31 май куни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида, вазирнинг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Болалар жамғармаси (UNICEF) вакиллари билан учрашди.
Учрашувнинг асосий мавзуси коронавирус пандемиясининг Ўзбекистондаги оилалар ва болалар фаровонлигига таьсирини муҳокама қилиш бўлиб, унда UNICEF мутахассислари ушбу мавзу бўйича ўзларининг дастлабки тадқиқотлар натижаларини тақдим этдилар.
Учрашувда шунингдек, Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти директори Умид Обидхўджаев ва UNICEF томонидан – Жамғарманинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ижтимоий сиёсат бўлими бошлиғи Тинатин Баум, ваколатхонанинг маслаҳатчиси Умид Алиев ва бошқа масьуллар иштирок этишди.
Учрашув давомида, пандемия шароитида мамлакат аҳолисини ижтимоий таьминлаш соҳасида бир қатор самарали қадамлар амалга оширилгани қайд этилди. Хусусан, имтиёзларни тайинлаш мезонларини қайта кўриб чиқиш орқали,уларни қамрови кенгайтирилганлиги, 2020 йил сентабр ойидан бошлаб ёши ва ногиронлиги бўйича нафақалар учун ижтимоий нафақаларнинг базавий миқдорларининг оширилганлиги, кам таьминланганлар, ногиронлиги бор, боқувчисини йўқотганлиги учун нафақа оладиган оилаларга бир марталик моддий ёрдам тўлаб берилганлиги ва бошқалар.
UNICEF вакиллари пандемия бошланганидан ўртача даромаднинг пасайиши кузатилганлигини, давлат томонидан қабул қилинган ижтимоий ҳимоя чоралари нафақа олувчиларга таьсирини бироз юмшатишга ёрдам берганлигини та’кидладилар.
Учрашув якунида томонлар муҳокама натижаларидан мамнунлиги қайд этилди. Келгуси тадқиқотлар бўйича ишларни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти вакиллари билан биргаликда давом эттириш бўйича келишиб олинди.

Встреча с представителями ЮНИСЕФ
31 мая в Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча первого заместителя министра Илхома Норкулова с представителями Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ)
Главной темой встречи было обсуждение влияния коронавирусной пандемии на благосостояние семей и детей в Узбекистане, где эксперты с UNICEF презентовали свои первичные исследования по данной теме.
В обсуждениях также приняли участие директор Института прогнозирования и макроэкономических исследований Умид Абидходжаев, а со стороны ЮНИСЕФ – начальник отдела социальной политики представительства фонда в Узбекистане Тинатин Баум, советник представительства Умид Алиев и другие.
Был отмечен ряд эффективных шагов в области социального обеспечения населения страны в условиях пандемии. В частности, расширен охват пособиями за счет пересмотра критериев их назначения, с сентября 2020 года увеличился базовый размер социальных пособий по старости и инвалидности, выплачена единовременная материальная помощь семьям, получающим пособия для малоимущих, по инвалидности, по потере кормильца или пенсию.
Представители ЮНИСЕФ отметили, что с начала пандемии произошло снижение средних доходов, и что меры социальной защиты, принятые государством, помогли смягчить некоторые из последствий для населения, получающих пособия.
В завершение встречи стороны выразили удовлетворение результатами обсуждений. Достигнута договоренность продолжить работу над будущими исследованиями в сотрудничестве с Министерством экономического развития и сокращения бедности и Институтом прогнозирования и макроэкономических исследований.