“S&P” халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистон суверен кредит рейтинг кутилмасини “салбий”дан “барқарор”га оширди
2021-06-05 | Иқтисодиёт
“S&P” халқаро рейтинг агентлиги Ўзбекистон Республикаси бўйича навбатдаги ҳисоботини эълон қилди. Унга кўра, Ўзбекистон рейтинг баҳоси “BB-” даражасида сақлаб қолинди ва рейтинг кутилмаси “салбий”дан “барқарор”га оширилди.
“S&P” рейтинг агентлиги томонидан республикамизга суверен кредит рейтинг илк бор 2018 йил 21 декабрда берилган. Агентлик ҳар йили икки марта Ўзбекистоннинг суверен кредит рейтингини қайта баҳолайди ва баҳолаш жараёнида республикамиздаги сўнгги иқтисодий янгиликлар билан танишади.
2020 йил июнь ойидан бери “S&P” рейтинг агентлиги томонидан 21 та мамлакатнинг кредит рейтинги пасайтирилган ва 13 та мамлакатнинг, жумладан Ўзбекистоннинг рейтинг кутилмаси “салбий”га туширилган эди.
Мазкур қарор Ўзбекистон ташқи қарзининг сўнгги икки йилда нисбатан юқори суръатларда ўсганлиги билан изоҳланган эди. Шу билан бирга, келгуси 12 ой давомида мамлакат ташқи қарзининг ўсиш суръати барқарорлашмаган тақдирда Ўзбекистон кредит рейтингини пасайтириши мумкинлиги маълум қилинган эди.
Жорий йилнинг 10-11 май кунлари ташкил этилган конференц-қўнғироқларда Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги, Марказий банк ва Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг мутасадди раҳбарлари томонидан республикадаги макроиқтисодий вазият ва амалга оширилаётган ислоҳотлар борасида маълумот тақдим этилди.
Ушбу конференц-қўнғироқлардан сўнг “S&P” рейтинг агентлигининг кредит қўмитаси учрашуви бўлиб ўтган ва мазкур қўмита Ўзбекистон Республикасининг рейтинг кутилмасини қуйидаги сабабларга кўра “салбий”дан “барқарор”га оширишга қарор қилган.
1. “S&P”нинг қайд этишича 2020 йилда Ўзбекистон иқтисодий ўсишга (1,6 фоиз) эришган дунёдаги камдан-кам мамлакатлардан бири бўлган.
Агентликка кўра, иқтисодий ўсишга асосий сабаб COVID-19 билан боғлиқ чекловларга қарамай қишлоқ хўжалиги ва саноат соҳаларининг фаолият юритганлиги, йирик инфратузилма ва инвестиция лойиҳаларининг амалга оширилиши ҳамда Ҳукуматнинг иқтисодиётни рағбатлантириш учун кўрган тезкор чоралари бўлди.
2021 йилда Ўзбекистон иқтисодиёти 4,8 фоизга ўсиши прогноз қилинган бўлиб, хизматлар сектори асосий ўсиш драйвери бўлиши Агентлик томонидан тахмин қилинмоқда.
2. Ҳисоботга кўра, ташқи қарз ўсиш суръати секинлашган ҳамда қисқа муддатли фискал ва ташқи хатарлар пасайган.
Хусусан, “Давлат бюджети тўғрисида”ги қонунда давлат ташқи қарзига йиллик лимит (5 млрд. доллар) ва давлат қарзининг энг юқори миқдорининг (ялпи ички маҳсулотга нисбатан 60%) белгиланганлиги, шунингдек давлат қарзи ҳисобидан молиялаштириладиган лойиҳаларни танлаб олишга нисбатан янада “талабчан” қоидалар тадбиқ этилганлиги Агентлик томонидан ижобий баҳоланган.
Шунингдек, 2017 йилдан буён Ҳукумат ислоҳотлар ва иқтисодий модернизация бўйича ўз олдига қўйган мақсадларида сезиларли равишда илдамлагани Агентлик томонидан қайд этилган.
Агентлик мазкур ислоҳотлар иқтисодиётнинг ишлаб чиқариш самарадорлиги ҳамда Ҳукуматнинг институционал салоҳиятини яхшилашига ишонч билдирмоқда.
3. “S&P”нинг кутилмаларига нисбатан Ўзбекистоннинг фискал позицияси 2020-2021 йилларда яхшиланган. Қайд этилишича, 2020 йил мобайнида олтин нархининг юқорилиги давлат тушумлари ва ташқи балансини қўллаб-қувватлаб, умумий фискал дефицитнинг кутилганидан камроқ бўлишига сабаб бўлди (2020 йил якунига умумий фискал дефицит 4,5 фоизни ташкил этди).
Натижада, бюджетни қўллаб-қуватлаш учун жалб қилинган маблағларнинг бир қисми тежалиб, Ҳукумат активлари миқдорининг ошишига эришилган. Бу, ўз навбатида, соф давлат қарзининг ялпи ички маҳсулотга нисбатининг барқарорлашишига ўз ҳиссасини қўшган.
Ҳисоботга кўра, COVID-19 билан боғлиқ хатарлар юқорилигича қолаётган бўлсада, жорий йилда Ўзбекистон иқтисодиётининг ўсиши тезлашиши кутилмоқда.
4. Ҳисоботда таъкидланишича, Ўзбекистоннинг ташқи баланси 2020 йилни кутилганидан кўра яхшироқ кўрсаткичлар билан якунлаган. Агентликка кўра, 2020 йил якунида давлат ва молиявий секторнинг ликвид активлари умумий ташқи қарз миқдоридан кўпроқ бўлган.
5. Ҳукумат томонидан сўнгги йиллардаги бир қатор ислоҳотлар, хусусан суд ҳокимияти мустақиллигини ошириш, сўз эркинлигига қўйилган таъқиқларни олиб ташлаш ва фуқаролар олдидаги ҳисобдорликнинг ошиши, коррупцияга қарши курашиш, иқтисодий маълумотлар очиқлигининг яхшиланиши, савдо ва валюта курси либерализацияси ҳамда давлат корхоналари ислоҳоти ва хусусийлаштириш режалари алоҳида эътироф этилган.
Давлатнинг иқтисодиётдаги иштирокини камайтириш ва тўғридан-тўғри инвестициялар оқимини яхшилаш Ҳукуматнинг асосий мақсадларидан бири бўлиб қолаётганлиги таъкидланган.
Шу билан бирга, аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот ҳажмини ошириш, пул-кредит сиёсатининг самарадорлигини ошириш, ҳисобдорлик ва институтлар ўртасидаги ўзаро тийиб туриш тизимининг ривожлантириш зарурати қайд этилган.
Агентлик ҳисоботида Ўзбекистон рейтингига ижобий ва салбий таъсир кўрсатувчи омиллар санаб ўтилган. Унга кўра Ўзбекистоннинг глобал иқтисодиётга интеграциялашуви ва иқтисодий ислоҳотлар натижасида иқтисодиёт ўсиш салоҳиятининг ва фискал ҳамда ташқи захиралар даражасининг яхшиланиши мамлакатимиз кредит рейтингини оширувчи омил бўлиши мумкин.
Мамлакатимиз кредит рейтингини пасайтирувчи омиллар сифатида қуйидагилар қайд этилган:
- Агентлик кутилмаларига нисбатан Ўзбекистоннинг фискал ва ташқи захиралари тез суръатларда ёки сезиларли даражада камайса;
- тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар оқимининг етарли эмаслиги натижасида қарз жалб қилиш ошса ва ташқи активлар камайса;
- иқтисодиётдаги долларлашув даражаси сезиларли даражада ошса;
- давлат корхоналари ҳолатининг заифлашуви натижасида давлат шартли мажбуриятлари амалга ошса (яъни Ҳукумат давлат корхоналарининг қарзини тўласа).
Молия вазирлиги томонидан мутасадди вазирлик ва идоралар кўмагида “S&P” халқаро рейтинг агентлиги билан доимий равишда мулоқот давом эттирилади ва келгуси ҳисоботлар бўйича ахборот тақдим этилади.

Международное рейтинговое агентство S&P повысило прогноз суверенного кредитного рейтинга Узбекистана с «негативного» на «стабильный»
2021-06-05 | Экономика
Международное рейтинговое агентство S&P опубликовало очередной отчет по Республике Узбекистан. Согасно нему, рейтинг Узбекистана сохранен на уровне «BB-», а прогноз повышен с «негативного» на «стабильный».
Рейтинговое агентство S&P впервые присвоило Республике Узбекистан суверенный кредитный рейтинг 21 декабря 2018 года. Агентство дважды в год проводит переоценку суверенного кредитного рейтинга Узбекистана и в ходе оценки знакомится с последними экономическими новостями в стране.
С июня 2020 года рейтинговое агентством S&P были понижены кредитные рейтинги 21 страны и изменены на “негативный” прогнозные показатели 13 стран, включая Узбекистана».
Это решение было объяснено относительно высоким ростом внешнего долга Узбекистана за последние два года. В то же время сообщалось, что кредитный рейтинг Узбекистана может снизиться в случае если в течение следующих 12 месяцев не стабилизируется рост внешнего долга страны.
Официальные лица Министерства финансов, Центрального банка и Министерства экономического развития и сокращения бедности Республики Узбекистан предоставили информацию о макроэкономической ситуации в стране и проводимых реформах в рамках конференц-звонков, состоявшихся 10-11 мая этого года.
По итогам этих конференц-звонков было проведено заседание кредитного комитета рейтингового агентства S&P, на котором было принято решение о повышении рейтингового прогноза Республики Узбекистан с «негативного» до «стабильного» по следующим причинам.
1. Как отмечает S&P, в 2020 году Узбекистан был одной из немногих стран в мире, достигших экономического роста (1,6%).
По данным агентства, основными причинами экономического роста стали функционирование сельскохозяйственного и промышленного секторов, несмотря на ограничения, связанные с COVID-19, реализация крупных инфраструктурных и инвестиционных проектов и быстрые меры правительства по стимулированию экономики.
Согласно прогнозам агентства, в 2021 году экономика Узбекистана вырастет на 4,8%, а основным драйвером роста будет сектор услуг.
2. Согласно отчету, рост внешнего долга замедлился, а краткосрочные фискальные и внешние риски снизились.
В частности, агентством положительно оценено устанавление годового лимита государственного внешнего долга (5 миллиардов долларов) и максимального размера государственного долга (60% ВВП) в законе “О государственном бюджете”, а также более «требовательные» правила отбора проектов, финансируемых за счет средств государственного долга.
Агентством также отмечено, что с 2017 года Правительство значительно ускорило выполнение своих задач по реформированию и модернизации экономики.
Агентство верит, что эти реформы повысят производственную эффективность экономики и институциональный потенциал правительства.
3. Фискальная позиция Узбекистана в 2020-2021 годах улучшилась относительно ожиданий S&P. Отмечается, что высокая цена на золото в 2020 году привела к более низкому, чем ожидалось, общему бюджетному дефициту в поддержку государственных доходов и внешнего баланса (к концу 2020 года общий бюджетный дефицит составлял 4,5 процента).
В результате была сэкономлена часть средств, привлеченных для поддержки бюджета, а объем государственных активов был увеличен. Это, в свою очередь, способствовало стабилизации отношения чистого государственного долга к ВВП.
Согласно отчету, в этом году ожидается ускорение экономического роста Узбекистана ускорится хотя риски, связанные с COVID-19, остаются высокими.
4. В отчете отмечается, что внешний баланс Узбекистана завершился в 2020 году лучше, чем ожидалось. По данным агентства, на конец 2020 года ликвидные активы государственного и финансового секторов превышали общую сумму внешнего долга.
5. В последние годы правительство осуществило ряд реформ, включая повышение независимости судебной власти, снятие ограничений на свободу слова и повышение подотчетности перед гражданами, борьбу с коррупцией, повышение прозрачности экономических данных, либерализацию торговли и обменного курса, а также реформирование и планы по приватизации государственных предприятий.
Было отмечено, что сокращение участия государства в экономике и улучшение притока прямых инвестиций остается одной из основных целей Правительства.
В то же время отмечена необходимость увеличения ВВП на душу населения, повышения эффективности денежно-кредитной политики, отчетности, а также развития системы взаимного  сдерживания между учреждениями.
В отчете агентства перечислены факторы, которые положительно и отрицательно влияют на рейтинг Узбекистана. Согласно нему, интеграция Узбекистана в мировую экономику и улучшение потенциала экономического роста и уровня фискальных и внешних резервов в результате экономических реформ может стать фактором повышения кредитного рейтинга страны.
В качестве факторов, снижающих кредитный рейтинг страны, были отмечены следующие факторы:
- если фискальные и внешние резервы Узбекистана сократятся быстро или значительно по сравнению с ожиданиями Агентства;
- в случае увеличения заимствований и уменьшения иностранных активов в результате недостаточного притока прямых иностранных инвестиций;
- если значительно повышается уровень долларизации экономики;
- выполнения условных обязательства государства в результате в случае ослабления состояния государственных предприятий (т.е. если государство будет выплачивать долги государственных предприятий).
Министерство финансов при поддержке ответственных министерств и ведомств продолжит поддерживать общение с международным рейтинговым агентством S&P и предоставлять информацию о будущих отчетах.