Янги боққа асос солинди
Президент Шавкат Мирзиёев 1 май куни Тошкент вилоятининг Қибрай туманида барпо этилаётган боғ ҳудудига ташриф буюрди.
Дарахтзорлар – юртга чирой берадиган, ҳаёт сифатини оширадиган манбалардан. Шу мақсадда шаҳар ва туманларимизда янги боғ ва сайилгоҳлар ташкил этилмоқда. Бундай “яшил ҳудудлар” сўнгги йилларда кўплаб қурилишлар бўлиб, тобора ривожланиб бораётган Тошкент шаҳри учун, айниқса, муҳим.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан пойтахтимиз яқинида улкан манзарали боғ барпо этилмоқда. 25 февраль куни ушбу боғ лойиҳаси муҳокама қилинган эди. Бугун унга илк кўчатлар экилди.
Шу муносабат билан бу ерга парламент ва ҳукумат аъзолари, Тошкент шаҳри жамоатчилиги, нуронийлар, илм-фан ва санъат вакиллари, спортчилар, ёшлар йиғилди.
– Бугунги муборак Рамазон кунларида сизлар билан кўришиб турганимдан хурсандман. Халқимиз учун муносиб шароитлар яратиш бўйича кўп ишларни бошлаганмиз. Худо хоҳласа, мана шу баҳаво жойда 104 гектарлик боғ барпо этмоқчимиз. Бу хайрли ишнинг бошланиши ҳозирги улуғ айём кунларига тўғри келгани ҳам хосиятли, деб ўйлайман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Янги боғ нафақат манзараси, ландшафти, балки мазмуни билан ҳам алоҳида эътиборга молик. Боғнинг умумий кўриниши худди улкан дарахтнинг бешта шохи шаклида бўлади. Бу Ҳаракатлар стратегиясининг бешта устувор йўналишини ифодалайди.
Боғни оддий парк эмас, энг аввало, юксак маданият ва маънавият масканига айлантириш мақсад қилинган. Бу ерда одамлар табиат қўйнида осуда дам оладиган сўлим ҳудудлар яратилади. Каштан, эман, чинор, лола, липа боғлари барпо этилиб, ноёб манзарали дарахтлар, буталар ва гуллар экилади. Сунъий кўл, спорт майдонлари, болалар ўйингоҳлари, фавворалар қурилади.
Мустақиллигимизнинг 30 йиллигига бағишланган Истиқлол мажмуаси ҳам шу ерда барпо этилади.
Президентимиз бу мажмуанинг тарихий-ғоявий аҳамиятини таъкидлади.
- Бу йил мустақиллигимизнинг 30 йиллигини нишонлаймиз. Лекин давлатчилигимиз 3 минг йиллик. Бу ана шу буюк тарихни кўрсатадиган мажмуа бўлади. Бу ерга келган ёшларимиз, чет эллик меҳмонлар ҳам шуни англайдиган далиллар акс эттирилади, - деди давлатимиз раҳбари.
Президент Шавкат Мирзиёев бу боғ Ўзбекистоннинг янги қиёфасини, улкан салоҳиятини, кўпмиллатли халқимизнинг жипслиги ва аҳиллигини намоён этадиган мажмуа бўлиши кераклигини таъкидлади. Шуни ҳисобга олиб, бу муҳташам боққа “Янги Ўзбекистон” деб ном беришни таклиф этди. Йиғилганлар бу таклифни қўллаб-қувватлади.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 мая посетил место закладки нового парка в Кибрайском районе Ташкентской области.
Зеленые насаждения играют важную роль в формировании комфортной и благоприятной жизненной среды. Поэтому в городах и районах нашей страны создаются новые парки и аллеи. Зеленые зоны особенно важны для развивающегося Ташкента, где в последние годы развернулась широкомасштабная строительная работа.
По инициативе главы государства вблизи столицы создается крупный парк. 25 февраля был обсужден проект парка. Сегодня здесь высажены первые деревья.
В связи с этим здесь собрались депутаты члены парламента и правительства, общественность города Ташкента, представители старшего поколения, деятели науки и искусства, спортсмены и молодежь.
- Рад встретиться с вами в эти светлые дни Рамадана. Мы начали большую работу по созданию достойных условий для нашего народа. С Божьей помощью приступаем к созданию в этом живописном месте парка площадью 104 гектара. Думаю, что заложить парк во время этого благодатного месяца, - добрый знак, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Новый парк примечателен не только своим ландшафтом, но и содержанием. Деревья будут высажены в виде пяти ветвей огромного дерева, что будет символизировать пять приоритетных направлений Стратегии действий.
Цель - создать не просто зеленую зону, а место высокой культуры и духовности, место, где люди могут отдохнуть на лоне природы. Будут высажены каштаны, дубы, клены, тюльпановые и липовые деревья, высажены уникальные декоративные растения, кустарники и цветы. Намечено также организовать искусственное озеро, спортивные и детские площадки, фонтаны.
Здесь же будет возведен комплекс "Истиклол", посвященный 30-летию независимости нашей страны.
Президент подчеркнул идейно-историческое значение этого комплекса.
- В этом году мы отмечаем 30-летие нашей независимости. Но наша государственность насчитывает 3 тысячи лет. Здесь будет комплекс, который покажет эту великую историю. И молодежь, зарубежные гости, которые придут сюда, смогут удостовериться в этом, - сказал глава государства.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что парк должен быть комплексом, отражающим новый облик Узбекистана, его огромный потенциал, единство и сплоченность нашего многонационального народа. С учетом этого он предложил назвать этот величественный парк «Новый Узбекистан». Предложение было поддержано собравшимися.