Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигида Бош вазир ўринбосари - Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири Жамшид Қўчқоровнинг McKinsey компанияси Европа, яқин Шарқ, Африка минтақалари бўйича раҳбари ҳамда етакчи ҳамкори Озгур Танрикулу бошчилигидаги вакиллари билан учрашуви бўлиб ўтди.
Учрашувда Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазири ўринбосари Бобур Абдиназаров, Молия вазири биринчи ўринбосари Омонулла Насритдинходжаев, “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ бошқаруви раиси Улуғбек Мустафоев, “Иссиқлик электр станциялари” АЖ бошқаруви раиси Фарҳод Абдураҳмонов, McKinsey компанияси томонидан етакчи ҳамкорлар Михаил Куликов, Семён Яковлев ва бошқалар иштирок этишди.
Учрашув бошида, McKinsey компанияси вакиллари “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ ва “Иссиқлик электр станциялари” АЖ бўйича ўтказилган диагностика натижалари бўйича корхоналар ва уларнинг таркибий бўлинмаларининг операцион самарадорлигини ошириш, шунингдек, Ўзмиллийбанк конвертация қилиш лойиҳаси мақоми бўйича "ҳаракатлар йўл харитаси"нинг салоҳиятини аниқлаш ва шакллантириш мақсадида якуний ҳисобот тақдимотини ўтказдилар.
Компания мутахассислари корхоналар фаолиятини такомиллаштириш ва шунга мос равишда 2025 йилга қадар йиллик молиявий оқимларнинг кўпайишини таъминлаш имкониятлари тўғрисида маълумот беришди.
Экспертларнинг ташаббуслар тўпламида "қисқа муддатли чора-тадбирлар" мавжудлигини таъкидлаб, уларнинг амалга оширилиши биринчи 6 ой давомида 30 фоиз ижобий таъсир олиб келиши ва ушбу ишларни амалга ошириш учун "трансформацион идоралар" ташкил этилиши кераклиги таклиф қилинди.
McKinsey мутахассислари томонидан ишлаб чиқилган яна бир йўналиш - бу банк сектори, хусусан, Миллий банк бўлиб, ушбу банк учун барча асосий бизнес кўрсаткичларини яхшилаш стратегиясини ишлаб чиқиш режалаштирилган.
Учрашув якунлари бўйича лойиҳаларни янада такомиллаштириш бўйича келишувга эришилди ва томонлар икки томонлама шерикликни янада мустаҳкамлашда давом этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Встреча с представителями компании McKinsey
В Министерстве экономического развития и сокращения бедности состоялась встреча Заместителя Премьер-министра – Министра экономического развития и сокращения бедности Джамшида Кучкарова с представителями компании McKinsey во главе с Озгур Танрикулу, старшим партнёром и руководителем региона ЕЕМА (Европа, Ближний Восток, Африка).
На встрече также приняли участие заместитель министра экономического развития и сокращения бедности Бобур Абдиназаров, первый заместитель министра финансов Омонулло Насритдинходжаев, председатель РЭС – Улугбек Мустафаев, председатель ТЭС – Фарход Абдурахманов, со стороны компании McKinsey старшие партнеры – Михаил Куликов, Семён Яковлев и другие.
В начале мероприятия представители компании McKinsey провели презентацию Финального отчета по АО «РЭС» и «ТЭС» по итогам проведенной диагностики в целях определения потенциала и формирования «Дорожной карты действий» по повышению операционной эффективности предприятий и их структурных подразделений, а также по статусу проекта трансформации Узнацбанка.
Эксперты компании представили информацию о возможностях по улучшению деятельности обществ и, соответственно, обеспечении повышения ежегодных финансовых потоков к 2025 году.
Они отметили, что в пакете инициатив имеют место «краткосрочные меры», реализация которых даст 30-процентный положительный эффект уже в течении первых 6 месяцев, и предложили создать «трансформационные офисы» для их реализации.
Другим направлением, который был проработан экспертами McKinsey, стал банковский сектор, в частности, Узнацбанк, для которого планируется разработка стратегии для повышения всех ключевых бизнес-показателей.
В конце встречи, узбекская сторона выразила благодарность и удовлетворение результатами встречи, достигнута договоренность в продолжении совместной работы по всем приоритетным направлениям.