Андижон вилоятида бир кунда 20 та оилавий меҳмон уйи ўз фаолиятини бошлади
Туризм ва спорт вазирлиги ишчи гуруҳи томонидан Андижон вилояти бўйлаб олиб борилган ўрганишлар натижасида Хўжаобод ва Хонобод туманлари, “Имом ота” маҳалла фуқаролар йиғини биносида Вазирлик ташаббуси билан ҳудудий бошқарма, туман ҳокимлиги, туман давлат хизматлари маркази, туман солиқ инспексияси масул ходимлари иштирокида сайёр қабул ташкил этилди.
Тарғибот тадбирлари Андижон вилоятининг шаҳар, туманларида жойлашган қишлоқ ва маҳаллари аҳолиси орасида кенг олиб борилди. Сайёр қабулда оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш истагида бўлган 20 нафар хонадон соҳиблари шу жойнинг ўзида тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтказилиб, уларга оилавий меҳмон уйлари ва ҳостеллар ягона реестридан кўчирма ҳамда махсус гувоҳномалар топширилди.
Масуллар томонидан ташаббускорларга туризмни ривожлантириш, туризм хизмат турларини кўпайтириш ва яхшилаш борасида тегишли тавсиялар берилиб, Вазирликнинг эсдалик совғалари тақдим этилди.
Такидлаш жоизки, “Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 7 августдаги Оилавий меҳмон уйлари фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги 631 сон қарори ижросини таминлаш мақсадида ҳудудларнинг юқори туризм салоҳиятига эга туман ва маҳаллалари бўйлаб оилавий меҳмон уйларини ташкил этиш жумладан,
“Ҳар бир оила-тадбиркор” дастури асосида янги иш ўринларини яратиш ҳамда қўшимча даромадни ё‘лга қўйишга доир тарғибот-ташвиқот ишлари давом этмоқда. Аввалроқ, Тошкент ва Жиззах вилоятларида ҳам 20 дан ортиқ оилавий меҳмон уйи ўз фаолиятини бошлагани ҳақида хабар қилгандик.

20 family guest houses were opened in Andijan region in one day
As a result of a study carried out by the working group of the Ministry of tourism and sports in Andijan region in the Khojaabad and Khanabad region, in the building of the “Imom ota microdistrict, at the initiative of the Ministry, a mobile reception was organized with the participation of officials from the regional administration, the regional administration, the regional center of utilities and the regional tax inspection.
Outreach activities have become widespread among the population of cities and districts of the Andijan region. At the same time, at the registration desk, 20 homeowners wishing to create family guest houses registered as entrepreneurs and received extracts from the unified register of family guest houses and hostels, as well as special certificates.
Officials gave the initiators appropriate recommendations for the development of tourism, increasing and improving the range of tourist services and presented gifts from the Ministry. It should be noted that in order to ensure the implementation of the Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan No. 631 of August 7, 2018 “On organizing the activities of family guest houses” within the framework of the
“Every family is an entrepreneur” program, propaganda work is being carried out to create new jobs and additional income. Earlier it was reported that more than 20 family guest houses were also opened in the Tashkent and Jizzakh regions.