Андижон вилоятида бир кунда 20 та оилавий меҳмон уйи ўз фаолиятини бошлади
Туризм ва спорт вазирлиги ишчи гуруҳи томонидан Андижон вилояти бўйлаб олиб борилган ўрганишлар натижасида Хўжаобод ва Хонобод туманлари, “Имом ота” маҳалла фуқаролар йиғини биносида Вазирлик ташаббуси билан ҳудудий бошқарма, туман ҳокимлиги, туман давлат хизматлари маркази, туман солиқ инспексияси масул ходимлари иштирокида сайёр қабул ташкил этилди.
Тарғибот тадбирлари Андижон вилоятининг шаҳар, туманларида жойлашган қишлоқ ва маҳаллари аҳолиси орасида кенг олиб борилди. Сайёр қабулда оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш истагида бўлган 20 нафар хонадон соҳиблари шу жойнинг ўзида тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтказилиб, уларга оилавий меҳмон уйлари ва ҳостеллар ягона реестридан кўчирма ҳамда махсус гувоҳномалар топширилди.
Масуллар томонидан ташаббускорларга туризмни ривожлантириш, туризм хизмат турларини кўпайтириш ва яхшилаш борасида тегишли тавсиялар берилиб, Вазирликнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Такидлаш жоизки, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 7 августдаги Оилавий меҳмон уйлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги 631 сон қарори ижросини таминлаш мақсадида ҳудудларнинг юқори туризм салоҳиятига эга туман ва маҳаллалари бўйлаб оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш жумладан,
“Ҳар бир оила-тадбиркор” дастури асосида янги иш ўринларини яратиш ҳамда қўшимча даромадни ё‘лга қўйишга доир тарғибот-ташвиқот ишлари давом этмоқда. Аввалроқ, Тошкент ва Жиззах вилоятларида ҳам 20 дан ортиқ оилавий меҳмон уйи ўз фаолиятини бошлагани ҳақида хабар қилгандик.

В Андижанской области за день открылось 20 семейных гостевых домов
В результате исследования, проведенного рабочей группой Министерства туризма и спорта по Андижанской области в Ходжаабадском и Ханабадский районе в здании микрорайона «Имом ота» по инициативе Министерства организована мобильная приемная с участием официальных лиц областной администрации, районной администрации, районного центра коммунальных услуг и районной налоговой инспекции.
Информационно-разъяснительная деятельность получила широкое распространение среди населения городов и районов Андижанской области. При этом, на стойке регистрации 20 домовладельцев, желающих создать семейные гостевые дома, зарегистрировались в качестве предпринимателей и получили выписки из единого реестра семейных гостевых домов и общежитий, а также специальные сертификаты.
Официальные лица дали инициаторам соответствующие рекомендации по развитию туризма, увеличению и совершенствованию спектра туристических услуг и вручили подарки от Министерства.
Следует отметить, что в целях обеспечения реализации Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан № 631 от 7 августа 2018 года «Об организации деятельности семейных гостевых домов» в рамках программы «Каждая семья предприниматель» ведется пропагандистская работа по созданию новых рабочих мест и дополнительному доходу. Ранее сообщалось, что в Ташкентской и Джизакской области также открылись более 20 семейных гостевых домов.