2021-06-18 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 17 июнь куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида вазирнинг биринчи ўринбосари Илҳом Норқуловнинг Литва Республикасининг Ўзбекистондаги қайта тайинланган Фавқулодда ва Мухтор элчиси Ейтвидас Баярунас билан биринчи учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Литванинг мамлакатимиздаги фахрий консули Фарух Кадирбеков ҳамда Интеграция ва икки томонлама иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш департаменти ҳамда вазирликнинг Инновация ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш департаменти вакиллари ҳам иштирок этишди.
Муҳокама учун асосий мавзулар узоқ муддатли ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари бўлди. Меҳмонларга Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотлар, жумладан, камбағалликни қисқартриш, қишлоқ хўжалиги, ер муносабатларини такомиллаштириш, IТ-технологиялар, инсон капитали ва бошқалар мавзулар ҳақида маълумот берилди.
Жаноб Еитвидас Баярунас Литва Республикасида асосий ривожланиш йўналишларини ва мамлакатимизга қизиқиш билдирган бир қатор соҳаларни таъкидлади. Улар орасида кичик ва ўрта бизнес, транспорт ва логистика, мебел ишлаб чиқариш ва ахборот технологиялари ўрин олган. Шунингдек, элчи келаси йили ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги мажлисини ўтказиш режалаштирилганлигини, ушбу мажлис юзага келган масалаларни муҳокама қилиш ва икки давлат ўртасида келгусидаги ҳамкорлик учун таклифларни ишлаб чиқишга туртки беришини таъкидлади. Ўз навбатида, Литва давлати вакиллари яқин вақт ичида Тошкентда ўтказилиши режалаштирилган "Пандемиядан кейинги даврда иқтисодий ривожланишнинг янги йўналишлари" халқаро конференциясида иштирок этиш учун таклиф этилди.
Учрашув якунлари бўйича томонлар Ўзбекистон Республикаси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Литва Иқтисодиёт ва инновация вазирлиги вакиллари иштирокида икки давлат ўртасидаги ҳамкорликнинг кейинги йўналишларига ойдинлик киритиш учун онлайн - видеоконференция ташкил этишга келишиб олдилар.

Первая встреча с послом Литвы
17 июня в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась первая встреча первого заместителя министра Ильхома Норкулова со вновь назначенным Чрезвычайным и Полномочным Послом Литовской Республики в Узбекистане Эйтвидасом Баярунасом.
Во встрече также приняли участие почетный консул Литвы в нашей стране Фарух Кадырбеков а также сотрудники Департамента развития интеграции и двустороннего экономического сотрудничества и Управления развития инновационной и цифровой экономики министерства.
Основными темами для обсуждения стали нынешнее состояние и возможные перспективы долгосрочного взаимодействия. Гости были проинформированы о проводимых в Узбекистане реформах, в том числе в области сокращения бедности, улучшения сельского хозяйства, земельных отношений, IT-технологий, человеческого капитала и др.
Г-н Эйтвидас Баярунас выделил ряд направлений, получивших особое развитие в Литовской Республике и представляющих интерес для нашей страны. Среди них – малый и средней бизнес, транспорт и перевозки, производство мебели и информационные технологии. Посол также отметил, что в следующем году планируется проведения очередного заседания межправительственной комиссии, что придаст импульс для обсуждения вопросов и выработки предложений по дальнейшему сотрудничеству между двумя государствами.
В свою очередь, литовская сторона была приглашена принять участие в международной конференции «Новые направления развития экономик в пост пандемический период» которое планируется провести в ближайшее время в г. Ташкенте.
По итогам встречи стороны договорились об организации видеоконференции в онлайн-формате с участием представителей Министерства экономического развития и сокращения бедности  Республики Узбекистан и Министерства экономики и инноваций Литвы для определения дальнейших направлений сотрудничества двух ведомств.