Олимпия ўйинларига тайёргарлик ишлари кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 3 май куни ёзги Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик жараёнига оид тақдимот билан танишди.
Япония пойтахти Токио шаҳрида бўлиб ўтадиган мазкур нуфузли мусобақага спортчиларимизни тайёрлаш учун кенг шароит яратилган эди. Юқори малакали мутахассислар жалб қилиниб, юзлаб ўқув-машғулотлар ташкил этилди. Бугунги кунгача спортчиларимиз ёзги Олимпия ўйинларига 41 та, Паралимпия ўйинларига 16 та йўлланма олган.
Тақдимотда Олимпия ва Паралимпия ўйинларига тайёргарлик ҳолати танқид қилиниб, қониқарсиз деб баҳоланди. Май-июль ойларидаги мусобақаларда яна йўлланмаларни қўлга киритиш учун спортчилар ва уларнинг жамоасини қўллаб-қувватлаш зарурлиги таъкидланди. Спортчиларга хизматларни кучайтириш, уларни ҳар томонлама рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Федерациялар фаолиятини такомиллаштириб, жалб қилинган малакали спорт менежерлари билан бирга олимпиадачиларнинг жисмоний, тиббий ва психологик ҳолатини яхшилаш учун ҳар бир спорт тури бўйича алоҳида дастурлар ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.

President gets acquainted with preparations for the Summer Olympic and Paralympic Games
On May 3, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on the preparations for the Summer Olympic and Paralympic Games.
Large-scale conditions have been created to prepare athletes for the upcoming prestigious competition in Japan’s Tokyo. Highly qualified specialists have been attracted, hundreds of training camps have been organized. So far, Uzbekistan athletes have received 41 Olympic and 16 Paralympic licenses.
During the presentation, the state of preparation for the Olympic and Paralympic Games was criticized and recognized as unsatisfactory. The need for supporting athletes and their teams to increase the number of tickets following the results of qualifying tournaments in May-July was emphasized. Instructions were given on strengthening the service of athletes and their all-round stimulation.
The task was set to improve the activities of the federations, together with the involved sports managers, to develop individual programs for each sport to improve the physical, medical and psychological training of the Olympians.