Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 16 июнь куни олий таълим тизимидаги устувор вазифаларга бағишланган видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Ёшларни билим ва малакали этиб тарбиялаш, жаҳон тараққиётига мос мутахассислар тайёрлаш мақсадида таълим тизими изчил ривожлантирилмоқда. Олий таълим соҳасидаги дастлабки ислоҳотлар, аввало, қамровни ошириш, институт ва университетларнинг молиявий ҳолатини яхшилаш, профессор-ўқитувчиларни моддий қўллаб-қувватлашга қаратилди.
Жумладан, охирги 3 йилда олий таълим муассасалари сони 65 тадан 117 тага етди, қабул ўринлари 66 мингтадан 181 мингтага ошди. Уларнинг моддий-техник базаси мустаҳкамланди. Хорижий мамлакатлар билан қўшма таълим дастурлари доирасида 64 та янги касб бўйича мутахассислар тайёрлаш йўлга қўйилди. Профессор-ўқитувчиларнинг маоши ўртача 3,5 бараварга оширилди.
Лекин сифат борасида ўзгаришлар ҳали сезилмаяпти. Таълим сифатини яхшилаш, ўқув ишларини бозор эҳтиёжларидан келиб чиқиб ташкил этиш масаласи Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, ректорларнинг эътиборидан четда қолиб кетмоқда.
Масалан, бугунги кундаги 815 та йўналишнинг 55 фоизи меҳнат бозори талабларига жавоб бермайди. Олий таълим муассасалари 2 мингга яқин фанлар бўйича дарсликлар билан таъминланмаган, ўқув дастурлари бундан 40 йил олдинги фан ва йўналишлар асосида тузилган. Бундан ташқари, тизимда коррупция ҳолатлари жуда кўп.
Умуман, ўтказилган сўровларда аҳолининг 65 фоизи олий таълимдаги ислоҳотлар натижаси сезилмаётганини айтган.
Шу боис, йиғилишда давлатимиз раҳбари соҳадаги 4 та устувор вазифани кўрсатиб ўтди:
Биринчиси – олий таълим муассасалари бошқарув кенгашларининг ролини ошириш ва кафедралар ваколатларини кенгайтириш.
Иккинчиси – ўқув жараёнини бозор талабларига мослаштириб, ишлаб чиқариш билан узвийлигини таъминлаш ва талабанинг ўз устида ишлаши учун муҳит яратиш.
Учинчиси – олий таълим муассасаларининг илмий салоҳиятини ошириш, илм-фан ва инновацияни ривожлантириш.
Тўртинчиси – профессор-ўқитувчилар ва талабалар учун қоғозбозликни камайтириш, соҳани рақамлаштириш орқали бюрократия ва коррупцияни кескин қисқартириш.
Бу вазифаларни самарали бажариш учун олий таълим муассасаларига академик ва ташкилий-бошқарув бўйича мустақил қарор қабул қилиш ваколати берилиши таъкидланди.
Яъни, бундан буён, ўқув режаси ва адабиётлар, фан дастурларини жорий этиш, профессор-ўқитувчиларнинг ўқув юкламаси ҳамда таълим шаклларини белгилашни олийгоҳ бошқарув кенгашининг ўзи ҳал қилади. Энди ҳар бир кафедранинг фаолияти унинг илмий салоҳияти ва ёшларни селекция асосида илмий фаолиятга жалб этиш кўрсаткичларига қараб баҳоланади.
Бунинг учун нуфузли хорижий нашрларда мунтазам мақолалар чиқариб келаётган, шунингдек, шогирдлари илмий ишларини ўз вақтида ва сифатли ҳимоя қилган илмий раҳбарларга 5 тагача докторант ва 3 тагача мустақил изланувчи олиш ҳуқуқи берилади. Шунингдек, ҳар бир кафедранинг бир нафардан ёш олимини хорижга стажировкага юбориш йўлга қўйилади.
Олий таълим муассасалари ректорларига кафедралар ҳузурида илмий-тадқиқот марказлари ташкил этиб, уларни ўқув-лаборатория жиҳозлари ва зарур техника билан таъминлаш вазифаси қўйилди. Ҳар бир кафедранинг тармоқ корхоналари билан ҳамкорлигини йўлга қўйиш, ўқитувчиларнинг корхоналарда амалий тадқиқотлар ўтказишига шароит яратиш зарурлиги таъкидланди.
Олий таълим йўналишлари билан замонавий эҳтиёжлар ўртасида узилиш жуда катта экани танқид қилинди. Бугунги кунда хизмат кўрсатиш соҳасида 40 мингта, саноатда 38 мингта, қурилишда 12 мингта, қишлоқ хўжалигида 10 мингта, алоқа ва ахборот технологияларида 4 мингта олий маълумот талаб этадиган бўш иш ўринлари бор. Лекин битирувчилар сон жиҳатидан ҳам, малака бўйича ҳам бу талабни қондира олмайди.
Таълим жараёни 2001 йилда тасдиқланган стандартлар асосида олиб борилмоқда. Лекин, шу даврда Таълимнинг халқаро стандартлари 2 марта янгидан қабул қилинган. Айрим ўқув дарслари замон ва бозор талабига эмас, балки профессор-ўқитувчиларга мослашган. Талабалар ўз йўналишига дахлдор бўлмаган фанлар билан ҳам шуғулланмоқда.
Шу боис, мутасаддиларга давлат таълим стандартларини халқаро стандартларга мослаштириш, барча олий таълим муассасаларида ўқув жараёнларини кредит-модул тизимига ўтказиш бўйича топшириқ берилди. Ўқитилаётган фанларни мазмунан қайта кўриб чиқиб, ортиқча такрорланишларни қисқартириш, бўшаган дарс соатлари ўрнига мутахассислик фанларни кўпайтириш ҳамда талабаларга мустақил илмий изланиш учун имконият яратиш кераклиги таъкидланди. Олий маълумот талаб қиладиган касбларни оптималлаштириб, иқтисодиёт тармоқлари учун зарур янги касблар билан тўлдириш вазифаси қўйилди.
Олий таълим муассасаларининг илмий салоҳияти масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Маълумки, халқаро тажрибада илмий салоҳият 70 фоиздан кам бўлса, бундай университет нуфузли ҳисобланмайди. Юртимизда бу кўрсаткич жуда паст. Мисол учун, 24 та олий ўқув юртининг илмий салоҳияти 25 фоизга ҳам бормайди, 19 тасида бирорта профессор ва фан доктори йўқ. Сўнгги 30 йилда атиги 208 нафар профессор-ўқитувчи хорижда илмий даража олган.
Шу боис, Президентимиз келгуси йилдан докторантурага квоталар сонини 2 баравар кўпайтириш, кейинги йиллардан ҳар йили 50 фоизга ошириб боришга кўрсатма берди.
Бунинг учун ҳар йили бюджетдан қўшимча 100 миллиард сўм ажратилиши белгиланди. Бундан ташқари, ҳар бир тармоқ ўз соҳасига тегишли олийгоҳларга докторантлар квоталари учун яна 10 миллиард сўмдан ажратади.
Хорижий давлатлардан ўқув ва илмий адабиётларни тўғридан-тўғри харид қилиш, олий таълим муассасалари фондидаги 4 миллионга яқин адабиётларни тўлиқ электрон шаклга ўтказиш зарурлиги қайд этилди. Барча кутубхоналарни ягона тизимга улаб, талаба ва тадқиқотчилар учун туну кун фойдаланиш имкониятини яратиш, плагиатни бартараф этадиган ахборот дастурларини жорий қилиш вазифаси қўйилди.
Олий таълим муассасаларида бюрократия ва коррупция хавфи кўплиги, бунга чек қўйиш учун ўқув жараёнини ташкил этиш ва бошқаришни тўлиқ рақамлаштириш зарурлиги таъкидланди.
Тизимдаги энг муҳим вазифалардан бири – қабул жараёни. Бу йил олий таълимга қабул квотаси сони ўтган йилга нисбатан 13 фоизга оширилиб, 181 мингга етказилмоқда. 1 миллион 500 минг нафардан зиёд ёшлар ҳужжат топшириши кутилмоқда. Йиғилишда ушбу жараённи карантин ва хавфсизлик талабларини таъминлаган ҳолда, юқори савияда ўтказиш бўйича топшириқлар берилди.
Ётоқхона ўринлари сонини ошириш масаласига ҳам тўхталиб ўтилди. Бугунги кунда талабалар учун қўшимча 149 мингта турар жойга эҳтиёж мавжуд. Ётоқхоналарни тадбиркорлар билан хусусий шериклик асосида ташкил этиш учун олий таълим муассасаси ҳудудидан ёки унга яқин жойдан аукцион орқали ер ажратилиши белгиланди. Бу биноларнинг биринчи ва иккинчи қавати бизнес учун тадбиркорларга берилиб, юқори қаватлари арзон турар жой бўлади. Талабаларга у ерда яшаш харажатларнинг 50 фоизи бюджетдан қоплаб берилади.
Йиғилишда Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига таълим йўналишлари ва касблар рўйхатини тасдиқлаш, дарсликлар ва ўқув қўлланмаларини тайёрлаш, олий ўқув юртлари бошқарувига малакали кадрларни жамлаш бўйича топшириқлар берилди.

Определены приоритетные задачи по совершенствованию системы высшего образования
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное приоритетным задачам в системе высшего образования.
В стране проводится последовательная работа по предоставлению молодежи качественного образования, подготовке специалистов, идущих в ногу с прогрессом. Первые реформы в сфере высшего образования были направлен прежде всего на увеличение охвата, улучшение финансового состояния институтов и университетов, материальную поддержку профессоров и преподавателей.
В частности, за последние 3 года количество вузов увеличилось с 65 до 117, квота приема - с 66 тысяч до 181 тысячи. Укреплена материально-техническая база вузов. В рамках совместных с зарубежными странами образовательных программ начата подготовка специалистов по 64 новым специальностям. Заработная плата профессоров и преподавателей увеличена в среднем в 3,5 раза.
Но все еще не заметно качественных изменений, отмечалось на совещании. Министерство высшего и среднего специального образования, ректоры не уделяют должного внимания вопросам повышения качества образования и организации учебной работы исходя из потребностей рынка.
К примеру, сегодня из 815 направлений обучения 55 процентов не соответствуют требованиям рынка труда. Вузы не обеспечены учебниками по около 2 тысячам предметов, а учебные программы основаны на предметах и направлениях сорокалетней давности. Кроме того, в сфере широко распространена коррупция.
В целом по итогам проведенного на местах опроса 65 процентов опрошенных отметили, что результаты реформ в высшем образовании не ощущаются.
Поэтому на совещании глава государства обозначил 4 приоритетных задачи в этой сфере.
Первое - повысить роль управляющих советов и расширить полномочия кафедр высших образовательных учреждений.
Второе - привести процесс обучения в соответствие с требованиями рынка, увязать его с производством и создать среду, в которой студенты могут работать над собой.
Третье - повышение научного потенциала вузов, развитие науки и инноваций.
Четвертое - уменьшение бумажной работы преподавателей и студентов, а также резкое сокращение бюрократии и коррупции за счет цифровизации сферы.
Отмечалось, что для эффективного выполнения этих задач высшие учебные заведения будут уполномочены независимо принимать академические и организационно-управленческие решения.
То есть, отныне решения по внедрению учебных программ, планов и литературы, определению нагрузки преподавателей и форм образования будет принимать сам управляющий совет вуза. Теперь деятельность каждой кафедры будет оцениваться по ее научному потенциалу и показателям вовлеченности молодежи в научную деятельность.
Научным руководителям, которые регулярно публикуют статьи в престижных зарубежных изданиях, а также студенты которых своевременно и качественно защищают научные работы, будет предоставлено право принимать до 5 докторантов и до 3 самостоятельных соискателей. Также будет налажена практика отправки одного молодого ученого из каждой кафедры на стажировку за рубеж.
Перед ректорами вузов поставлена задача создать при кафедрах научно-исследовательские центры и обеспечить их учебно-лабораторным оборудованием, необходимой техникой. Указано на необходимость налаживания взаимодействия между кафедрами и предприятиями, создать преподавателям условия для проведения исследований на предприятиях.
Подвергнуто критике существующее огромное несоответствие между направлениями высшего образования и реальными потребностями. Сегодня имеется 40 тысяч свободных рабочих мест в сфере услуг, 38 тысяч в промышленности, 12 тысяч в строительстве, 10 тысяч в сельском хозяйстве и 4 тысячи в сфере связи и информационных технологий. Но выпускники ни количеством, ни квалификацией не удовлетворяют этот спрос.
Образовательный процесс ведется по стандартам, утвержденным в 2001 году. Однако за этот период международные стандарты образования пересматривались и принимались заново дважды. Некоторые предметы адаптированы не к требованиям времени и рынка, а приспособлены под профессоров и преподавателей. Студенты изучают также предметы, которые не относятся к приобретаемой специальности.
В связи с этим ответственным лицам поручено привести государственные образовательные стандарты в соответствие с международными, перевести учебный процесс во всех вузах на кредитно-модульную систему. Указано на необходимость пересмотра содержания преподаваемых предметов, устранения дублирования, увеличения числа специализированных предметов, а также создания возможности для проведения студентами самостоятельных исследований. Поставлена задача оптимизировать перечень профессий, требующих наличие высшего образования, и ввести новые профессии, востребованные отраслями экономики.
Особое внимание уделено вопросу научного потенциала высших учебных заведений.
Как показывает международная практика, престижным считается тот университет, показатель научного потенциала которого составляет не меньше 70 процентов. В нашей стране этот показатель очень низок. Так, научный потенциал 24 вузов не достигает и 25 процентов, а в 19 университетах нет ни одного профессора и доктора наук. За последние 30 лет только 208 профессоров и преподавателей получили ученые степени за рубежом.
Поэтому Президент поручил со следующего года удвоить количество квот на обучение в докторантуре, а в последующие годы увеличивать их на 50 процентов ежегодно.
На эти цели ежегодно из бюджета будет выделяться дополнительно 100 миллиардов сумов. Кроме того, каждая отрасль выделит еще 10 миллиардов сумов на докторантуру для вузов по соответствующим специальностям.
Отмечена необходимость прямой закупки учебной и научной литературы из-за рубежа, перевода в электронную форму около 4 миллионов изданий в фонде высших учебных заведений. поставлена задача соединить все библиотеки в единую сеть и создать круглосуточный доступ к ней студентов и исследователей, внедрить информационные программы против плагиата.
Подчеркнуто, что в высших учебных заведениях высоки риски бюрократии и коррупции, и чтобы положить этому конец, необходимо полностью цифровизировать процессы организации учебного процесса и управления.
В этом году количество квот на поступление в высшие учебные заведения увеличилось на 13 процентов по сравнению с прошлым годом и достигает 181 тысячи. Ожидается, что документы на поступление подадут более 1,5 миллиона молодых людей. На совещании даны поручения по проведению этого процесса на высоком организационном уровне с соблюдением требований карантина и безопасности.
Обсужден также вопрос увеличения количества мест размещения в общежитиях. Сегодня существует потребность в 149 тысячах мест проживания для студентов. Для организации общежитий через частное партнерство с предпринимателями будут выделяться земли на территории или вблизи вузов через аукцион. Студентам будет покрываться 50 процентов расходов на проживание в общежитиях.
На совещании Министерству высшего и среднего специального образования поручено утвердить перечень направлений образования и профессий, подготовить учебники и учебные пособия, укомплектовать правления вузов квалифицированными кадрами.