Самарқанд вилоятида эксперимент тариқасида маҳаллабай ишлаш тизимини жорий этишга қаратилган чора-тадбирлар тўғрисида
2021-05-06 | Ҳужжатлар
Аҳоли даромадини оширишга қаратилган тадбиркорлик интилишларини молиявий қўллаб-қувватлаш, уларнинг даромадли меҳнат билан бандлигини таъминлаш механизмларини янги босқичга олиб чиқиш, ёшлар ва хотин-қизларнинг тадбиркорлик ташаббусларини амалга оширишга кўмаклашиш, “маҳаллабай” ишлаш тизими орқали маҳаллий бошқарув органларини аҳолига янада яқинлаштириш, аҳоли ва тадбиркорларнинг муаммоларини аниқлаш ҳамда уларни самарали ҳал этишнинг Самарқанд тажрибасини амалиётга жорий этиш мақсадида:
1. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Молия вазирлиги, Самарқанд вилояти ҳокимлиги ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлигининг 2021 йил 1 июндан бошлаб Самарқанд вилояти туман (шаҳар) ҳокимликлари тузилмасида қуйидагиларни назарда тутувчи “маҳаллабай” ишлаш тизимини эксперимент тариқасида ўтказиш ҳақидаги таклифи маъқуллансин:
туман (шаҳар) ҳокимлиги таъсисчилигида Маҳаллабай ишлаш марказларини (кейинги ўринларда – Марказлар) давлат муассасаси шаклида ташкил этиш. Бунда Марказларнинг фаолияти туман (шаҳар) ҳокимининг молия-иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари томонидан мувофиқлаштириб борилади;
туман (шаҳар)лардаги ҳар учта маҳаллага биттадан маҳаллабай ишлаш инспекторларини бириктириш;
маҳалла фуқаролар йиғини раисининг ободонлаштириш, томорқа ва тадбиркорлик масалалари бўйича ўринбосари лавозими негизида маҳалла фуқаролар йиғини раисининг тадбиркорлик ва томорқа масалалари бўйича ўринбосари лавозимини жорий этиш;
ҳокимнинг молия-иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари ҳамда маҳалла фуқаролар йиғини раисининг тадбиркорлик ва томорқа масалалари бўйича ўринбосарининг ўзаро узвий ҳамкорликда ишлашини таъминлаш.
Марказлар фаолияти Пастдарғом, Ургут ва Булунғур туманларида жорий йил 1 июндан бошлаб ҳамда Самарқанд вилоятининг қолган туман (шаҳар)ларида 1 августга қадар ташкил этилади;
Марказларда очиладиган штат бирликлари туман (шаҳар) бандликка кўмаклашиш марказининг ишга жойлаштириш инспекторлари штат бирликлари қисқартирилиши ҳисобидан шакллантирилади.
3. Марказларнинг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб қуйидагилар белгилансин:
аҳолининг бандлигини таъминлаш ва доимий даромад манбаини яратиш орқали камбағалликни қисқартириш чораларини кўриш;
маҳаллабай ишлаш асосида тадбиркорликни ривожлантиришга кўмаклашиш ҳамда аҳолини касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш;
тадбиркорлик қилиш истагида бўлган фуқароларга, жумладан, аёллар ва ёшларга кредит ҳамда субсидиялар олишда кўмаклашиш;
тадбиркорлик, ҳунармандчилик қилиш истагини билдирганларга замонавий асбоб-ускуналар ҳамда мини-технологиялар топишда кўмаклашиш;
маҳалладаги инфратузилма билан боғлиқ муаммоларни ҳал этиш чораларини кўриш ҳамда хорижда меҳнат фаолиятини юритиш ва малака ошириш истагини билдирган фуқаролар билан ишлаш.
4. Самарқанд вилояти туман ва шаҳарлар ҳокимликларининг намунавий ташкилий тузилмаси 1–3-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
5. Вазирлар Маҳкамаси икки ҳафта муддатда:
Маҳаллабай ишлаш марказининг намунавий низоми ва ташкилий тузилмасини;
Маҳаллабай ишлаш марказлари ходимлари меҳнатига ҳақ тўлашнинг Ягона тариф сеткаси бўйича разрядларини тасдиқласин.
6. Самарқанд вилояти ҳокимлиги туман ва шаҳар ҳокимликлари томонидан намунавий низом ва ташкилий тузилма асосида Маҳаллабай ишлаш марказининг устави ва ташкилий тузилмаси тасдиқланишини таъминласин.
7. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга кўра Марказ директори:
вилоят ҳокимининг молия-иқтисодиёт ва камбағалликни қисқартириш масалалари бўйича биринчи ўринбосари билан келишилган ҳолда туман ҳокими томонидан лавозимга тайинланади ва лавозимидан озод этилади;
маҳаллалар кесимида тўпланган муаммо ва мурожаатларни мувофиқлаштириб, уларни ҳал этишда туман (шаҳар) ҳокимининг тегишли ўринбосарлари билан ҳамкорликда ишларни ташкил этади;
амалга оширилган ишлар натижадорлиги юзасидан ҳар чоракда халқ депутатлари туман (шаҳар) Кенгашида ҳисобот бериб боради.
8. Самарқанд вилояти ҳокимлиги ташкил этиладиган Марказларни тегишли бино, замонавий ахборот воситалари (компьютер тўплами, алоқа, Интернет ва бошқалар) билан таъминлаш чораларини кўрсин.
9. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ҳамда Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги билан биргаликда уч ой муддатда аҳоли ва тадбиркорлар мурожаатларини қабул қилиш ва ҳал этишда шаффофликни таъминлаш ва инсон омилини камайтириш мақсадида Марказ ва маҳалла фуқаролар йиғини фаолиятини ўзаро боғлиқ ҳолда рақамлаштиришни назарда тутувчи “Онлайн маҳалла” дастурий таъминотини (кейинги ўринларда – дастурий таъминот) ишлаб чиқсин.
Бунда дастурий таъминот орқали мурожаатларни қабул қилиш, Марказга юбориш ва ижросини мониторинг қилишга алоҳида эътибор қаратилсин.
10. Молия вазирлиги:
дастурий таъминотни ишлаб чиқиш ва жорий этиш билан боғлиқ харажатларни Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлигининг бюджетдан ташқари ривожлантириш ва ходимларни моддий рағбатлантириш жамғармаси маблағлари ҳисобидан қопласин;
2022 йилдан бошлаб ҳар йили дастурий таъминотни техник ва дастурий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш учун Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги буюртманомасига асосан зарур маблағларни Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджети харажатлари параметрларида назарда тутган ҳолда ажратсин.
11. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан биргаликда Марказлар ходимлари ва маҳалла фуқаролар йиғини раисларининг тадбиркорлик ва томорқа масалалари бўйича ўринбосарлари учун янги жорий этиладиган тизимнинг туб моҳияти ва самарали фаолият кўрсатиши бўйича ўқув семинарларини ташкил этсин.
12. Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги билан биргаликда:
мазкур тажрибани таҳлил қилиб бориш мақсадида Самарқанд вилоятининг туман (шаҳар)ларидаги Марказлар фаолиятини мониторинг қилиш гуруҳини ташкил этсин;
мониторинг гуруҳи томонидан тажриба жараёнида тизимдаги мавжуд муаммоларни аниқлаш, фаолиятни такомиллаштириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш ва ваколатли органларга тақдим этиб бориш чоралари кўрилишини таъминласин.
2022 йил 1 январдан бошлаб мазкур экспериментни республиканинг бошқа ҳудудларида жорий қилиш мақсадга мувофиқлиги юзасидан таклиф киритсин.
13. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ташкилий тузилмасини ислоҳ қилиш бўйича амалга оширилаётган ишларни атрофлича ёритиб бориш тавсия этилсин.
14. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги Адлия вазирлиги ҳамда манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда икки ой муддатда қонунчилик ҳужжатларига мазкур қарордан келиб чиқадиган ўзгартириш ва қўшимчалар тўғрисида Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин.
15. Ушбу қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Ж.А. Қўчқоров ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш. Низомиддинов зиммасига юклансин.

О мерах, направленных на внедрение в порядке эксперимента системы работы «махаллабай» в Самаркандской области
2021-05-06 | Документы
В целях финансовой поддержки предпринимательских инициатив, направленных на увеличение доходов населения, поднятия на новый уровень механизмов обеспечения занятости граждан доходным трудом, оказания содействия в реализации предпринимательских инициатив молодежи и женщин, дальнейшего приближения органов управления на местах к населению посредством системы работы «махаллабай», а также выявления проблем населения и предпринимателей и внедрения в практику самаркандского опыта их эффективного решения:
1. Одобрить предложение Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства финансов, хокимията Самаркандской области и Агентства развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан о внедрении с 1 июня 2021 года в порядке эксперимента системы работы «махаллабай» в структуре хокимиятов районов (городов) Самаркандской области, предусматривающей:
создание при учредительстве хокимиятов районов (городов) центров работы «махаллабай» (далее – Центры) в форме государственного учреждения. При этом деятельность Центров координируется первым заместителем хокима района (города) по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности;
закрепление за каждым инспектором по работе «махаллабай» по три махалли районов (городов);
введение должности заместителя председателя схода граждан махалли по вопросам предпринимательства и приусадебных земель на базе должности заместителя председателя схода граждан махалли по вопросам благоустройства, приусадебных земель и предпринимательства;
обеспечение взаимодействия первого заместителя хокима по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности и заместителя председателя схода граждан махалли по вопросам предпринимательства и приусадебных земель.
деятельность Центров организуется с 1 июня текущего года в Пастдаргомском, Ургутском и Булунгурском районах, в остальных районах (городах) Самаркандской области – до 1 августа;
штатные единицы, вводимые в Центрах, формируются за счет сокращения штатных единиц инспекторов по трудоустройству районных (городских) центров содействия занятости.
3. Определить основными задачами и направлениями деятельности Центров:
принятие мер по сокращению бедности путем обеспечения занятости и создания постоянного источника дохода населения;
оказание содействия в развитии предпринимательства на основе работы «махаллабай», а также обучение населения профессиям и предпринимательству;
оказание содействия в получении кредитов и субсидий гражданам, желающим заниматься предпринимательством, в том числе женщинам и молодежи;
оказание содействия в обеспечении желающих заниматься предпринимательством и ремесленничеством современным оборудованием и мини-технологиями;
принятие мер по решению проблем, связанных с инфраструктурой махалли, а также ведение работы с гражданами, изъявившими желание осуществлять трудовую деятельность и повысить квалификацию за рубежом.
4. Утвердить типовую организационную структуру хокимиятов районов и городов Самаркандской области согласно приложениям №№ 1–3.
5. Кабинету Министров в двухнедельный срок утвердить:
Типовое положение и организационную структуру центров работы «махаллабай»;
разряды по Единой тарифной сетке по оплате труда работников центров работы «махаллабай».
6. Хокимияту Самаркандской области обеспечить утверждение хокимиятами районов и городов уставов и организационной структуры центров работы «махаллабай» на основе соответствующих Типового положения и организационной структуры.
7. Установить порядок, в соответствии с которым директор Центра:
назначается на должность и освобождается от должности хокимом района по согласованию с первым заместителем хокима области по финансово-экономическим вопросам и сокращению бедности;
координирует и организует во взаимодействии с соответствующими заместителями хокима района (города) работу по решению проблем
и рассмотрению накопившихся в разрезе махаллей обращений;
ежеквартально отчитывается в районном (городском) Кенгаше народных депутатов о результативности проделанной работы.
8. Хокимияту Самаркандской области принять меры по обеспечению создаваемых Центров соответствующими зданиями, современными информационными средствами (компьютерными наборами, связью, Интернетом и другими).
9. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций и Министерством по поддержке махалли и семьи в трехмесячный срок разработать программное обеспечение «Онлайн махалля» (далее – программное обеспечение), предусматривающее цифровизацию деятельности Центра и сходов граждан махаллей во взаимоувязке друг с другом в целях обеспечения прозрачности при принятии и рассмотрении обращений населения и предпринимателей и снижения человеческого фактора.
При этом уделить особое внимание приему, отправке в Центр и мониторингу исполнения обращений посредством программного обеспечения.
10. Министерству финансов:
покрыть расходы, связанные с разработкой и внедрением программного обеспечения, за счет средств Внебюджетного фонда развития и материального стимулирования работников Министерства экономического развития и сокращения бедности;
начиная с 2022 года ежегодно на основании заявок Министерства экономического развития и сокращения бедности выделять на техническую и программную поддержку программного обеспечения необходимые средства, предусматривая их в параметрах расходов Государственного бюджета Республики Узбекистан.
11. Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности организовать учебные семинары о сущности и эффективном функционировании внедряемой новой системы для работников Центров и заместителей председателей сходов граждан махаллей по вопросам предпринимательства и приусадебных земель.
12. Агентству развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством экономического развития и сокращения бедности:
в целях анализа данного опыта создать в районах (городах) Самаркандской области группы мониторинга деятельности Центров;
обеспечить принятие группами мониторинга мер по выявлению в процессе эксперимента проблем, имеющихся в системе, разработке предложений по совершенствованию ее деятельности и представлению их компетентным органам;
внести предложение о целесообразности распространения начиная c 1 января 2022 года данного эксперимента на другие регионы республики.
13. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана и другим средствам массовой информации всесторонне освещать проводимую работу по реформированию организационной структуры органов государственной власти на местах.
14. Министерству экономического развития и сокращения бедности совместно с Министерством юстиции и заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
15. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Кучкарова Д.А. и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З.Ш.