Шавкат Мирзиёев ғалла ҳосилини кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев Ангор туманидаги “Ангор Сурхон ғурури” кластерида бўлиб, ғалла ва ғўза ривожини кўздан кечирди.
Ушбу кластернинг умумий ер майдони 11 минг гектардан зиёд. Шунинг 4 минг 870 гектарида ғалла етиштирилмоқда. Бу йил Россия Федерациясидан касалликларга чидамли ғалла навлари келтириб экилган. Гектарига 80 центнердан ҳосил олиш кутиляпти.
Давлатимиз раҳбари комбайнни бошқариб, ғалла ўрди.
4 минг 656 гектарда пахта қўшқатор экилган. Калифорния усулида суғориш натижасида сув сарфини 50 фоизга тежашга эришилмоқда.
Президент соҳа мутахассислари билан суҳбатда пахтани қўшқатор усулда экишни жанубий ҳудудларда оммалаштириш ва бу орқали юқори ҳосил олиш мумкинлигини қайд этди.

Шавкат Мирзиёев осмотрел пшеничное поле
Президент Шавкат Мирзиёев посетил кластер "Ангор Сурхон гурури" в Ангорском районе и ознакомился с ходом выращивания пшеницы и хлопчатника.
Кластер располагает посевными площадями в более чем 11 тысяч гектаров, 4 870 из которых засеяны пшеницей. В этом году из России были завезены устойчивые к болезням сорта пшеницы. Урожайность ожидается на уровне 80 центнеров с гектара.
Глава государства сел за руль комбайна и убрал зерно на участке поля.
Хлопчатник выращивается двойными рядами на 4 656 гектарах. Орошение по "калифорнийскому" методу позволяет экономить 50 процентов воды.
В беседе со специалистами сферы глава государства отметил важность популяризации в южных регионах метода выращивания хлопчатника сдвоенными рядами, что позволит получить более высокий урожай.