Ўзбекистон – Саудия Арабистони: алоқаларни мустаҳкамлаш ва ҳамкорликни кенгайтириш
Жорий йилнинг 3 май куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Саудия Арабистони Подшоҳлиги ташқи ишлар вазири Файсал бин Фархон ал-Сауд билан учрашув ўтказди, унда икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди.
Томонлар жорий йилнинг май ойида икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари ўртасидаги сиёсий маслаҳатлашувларнинг 4-раундини видеоконференция шаклида ўтказиш истиқболларини муҳокама қилдилар. Тадбир халқаро кун тартиби доирасида томонларни қизиқтирган масалалар юзасидан фикр алмашиш, шунингдек, кўп қиррали икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилиш имконини беради.
Саудия Арабистони томони Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ва динамик ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларга юқори баҳо бериб, уларни ҳаётга татбиқ этишда ҳар томонлама кўмак беришга тайёрлигини билдирди.
Ўзбекистон – Саудия Арабистони Ҳукуматлараро комиссиясининг 4-йиғилиши кун тартиби доирасида кўриб чиқиладиган масалаларга ҳам тўхталиб ўтилди. Икки мамлакат вазирлик ва идоралари раҳбарларининг бундай шаклдаги самарали ва мунтазам учрашувлари икки томонлама муносабатларни сезиларли даражада мустаҳкамлаш ҳамда қўшма лойиҳа ва ташаббусларни илгари суриш учун замин яратиши таъкидланди.
Томонлар икки мамлакат парламентлари ўртасидаги алоқалар жадаллашганини мамнуният билан қайд этдилар: ривожланаётган конструктив мулоқот савдо-иқтисодий, инвестициявий, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда ҳамкорлик қилиш истиқболлари юзасидан мунтазам фикр алмашиш имконини бермоқда. Шу нуқтаи назардан, “Ўзбекистон – Саудия Арабистони” Парламентлараро дўстлик гуруҳининг жорий йилнинг март ва апрель ойларида ўтказилган учрашувларининг амалий натижалари юқори баҳоланди.
Учрашув якунида икки давлат ўртасида маъқулланган ташаббуслар ва мавжуд битимларни амалга ошириш бўйича яқиндан ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишувга эришилди.

Узбекистан – Саудовская Аравия: укрепление связей и расширение сотрудничества
3 мая текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с министром иностранных дел Королевства Саудовская Аравия Фейсалом бен Фарханом аль-Саудом, в ходе которой были обсуждены вопросы многопланового сотрудничества между двумя странами.
Были рассмотрены перспективы проведения в мае текущего года 4-го раунда политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран в формате видеоконференции. Мероприятие позволит обменяться мнениями по вопросам международной повестки, представляющим взаимный интерес, а также обсудить текущее состояние и перспективы развития многопланового двустороннего сотрудничества.
Саудовской стороной была дана высокая оценка масштабным и динамичным социально-экономическим реформам, проводимым в Узбекистане под руководством Главы государства, а также выражена готовность оказать всестороннюю поддержку в их реализации.
Также были затронуты вопросы, подлежащие рассмотрению в рамках повестки 4-ого заседания Узбекско-Саудовской Межправительственной комиссии. Отмечалось, что эффективное и регулярное проведение встреч руководителей министерств и ведомств двух стран в подобном формате позволит существенно укрепить двусторонние отношения и создать платформу для ускоренного продвижения совместных проектов и инициатив.
Стороны с удовлетворением отметили активизацию отношений между парламентами двух стран: развивающийся конструктивный диалог формирует возможности для регулярного обмена мнениями о перспективах сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурной-гуманитарной и других областях. В данном контексте были высоко оценены практические результаты заседаний Межпарламентской группы дружбы «Узбекистан – Саудовская Аравия», состоявшихся в марте и апреле текущего года.
По итогам встречи была достигнута договоренность о тесном сотрудничестве по реализации согласованных инициатив и имеющихся договоренностей между двумя странами.