Президент электр тармоқлари корхонасининг инновацион марказини бориб кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев 23 апрель куни “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятининг Электр энергиясини ҳисобга олишни автоматлаштириш маркази фаолияти билан танишди.
Электр энергияси аҳоли учун ҳам, иқтисодиёт учун ҳам энг керакли манбалардан бири. Унинг барқарор таъминоти учун эса аниқ ҳисоб-китоб, замонавий технологиялар зарур. Шу мақсадда ҳар бир уй, корхона ва муассасага электрон ҳисоблагичлар ўрнатилмоқда. Бугунги кунда мамлакатимиз бўйича жами 6 миллион 578 мингдан ортиқ истеъмолчи шундай ускуналар билан таъминланган.
Ушбу инновацион марказ мижозларга замонавий хизмат кўрсатиш мақсадида ташкил этилган. 20 миллион долларлик мазкур лойиҳа Жанубий Кореянинг “KT Corporation” компанияси билан ҳамкорликда қурилган ва 2020 йил августда ишга туширилган. Марказга катта сиғимли серверлар ўрнатилган. Дастурий таъминот 8 миллион истеъмолчига хизмат кўрсатиш қувватига эга. Шу модулни кенгайтириш орқали бу кўрсаткични 20 миллионгача етказиш имконияти бор.
Шунингдек, ҳудудлардаги электр таъминоти корхоналарида кичик “дата-центр”лар ташкил этилган ва мазкур марказ билан боғланган.
Буларнинг барчаси туман, шаҳар, вилоят ва республика кесимида маълумотларни сақлаш ва қайта ишлаш, соатлик, кунлик, ойлик ва йиллик балансларни тўғри шакллантириш, пировард натижада электр энергиясининг аниқ ҳисобини юритишга хизмат қилмоқда.
- Электрон ҳисоблагичлар ўрнатиш осон, бу биринчи қадам. Энг қийини энди бошланади. Ҳудудларда, узоқ қишлоқларда ҳисоблагичларни эксплуатация қиладиган профессионаллар етарлими? Иккинчидан, тизим ташқи таъсирларга қай даражада чидамли? Учинчидан, кейинчалик тармоқ эскириши туфайли юзага келадиган ҳолатлар ҳисоб-китоб қилинганми? Шуларни ҳозирдан ўйлаш керак. Тушумларнинг маълум бир фоизини илмга, модернизацияга йўналтириш зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бутун мамлакатимиз бўйича ушбу автоматлашган тизимга хизмат кўрсатишни йўлга қўйиш, мутахассисларни ўқитадиган ва қайта тайёрлайдиган марказлар ташкил этиш, ходимларни рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Электрон ҳисоблагичлар биллинг тизимига уланган бўлиб, қарздор истеъмолчилар автоматик тарзда тармоқдан узилади ва электр ҳақи тўлангандан кейин ёқилади. Инсон омили камайиб, ноқонуний уланишлар, коррупция ҳолатларига чек қўйилади. Марказда 100 дан ортиқ малакали мутахассислар ишламоқда.
Давлатимиз раҳбари улар билан суҳбатлашди, CAS дастурининг имкониятлари билан танишди.
Бу тизимда барча электр станциялари, нимстанциялар, трансформаторлар юкламаси ва унга уланган истеъмолчилар сони геолокация орқали яққол кўриниб туради. Ҳар бир ҳудудга бириктирилган мутахассислар онлайн режимда бутун мамлакатимиздаги ҳолатни кузатиб боради, зарур пайтда истеъмолчиларга тезкор хизмат кўрсатади.
Шу ерда Электр энергияси истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш лойиҳаси ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари марказдаги ситуацион хонани ҳам кириб кўрди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 23 октябрдаги “Электр энергетикаси тармоғини жадал ривожлантириш ва молиявий барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида электрон ҳисоблагичли абонентлар қамровини 2021 йил якунигача 100 фоизга етказиш вазифаси қўйилган. Ҳозирда бу борадаги ишлар давом эттирилмоқда. Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимига жами 7 миллион 418 мингдан зиёд истеъмолчини улаш режалаштирилган.

Президент посетил инновационный центр предприятия электросетей
Президент Шавкат Мирзиёев 23 апреля ознакомился с деятельностью Центра автоматизации учета электроэнергии акционерного общества "Региональные электрические сети".
Электроэнергия - один из самых необходимых источников как для населения, так и для экономики. Его стабильная поставка требует точных расчетов и современных технологий. Для этого в каждом доме, на предприятии и в учреждении устанавливаются электронные счетчики. На сегодняшний день таким оборудованием обеспечено более 6 миллионов 578 тысяч потребителей по всей стране.
Этот инновационный центр был создан для обеспечения современного обслуживания клиентов. Проект стоимостью 20 миллионов долларов был построен в партнерстве с южнокорейской "KT Corporation" и запущен в августе 2020 года. Центр оборудован серверами большой емкости, которые способны обслуживать 8 миллионов абонентов и могут быть расширены до 20 миллионов.
Кроме того, созданы небольшие дата-центры, подключенные к региональным предприятиям электроснабжения.
Все это способствует хранению и обработке данных на районном, городском, региональном и республиканском уровнях, правильному формированию почасовых, суточных, месячных и годовых балансов и, в конечном итоге, точному учету электроэнергии.
- Установить электронные счетчики - просто. Это был первый шаг. Самое сложное начинается сейчас. Достаточно ли профессионалов, обслуживающих счетчики, в регионах, в отдаленных селах? Во-вторых, насколько устойчива система к внешним воздействиям? В-третьих, учтен ли фактор устаревания сети в дальнейшем? Об этом нужно подумать уже сейчас. Необходимо направлять определенный процент поступлений на науку и модернизацию, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Было дано указание создать по всей стране пункты обслуживания автоматизированной системы, центры обучения и переподготовки специалистов, стимулировать работников сферы.
Электронные счетчики подключаются к биллинговой системе, потребители-должники автоматически отключаются от сети и вновь подключаются после оплаты электроэнергии. Это позволяет минимизировать человеческий фактор, исключить случаи незаконного подключения и коррупции. В центре трудятся более 100 квалифицированных специалистов.
Глава государства побеседовал с ними и ознакомился с возможностями программы CAS.
Эта система отображает нагрузку всех электростанций, подстанций, трансформаторов и количество подключенных к ним потребителей с использованием геолокации. Специалисты, прикрепленные к каждому региону, следят за ситуацией по всей стране в режиме онлайн.
Представлена информация о проекте внедрения автоматизированной системы учета и контроля потребления электроэнергии.
Глава государства также посетил ситуационную комнату в центре.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 октября 2018 года «О мерах по ускоренному развитию и обеспечению финансовой устойчивости электроэнергетической отрасли» поставлена задача довести охват абонентов электронными счетчиками до 100 процентов к концу 2021 года. Работа в этом направлении продолжается. К автоматизированной системе контроля и учета электроэнергии запланировано подключить в общей сложности более 7 миллионов 418 тысяч потребителей.