Экспорт географияси кенгаймоқда: Ўзбекистон ўз маҳсулотларини яна 4 мамлакатга етказилишини йўлга қўйди
2021-06-18 | Иқтисодиёт
Иқтисодий ўсиш шароитида маҳаллий катта ва кичик бизнес субъектлари жаҳон бозорига янада кўпроқ кириб бормоқда.
Экспорт таркибида юқори қўшилган қийматга эга саноат маҳсулотларининг улуши сезиларли даражада ўсмоқда. Ҳар йили кўплаб халқаро шартномалар тузилиб, нафақат товарлар, балки ускуналар ҳам сотиб олинмоқда, экспортга эса нафақат хом ашё, балки ўзимизда ишлаб чиқарилган тайёр маҳсулотлар чиқарилмоқда.
Давлат статистика қўмитасининг маълумотларига кўра, 2021 йилнинг январь – апрель ойларида мамлакат ташқи савдо айланмаси 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 378,8 млн АҚШ долларига (3,5%) камайиб, 10 322,4 млн АҚШ долларини ташкил этди.
Ўзбекистон савдо алоқаларини қайси давлатлар билан ўрнатган?
Ташқи иқтисодий фаолиятидаги 20 та йирик ҳамкор давлатлар орасида олти мамлакат, хусусан, Афғонистон (ижобий сальдо — $ 233,4 млн), Қирғизистон ($141,4 млн), Тожикистон ($104,4 млн), Туркия ($100,6 млн), Канада ($58,9 млн) ва Эрон ($16,6 млн) билан фаол ташқи савдо баланси кузатилмоқда.
Бугунги кунда Ўзбекистон дунёнинг 156 мамлакати билан савдо алоқаларига эга. Ташқи савдо айланмасининг энг катта ҳажми Хитой (20,5 %), Россия Федерацияси (17,8%), Қозоғистон (11,8%), Туркия (9,3%), Корея Республикаси (4,8%), Қирғизистон (2,4%) ва Афғонистон (2,3%) билан қайд этилди.
Экспорт ўсиши кузатилмоқда
Жорий йилнинг январь-апрель ойларида товар ва хизматлар экспорти (олтин экспортидан ташқари) 3,4 млрд долларни ташкил этди. Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 715,7 млн долларга кўпдир. Шундай қилиб, 26,7% ўсишни кўришимиз мумкин.
Тикув-трикотаж саноати маҳсулотлари (+217 млн доллар), мис ва мис маҳсулотлари (+122 млн доллар), енгил автомобиллар (+59 млн долл.), ун (+ 29 миллион доллар), маиший техника (+22 миллион доллар) ва бошқа товарлар экспортининг ўсиши ҳисобига жорий йилнинг январь-апрель ойларида 660 млн долларлик қўшимча экспорт таъминланди.
Газнинг асосий ҳажмлари ички бозорга йўналтирилганлиги сабабли табиий газ экспорти 82 млн долларга камайди.
Жаҳонда коронавирус тарқалиши билан боғлиқ эпидемиологик вазиятнинг ёмонлашаётган бир пайтда хорижий мамлакатларда чеклов чораларни мустаҳкамлаш ёки қайта жорий этиш ҳолатлари кузатилаётганлиги сабабли авиация ва туризм хизматлари соҳасида экспортнинг пасайиши кузатилмоқда (тегишлилик бўйича -3 млн доллар ва -122 млн доллар).
2021 йилнинг январь-апрель ойларида экспорт фаолиятига 346 та янги корхона жалб этилиб, 60 та янги турдаги товарлар экспорт қилинди. Улар орасида — рух қотишмаси, ветеринария вакциналари, полипропилен ипи, тиббий асбобларнинг янги турлари.
Маҳаллий товарлар экспорт географияси 4 та мамлакатга кенгайтирилди. Ўзбек маҳсулотлари энди Австралия, Аргентина, Доминикан Республикаси ва Суринам мамлакатларига етказиб берилмоқда.
Экспорт қилувчи корхоналарни молиявий қўллаб-қувватлаш учун Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан 2021 йилнинг январь-апрель ойларида 96,8 млрд сўм миқдорида молиявий ресурслар ажратилган бўлиб, улар:
- 231 та корхонанинг 56,2 млрд сўм миқдоридаги транспорт харажатларини қоплаш;
- 60 та корхонанинг халқаро кўргазма ва ярмаркаларида иштирок этиш харажатларини 3,8 млрд сўм миқдорида қоплаш;
- 69 корхонанинг жами 4,2 млрд сўм миқдоридаги халқаро сертификатларни олиш, халқаро стандартларни амалга ошириш, хорижда реклама кампанияларини ўтказиш ва суғурта полисларини харажатларини қоплаш;
- 65,8 млн доллар – экспорт қилувчи корхоналарнинг айланма маблағларни тўлдириш ҳамда уларни экспортолди молиялаштириш;
Натижада юқорида кўрсатилган давр мобайнида 62 млн доллар миқдорида қўшимча экспорт амалга оширилиб, 43 млн долларлик экспорт шартномалари имзоланди ҳамда йил охирига қадар товарлар экспортини 189 млн долларгача етказиш режалаштирилди.
Ўзбекистон қандай товарларни экспорт қилади?
Саноат товарлари экспортнинг 35,9 фоизини, озиқ-овқат ва тирик ҳайвонлар - 9,0%, кимёвий моддалар ва шунга ўхшаш маҳсулотлар - 8,8% ташкил этади.
Саккиз ойдан буён Ўзбекистон олтин экспортини амалга оширмаяпти.
Рангли металлар (464,2 млн доллар), тўқимачилик ипи, мато ва тайёр маҳсулотлар (658,4 млн доллар), кийим-кечак (204,7 млн доллар), автомобиллар (125,4 млн доллар) савдоси кескин ошди.
Мева-сабзавот маҳсулотлар экспорти 329,5 минг тоннани ташкил этиб, қиймати бўйича 188 млн доллардан ошди.
2021 йилнинг январь – апрель ойларида хизматлар экспорти ҳажми 13,2%га қисқариб, 650,7 млн долларга етди. Шуни таъкидлаш муҳимки, экспорт таркибининг катта қисмини транспорт хизматлари (72,8%), саёҳат/туризм (12,3%), телекоммуникация, компьютер ва ахборот хизматлари (6,9%) эгаллайди.
Ўзбекистон қаерга экспорт қилади?
Эътиборлиси, кўрилаётган даврда Туркия (528,2 млн доллар) Россия Федерациясини (494,8 млн доллар) ортда қолдириб, Ўзбекистоннинг экспорт бўйича ҳамкорлари орасида иккинчи ўринни эгаллади. Хитой, Қозоғистон, Афғонистон, Қирғизистон ва Тожикистон билан биргаликда ушбу мамлакатлар умумий экспорт ҳажмининг 73,4% ташкил этади.

География экспорта расширяется: Узбекистан начал экспорт продукции еще в 4 страны
В условиях роста экономики все больше отечественных предприятий как крупного, так и малого бизнеса выходят на мировой рынок.
В структуре экспорта заметно растет доля промышленной продукции с высокой добавленной стоимостью. С каждым годом заключается множество международных контрактов, закупаются не только товары, но и оборудование, а предметом экспорта становится не только сырье, но и продукты собственного производства.
По данным Государственного комитета статистики, в январе-апреле 2021 года внешнеторговый оборот страны достиг 10 322,4 млн долл. США, таким образом снизившись на 378,8 млн долл. США (3,5 %) по сравнению с аналогичным периодом 2020 года.
С какими странами у Узбекистана торговые отношения?
Среди 20 крупных стран-партнеров по внешнеэкономической деятельности также наблюдается активный внешнеторговый баланс с шестью странами, в частности, Афганистаном (положительное сальдо — $233,4 млн), Кыргызстаном ($141,4 млн), Таджикистаном ($104,4 млн), Турцией ($100,6 млн), Канадой ($58,9 млн) и Ираном ($16,6 млн).
На сегодняшний день Узбекистан осуществляет торговые отношения со 156 странами мира. Наибольший объем внешнеторгового оборота зафиксирован с КНР (20,5 %), Российской Федерацией (17,8%), Казахстаном (11,8%), Турцией (9,3%), Республикой Корея (4,8%), Кыргызстаном (2,4%) и Афганистаном (2,3%).
Наблюдается рост экспорта
За январь-апрель текущего года осуществлен экспорт товаров и услуг (без учёта экспорта золота) на сумму 3,4 млрд долл., что на 715,7 млн долл. больше по сравнению с показателем аналогичного периода прошлого года. Таким образом, мы можем наблюдать рост в 26,7%.
За счёт увеличения экспорта продукции швейно-трикотажной промышленности (+217 млн долл.), меди и медной продукции (+122 млн долл.), легковых автомобилей (+59 млн долл.), муки (+29 млн долл.), бытовой техники (+22 млн долл.) и др., в период с января по апрель нынешнего года обеспечен дополнительный экспорт на сумму 660 млн долл.
Так как основные объемы газа были перенаправлены на внутренний рынок объём экспорта природного газа снизился на 82 млн долл.
Из-за усиления или вновь введения ограничительных мер в зарубежных странах на фоне ухудшения эпидемиологической ситуации в мире, связанной с распространением коронавируса, наблюдается снижение экспорта в сфере авиационных и туристических услуг (-3 млн долл. и -122 млн долл. соответственно).
В январе-апреле 2021 года к экспортной деятельности были привлечены 346 новых предприятий, осуществлен экспорт 60 новых видов товаров. Среди них – цинковый сплав, ветеринарные вакцины, полипропиленовая нить, новые виды медицинских инструментов.
География экспорта отечественных товаров расширена на 4 страны. Теперь узбекская продукция теперь будет поставляться в Австралию, Аргентину, Доминикану и Суринам.
Для финансовой поддержки предприятий-экспортёров Агентством продвижения экспорта в январе-апреле 2021 года выделены финансовые ресурсы в размере 96,8 млрд сумов, которые направлены на:
- компенсацию транспортных расходов 231 предприятий на сумму 56,2 млрд сумов;
- покрытие расходов по участию в международных выставках и ярмарках 60 предприятий на сумму 3,8 млрд сумов;
- покрытие расходов по получению международных сертификатов, внедрения международных стандартов, проведению рекламных кампаний за рубежом, компенсацию страховых полисов 69 предприятий на сумму 4,2 млрд сумов.
- предэкспортное финансирование предприятий-экспортёров, в том числе на пополнение оборотных средств — 65,8 млн долл.
Благодаря этому, за указанный выше период, осуществлен дополнительный экспорт на сумму 62 млн долл., подписаны экспортные контракты на 43 млн долл., до конца года планируется довести сумму экспорта товаров до 189 млн долл.
Какие товары экспортирует Узбекистан?
В структуре экспорта на промышленные товары приходится на 35,9%, пищевые продукты и живые животные - 9,0%, химические вещества и аналогичную продукцию - 8,8%.
Золото Узбекистан не экспортирует уже восемь месяцев.
Резко увеличились продажи цветных металлов — 464,2 млн долл., текстильной пряжи, ткани и готовых изделий — 658,4 млн долл., одежды — 204,7 млн долл., автомобилей — 125,4 млн долл.
Экспорт плодоовощной продукции составил 329,5 тысяч тонн, и в стоимостном выражении превысил 188 млн долл.
Объем экспорта услуг по итогам января-апреля 2021 года сократился на 13,2% и достиг 650,7 млн долл. Важно заметить, в структуре экспорта львиную долю занимают транспортные услуги (72,8%), поездки/туризм (12,3%), телекоммуникационные, компьютерные и информационные услуги (6,9%).
Куда экспортирует Узбекистан?
Примечательно, что в рассматриваемом периоде Турция ($528,2 млн) опередила Российскую Федерацию ($494,8 млн) и заняла второе место среди партнёров Узбекистана по экспорту. Вместе с КНР, Казахстаном, Афганистаном, Кыргызстаном и Таджикистаном эти страны занимают 73,4% доли в общем объёме экспорта.