Авиация корхоналарида трансформация жараёнлари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 19 апрель куни “Uzbekistan airways” ҳамда “Uzbekistan airports” акциядорлик жамиятларини трансформация қилиш чора-тадбирлари тақдимоти билан танишди.
Маълумки, давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 27 ноябрдаги фармонига мувофиқ, “Ўзбекистон ҳаво йўллари” Миллий авиакомпанияси негизида иккита – “Uzbekistan airways” ҳамда “Uzbekistan airports” акциядорлик жамиятлари тузилган эди. Бугунги кунда мамлакатимиз иқтисодиётида амалга оширилаётган таркибий ўзгаришлар қаторида мазкур компаниялар ҳам трансформация қилиниши режалаштирилган. Шу билан бирга, коронавирус пандемияси билан боғлиқ иқтисодий қийин вазият авиация тармоғини такомиллаштиришни талаб этмоқда.
Юртимиз авиакомпанияларини трансформация қилишда асосий эътибор иқтисодий самарадорликни оширишга қаратилган. Масалан, “Uzbekistan airways” акциядорлик жамияти харажатларини 46,5 миллион долларга қисқартириш ҳисоб-китоб қилинган. Бунинг учун компания ва унинг таркибидаги ташкилотларда иш ўринларини оптималлаштириш, фойдаланилмаётган 12 та самолётни тасарруфдан чиқариш, авиачипталарни хорижда сотиш бўйича агентлар комиссияси фоизини тушириш мўлжалланмоқда.
Шунингдек, даромадларни йилига 40 миллион долларга кўпайтириш мақсад қилинган. Бунинг учун талаб юқори бўлган шаҳарларга чартер парвозларни ва янги йўналишлар бўйича карго ташувларини амалга ошириш, барча маҳаллий рейсларга онлайн рўйхатдан ўтиш ва жойларни танлаш имкониятини жорий этиш кўзда тутилмоқда.
Янги бизнес стратегиясига кўра, қатновлар гибрид усулга ўтказилиб, тўлиқ хизматлар ва бюджет хизматлар модели бўйича амалга оширилади. Талаб кам бўлган йўналишларда бизнес класс бекор қилиниб, ўриндиқлар сони кўпайтирилади.
Шу йил учинчи чоракдан бошлаб 4 та А-320 самолётида лоукостер, яъни арзон қатновлар ташкил этиш мўлжалланган. Узоқ масофали йўналишларни ривожлантириш учун 3 та А321 NEO LR “ҳаво кемаси”ни лизингга олиш, маҳаллий авиақатновлар сонини ҳафтасига ҳозирги 17 тадан 49 тагача ошириш режалаштирилган.
Йўловчилар учун қулайликларни ошириш мақсадида соҳани рақамлаштириш, жумладан, “Aerolabs” онлайн хизматлар кўрсатиш тизимини ҳамда мижозлар билан ишлашни бошқариш учун CRM комплексини татбиқ этиш кўзда тутилган.
Президент Шавкат Мирзиёев хизматлар қулайлиги ва сифатини ошириш орқали аҳолини авиақатновларга кўпроқ жалб этиш зарурлигини таъкидлади.
“Uzbekistan airports” акциядорлик жамияти самарадорлигини ошириш бўйича ҳам қатор чора-тадбирлар ишлаб чиқилган. Бугунги кунда ушбу жамият таркибида 11 та аэропорт бор ва уларнинг ҳар бири мустақил фаолият юритмоқда.
Тақдимотга кўра, мазкур аэропортларни ягона бошқарув органи тасарруфида бирлаштириш таклиф қилинмоқда. Молиявий барқарорликни ошириш мақсадида, халқаро тажриба асосида, харажатларни 32 фоиздан 15 фоизга тушириш, харидларни оптималлаштриш, аэропорт хизматлари учун йиғимларни 27 фоизга, жумладан, зиёрат туризми доирасида 50 фоизгача камайтириш мўлжалланмоқда.
Даромадларни кўпайтириш масаласига алоҳида эътибор қаратилган. Хусусан, Тошкент халқаро аэропортида юк терминалини барпо этиб, Европа ва Шарқий Осиё ўртасида транзит ҳажмини ошириш, аэровокзал майдонларини кенгайтириш орқали савдо ва хизматлар тушумини кўпайтириш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари аэропортлар инфратузилмасини ривожлантириш, йўловчи ва юк ташиш ҳажмини ҳар йили ошириб бориш, ҳудудлардаги аэропортларда кетринг ва бошқа хизматларни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берди.

The enterprise transformation process in the aviation industry considered
On April 19, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation of measures for Uzbekistan Airways and Uzbekistan Airports joint-stock companies’ transformation.
As is known, by the decree of the President of November 27, 2018, two joint-stock companies, Uzbekistan Airways and Uzbekistan Airports, were created at Uzbekistan Airways JSC. In the process of structural transformations being carried out today in the domestic economy, the transformation of these companies is also planned. The difficult economic situation caused by the coronavirus pandemic also requires improving the aviation industry.
The main focus in the transformation of domestic airlines is to increase efficiency. For example, it is expected to reduce the costs of Uzbekistan Airways by $46.5 million. For this, it is planned to optimize the staff of the company and its structural organizations, decommissioning 12 unused aircraft, and reducing the commission of foreign agents for the sale of air tickets.
The goal was set to increase revenues by $40 million per year. For this, it is planned to introduce charter flights to popular destinations and cargo transportation on new routes, the possibility of online check-in and seat selection on all domestic flights.
Following the new business strategy, it is planned to switch to a hybrid service model, according to which part of the flights will be carried out on the principle of full service, and some on the principle of a low-cost airline. Business-class will be canceled on destinations that are not in high demand, with an increase in seats in a lower class.
Starting the third quarter of this year, it is planned to establish low-cost flights on 4 Airbus A-320 aircraft. It is planned to lease 3 Airbus А321 NEO LR airliners for the development of long-haul routes, to increase the number of domestic flights from the current 17 to 49 per week.
It is planned to digitize the industry to improve the convenience of passengers, including the introduction of the Aerolabs online service system and a CRM complex for managing customer relations.
President Shavkat Mirziyoyev noted the importance of increasing the mobility of the population by increasing the availability and quality of services.
Measures have been developed to improve the efficiency of Uzbekistan Airports Joint Stock Company. Today the company includes 11 airports, each of which operates independently.
According to the presentation, these airports are proposed to be united under the management of a single governing body. To increase the financial stability, based on international experience, it is planned to reduce costs from 32 to 15 percent, optimize purchases, reduce airport tax by 27 percent, including up to 50 percent within the framework of pilgrimage tourism.
The main attention was paid to the issue of increasing income. In particular, it is planned to increase revenue from trade and services by building a cargo terminal at Tashkent International Airport, increasing transit between Europe and East Asia, and expanding the area of ​​the airport terminal.
The Head of the state gave instructions on the development of airport infrastructure, increasing the volume of passenger and freight traffic, organizing catering and other services at regional airports.