Президент электр тармоқлари корхонасининг инновацион марказини бориб кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев 23 апрель куни “Ҳудудий электр тармоқлари” акциядорлик жамиятининг Электр энергиясини ҳисобга олишни автоматлаштириш маркази фаолияти билан танишди.
Электр энергияси аҳоли учун ҳам, иқтисодиёт учун ҳам энг керакли манбалардан бири. Унинг барқарор таъминоти учун эса аниқ ҳисоб-китоб, замонавий технологиялар зарур. Шу мақсадда ҳар бир уй, корхона ва муассасага электрон ҳисоблагичлар ўрнатилмоқда. Бугунги кунда мамлакатимиз бўйича жами 6 миллион 578 мингдан ортиқ истеъмолчи шундай ускуналар билан таъминланган.
Ушбу инновацион марказ мижозларга замонавий хизмат кўрсатиш мақсадида ташкил этилган. 20 миллион долларлик мазкур лойиҳа Жанубий Кореянинг “KT Corporation” компанияси билан ҳамкорликда қурилган ва 2020 йил августда ишга туширилган. Марказга катта сиғимли серверлар ўрнатилган. Дастурий таъминот 8 миллион истеъмолчига хизмат кўрсатиш қувватига эга. Шу модулни кенгайтириш орқали бу кўрсаткични 20 миллионгача етказиш имконияти бор.
Шунингдек, ҳудудлардаги электр таъминоти корхоналарида кичик “дата-центр”лар ташкил этилган ва мазкур марказ билан боғланган.
Буларнинг барчаси туман, шаҳар, вилоят ва республика кесимида маълумотларни сақлаш ва қайта ишлаш, соатлик, кунлик, ойлик ва йиллик балансларни тўғри шакллантириш, пировард натижада электр энергиясининг аниқ ҳисобини юритишга хизмат қилмоқда.
- Электрон ҳисоблагичлар ўрнатиш осон, бу биринчи қадам. Энг қийини энди бошланади. Ҳудудларда, узоқ қишлоқларда ҳисоблагичларни эксплуатация қиладиган профессионаллар етарлими? Иккинчидан, тизим ташқи таъсирларга қай даражада чидамли? Учинчидан, кейинчалик тармоқ эскириши туфайли юзага келадиган ҳолатлар ҳисоб-китоб қилинганми? Шуларни ҳозирдан ўйлаш керак. Тушумларнинг маълум бир фоизини илмга, модернизацияга йўналтириш зарур, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бутун мамлакатимиз бўйича ушбу автоматлашган тизимга хизмат кўрсатишни йўлга қўйиш, мутахассисларни ўқитадиган ва қайта тайёрлайдиган марказлар ташкил этиш, ходимларни рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Электрон ҳисоблагичлар биллинг тизимига уланган бўлиб, қарздор истеъмолчилар автоматик тарзда тармоқдан узилади ва электр ҳақи тўлангандан кейин ёқилади. Инсон омили камайиб, ноқонуний уланишлар, коррупция ҳолатларига чек қўйилади. Марказда 100 дан ортиқ малакали мутахассислар ишламоқда.
Давлатимиз раҳбари улар билан суҳбатлашди, CAS дастурининг имкониятлари билан танишди.
Бу тизимда барча электр станциялари, нимстанциялар, трансформаторлар юкламаси ва унга уланган истеъмолчилар сони геолокация орқали яққол кўриниб туради. Ҳар бир ҳудудга бириктирилган мутахассислар онлайн режимда бутун мамлакатимиздаги ҳолатни кузатиб боради, зарур пайтда истеъмолчиларга тезкор хизмат кўрсатади.
Шу ерда Электр энергияси истеъмолини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимини жорий этиш лойиҳаси ҳақида маълумот берилди.
Давлатимиз раҳбари марказдаги ситуацион хонани ҳам кириб кўрди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 23 октябрдаги “Электр энергетикаси тармоғини жадал ривожлантириш ва молиявий барқарорлигини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорида электрон ҳисоблагичли абонентлар қамровини 2021 йил якунигача 100 фоизга етказиш вазифаси қўйилган. Ҳозирда бу борадаги ишлар давом эттирилмоқда. Электр энергиясини ҳисобга олиш ва назорат қилишнинг автоматлаштирилган тизимига жами 7 миллион 418 мингдан зиёд истеъмолчини улаш режалаштирилган.

2021-04-24 | Politics
On April 23, President Shavkat Mirziyoyev became familiar with the activities of the Electricity Metering Automation Center of the Regional Electric Networks JSC.
Electricity is one of the most necessary sources for both population and economy. Its stable supply requires precise calculations and modern technologies. To do this, electronic meters are installed in every home, enterprise and institution. To date, more than 6 million 578 thousand consumers across the country have been provided with such equipment.
This innovation center was created to provide modern customer service. The project worth $20 million was built in partnership with South Korea’s KT Corporation and launched in August 2020. The center is equipped with high-capacity servers that can serve 8 million subscribers and can be expanded to 20 million.
Small data centers connected to regional power supply companies have also been created.
All this contributes to the storage and processing of data at the district, city, regional and national levels, the correct formation of hourly, daily, monthly and annual balances and, ultimately, accurate accounting of electricity.
“It is easy to install electronic meters. That was the first step. The most difficult part starts now. Are there enough professionals servicing meters in the regions, in remote villages? Second, how resistant is the system to external influences? Third, is the network obsolescence factor taken into account in the future? We need to think about this now. It is necessary to direct a certain percentage of revenues to science and modernization”, Shavkat Mirziyoyev said.
It was instructed to create automated system service centers across the country, centers for training and retraining of specialists, and to encourage employees in the sphere.
Electronic meters are connected to the billing system, debtors are automatically disconnected from the network and turned on after paying for electricity. This allows minimizing the human factor, eliminating the case of illegal connection and corruption. The center employs more than 100 qualified specialists.
The Head of the state talked with them and got acquainted with the possibilities of the CAS program.
This system displays the load of all power plants, substations, transformers and the number of consumers connected to them using geolocation. Specialists assigned to each region monitor the situation across the country online.
Information about the project of implementation of the automated system of accounting and control of electricity consumption was presented.
The Head of the state also visited the situation room in the center.
The Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan of October 23, 2018 “On measures for accelerating the development and ensuring the financial stability of the electric power industry” sets the task to increase the coverage of subscribers with electronic meters to 100 percent by the end of 2021. Activities in this direction continue. It is planned to connect more than 7 million 418 thousand consumers to the automated system of control and accounting of electricity.