Йирик иқтисодчи олим, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг академиги Владимир Васильевич Ким 2021 йил 8 апрелда 92 ёшида вафот этди.
В.Ким 1929 йил 25 сентябрда Россия Федерациясининг Хабаровск ўлкасидаги Бикин шаҳрида туғилди. 1950 йилда Тошкент молия-иқтисод институти (ҳозирги Тошкент давлат иқтисодиёт университети)ни тамомлади.
Бўлғуси олим ўз меҳнат фаолиятини Самарқанд туманида назорат-тафтишчи сифатида бошлади, кейинчалик Тошкент молия-иқтисод институтининг аспирантурасида таҳсил олди. Дастлаб номзодлик, сўнгра докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. Илм-фан соҳасидаги кўп йиллик самарали меҳнати туфайли 2000 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
Истеъдодли олим ўзининг 60 йилдан ортиқ илмий ва педагогик фаолияти давомида Тошкент халқ хўжалиги институтида (ҳозирги Тошкент давлат иқтисодиёт университети) кафедра мудири, профессор, проректор, ректор маслаҳатчиси, Ўзбекистон Фанлар академиясида фалсафа, иқтисодиёт ва ҳуқуқ фанлари бўйича академик котиб каби масъулиятли лавозимларда фидокорона меҳнат қилди ва қишлоқ хўжалиги соҳасидаги иқтисодий муносабатларнинг долзарб масалаларини тадқиқ этиш, юқори малакали кадрлар тайёрлаш ишига муносиб ҳисса қўшди.
Академик В.В.Кимнинг Ўзбекистонда аграр соҳани модернизация қилиш, қишлоқ туманларини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, ушбу йўналишдаги ислоҳотлар самарасини ошириш мавзуларидаги илмий тадқиқотлари мамлакатимиз иқтисодиёт фанига муҳим ҳисса бўлиб қўшилди.
Олимнинг қишлоқ хўжалиги иқтисодиёти соҳасининг назарий ва амалий масалаларига бағишланган 200 дан зиёд илмий мақолалари, 10 га яқин монографиялари нафақат мамлакатимиз, балки чет эл олимлари ва мутахассислари томонидан ҳам эътироф этилган.
В.В.Кимнинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистонда хизмат кўрсатган фан арбоби” фахрий унвони билан мукофотланган эди.
Атоқли олим, меҳрибон устоз, камтарин инсон Владимир Васильевич Кимнинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

8 апреля 2021 года в возрасте 92 лет скончался крупный ученый-экономист, академик Академии наук Республики Узбекистан Владимир Васильевич Ким.
В.Ким родился 25 сентября 1929 год в городе Бикине Хабаровского края Российской Федерации. В 1950 году он окончил Ташкентский финансово-экономический институт (ныне – Ташкентский финансовый институт).
Трудовую деятельность будущий ученый начал в Самаркандском районе с должности контролера-ревизора, затем учился в аспирантуре Ташкентского финансово-экономического института. Защитил кандидатскую, докторскую диссертации. Благодаря многолетнему плодотворному труду в научной сфере в 2000 году был избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый на протяжении более 60-летней научной и педагогической деятельности самоотверженно трудился, работал заведующим кафедрой, профессором, проректором, консультантом ректора в Ташкентском институте народного хозяйства (ныне – Ташкентский государственный экономический институт), занимал ответственную должность академика-секретаря по философии, экономике и праву в Академии наук Узбекистана и внес весомый вклад в исследование актуальных вопросов экономических отношений в сельскохозяйственной сфере, в подготовку высококвалифицированных кадров.
Научные исследования академика В.Кима на темы модернизации аграрной сферы Узбекистана, социально-экономического развития регионов, повышения эффективности реформ в этом направлении стали важным вкладом в экономическую науку страны.
Более 200 научных статей, около 10 монографий ученого, посвященных теоретическим и практическим вопросам экономики сельского хозяйства, признаны местными и зарубежными учеными и специалистами.
Заботливый наставник под своим непосредственным руководством подготовил десятки кандидатов и докторов наук.
Заслуги В.В. Кима в развитии науки страны были достойно оценены государством. Он был удостоен почетного звания “Заслуженный деятель науки Узбекистана”.
Память об известном ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Владимире Васильевиче Киме навсегда сохранится в наших сердцах.