Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида Бош вазир ўринбосари - Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоровнинг McKinsey компанияси Европа, яқин Шарқ, Африка минтақалари бўйича раҳбари ҳамда етакчи ҳамкори Озгур Танрикулу бошчилигидаги вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири ўринбосари Бобур Абдиназаров, Молия вазири биринчи ўринбосари Омонулла Насритдинходжаев, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Улуғбек Мустафоев, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ бошқаруви раиси Фарҳод Абдураҳмонов, McKinsey компанияси томонидан етакчи ҳамкорлар Михаил Куликов, Семён Яковлев ва бошқалар иштирок этишди.
Учрашув бошида, McKinsey компанияси вакиллари “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Иссиқлик электр станциялари” АЖ бўйича ўтказилган диагностика натижалари бўйича корхоналар ва уларнинг таркибий бўлинмаларининг операцион самарадорлигини ошириш, шунингдек, Ўзмиллийбанк конвертация қилиш лойиҳаси мақоми бўйича "ҳаракатлар йўл харитаси"нинг салоҳиятини аниқлаш ва шакллантириш мақсадида якуний ҳисобот тақдимотини ўтказдилар.
Компания мутахассислари корхоналар фаолиятини такомиллаштириш ва шунга мос равишда 2025 йилга қадар йиллик молиявий оқимларнинг кўпайишини таъминлаш имкониятлари тўғрисида маълумот беришди.
Экспертларнинг ташаббуслар тўпламида "қисқа муддатли чора-тадбирлар" мавжудлигини таъкидлаб, уларнинг амалга оширилиши биринчи 6 ой давомида 30 фоиз ижобий таъсир олиб келиши ва ушбу ишларни амалга ошириш учун "трансформацион идоралар" ташкил этилиши кераклиги таклиф қилинди.
McKinsey мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган яна бир йўналиш - бу банк сектори, хусусан, Миллий банк бўлиб, ушбу банк учун барча асосий бизнес кўрсаткичларини яхшилаш стратегиясини ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Учрашув якунлари бўйича лойиҳаларни янада такомиллаштириш бўйича келишувга эришилди ва томонлар икки томонлама шерикликни янада мустаҳкамлашда давом этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Meeting with the McKinsey representatives
Deputy Prime Minister - Minister of economic development and poverty reduction, Jamshid Kuchkarov had a meeting with the representatives of McKinsey, led by Ozgur Tanrikulu, Senior Partner and Head of the EEMA Region (Europe, Middle East, Africa) at the Ministry of Economic development and poverty reduction.
Deputy Minister of economic development and poverty reduction - Bobur Abdinazarov, the first deputy Minister of Finance - Omonullo Nasritdinkhodjaev, Mustafoev Ulugbek - Chairman of the Board of the Joint Stock Company "Regional Electric Networks", Chairman of the Board of Thermal Power Plants JSC – Farhkod Abdurakhmanov, have also participated in the crucial meeting with the McKinsey, senior partners - Mikhail Kulikov, Semyon Yakovlev, Project manager of Regional Electric Networks, National Electric Networks - Dmitry Alexandrovich and others.
At the beginning of the meeting, McKinsey representatives made a presentation of the Final Report on Regional Electric Networks and Thermal Power Plants JSC based on the results of the diagnostics in order to determine the potential and forming an Actions Roadmap to improve the operational efficiency of enterprises and their structural divisions, as well as on the status of the transformation status of National Bank of Uzbekistan.
The company's experts presented information on opportunities to improve the activities of companies and, accordingly, to ensure an increase in annual financial flows by 2025.
The package of initiatives includes short term actions, the implementation of which will give a 30% positive effect within the first
6 months, and also McKinsey representatives suggested to create transformation offices for their implementation.
McKinsey experts have paid attention and forwarded some crucial proposals in the banking sector, in particular, the National Bank, for which it is planned to develop a strategy to improve all key business indicators.
At the end of the meeting, the Uzbek side expressed gratitude and satisfaction with the results of the meeting, by which an agreement was to continue mutual work in all priority fields.