Ўзбекистон – Саудия Арабистони савдо - иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни чуқурлаштириш йўлидаги кейинги қадамлар муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 3 май куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумати делегациясининг Саудия Арабистонига ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ар-Риёд шаҳрида Саудия Арабистони Подшоҳлигининг инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳ билан учрашди.
Учрашув чоғида икки томонлама инвестициявий ва савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг долзарб масалалари, шунингдек, Саудия Арабистони ҳукумати делегацияси шу йил январь ойида Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи якунлари бўйича эришилган келишувларнинг ҳаётга татбиқ этилиши атрофлича муҳокама қилинди.
Суҳбат давомида энергетика, қишлоқ хўжалиги, кимё саноати, соғлиқни сақлаш, фармацевтика, туризм, транспорт ва логистика соҳаларида янги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Энергетика ва унинг инфратузилмасини ривожлантириш соҳасига Саудия Арабистонининг қўшимча инвестицияларини жалб этиш имкониятларига алоҳида эътибор қаратилди. Таъкидланишича, жорий йилнинг март ойида “АCWА Power” компанияси директорлар кенгаши томонидан Ўзбекистон Республикасида электр энергиясини ишлаб чиқарувчи қувватларни ривожлантириш бўйича янги дастур тасдиқланган. Дастур Сирдарё вилояти ва Қорақалпоғистон Республикасида умумий миқдори 3 млрд долларга тенг бўлган қўшимча лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутади.
Хорижий томон Саудия Арабистони йирик компанияларининг иқтисодий ва инвестициявий салоҳияти юқори бўлган мамлакат сифатида Ўзбекистонга қизиқишини таъкидлаб, Саудия Арабистони инвестицияларини қўшимча лойиҳаларни амалга оширишга жалб этиш бўйича яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёрлигини билдирди. Шу ўринда жорий йилнинг май-июнь ойлари давомида ишбилармон доираларнинг ўзаро ташрифларини ташкил этиш ва Тошкент, Ар-Риёд ва Жидда шаҳарларида қўшма бизнес-форумлар ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
Икки мамлакат ўртасида мунтазам тўғридан-тўғри йўловчи авиақатновини йўлга қўйиш орқали ўзаро сайёҳлар оқимларини кўпайтириш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Хусусан, ҳар икки йўналишда ҳам зиёрат туризмини ривожлантиришнинг салмоқли салоҳияти мавжудлиги қайд этилиб, томонлар ушбу йўналишдаги ҳамкорликни янада фаоллаштиришга келишиб олдилар.
Тадбир якунида устувор йўналишлар бўйича ҳамкорликни янада чуқурлаштириш юзасидан амалдаги саъй-ҳаракатлар хусусида келишиб олинди.

Обсуждены дальнейшие шаги по углублению узбекско-саудовского торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества
3 мая текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Саудовскую Аравию в г.Эр-Рияде состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром инвестиций Королевства Саудовской Аравии Халидом аль-Фалихом.
В ходе встречи были предметно рассмотрены актуальные вопросы двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества, а также ход реализации договоренностей, достигнутых по итогам визита правительственной делегации Саудовской Аравии в Узбекистан, состоявшегося в январе текущего года.
В ходе мероприятия рассмотрены перспективы реализации новых совместных проектов в сферах энергетики, сельского хозяйства, химической промышленности, здравоохранения, фармацевтики, туризма, транспорта и логистики.
Особое внимание было уделено возможностям для привлечения дополнительных саудовских инвестиций в сферу энергетики и развития энергетической инфраструктуры. Отмечалось, что в марте текущего года советом директоров компании «ACWA Power» была одобрена новая программа развития энергогенерирующих мощностей в Республике Узбекистан, предусматривающая реализацию дополнительных проектов в Сырдарьинской области и Республике Каракалпакстан на общую сумму 3 млрд долларов.
Иностранной стороной был подчеркнут интерес крупных саудовских компаний к Узбекистану, как к стране с высоким экономическим и инвестиционным потенциалом и выражена готовность к тесному взаимодействию по привлечению саудовских инвестиций к реализации дополнительных проектов. В данном контексте была достигнута договоренность об организации в течение мая-июня текущего года взаимных визитов деловых кругов и проведении совместных бизнес форумов в городах Ташкенте, Эр-Рияде и Джидде.
Также были затронуты вопросы увеличения взаимных туристических потоков посредством налаживания регулярного прямого пассажирского авиасообщения между двумя странами. В частности, отмечен значительный потенциал для развития зиёрат-туризма в обоих направлениях, в связи с чем стороны договорились активизировать сотрудничество в данном направлении.
По итогам мероприятия были согласованы практические действия по дальнейшему углублению сотрудничества в приоритетных направлениях.