Қишлоқ хўжалигида инклюзив сиёсатни қўллаб-қувватлаш ва гендер тенглик тўғрисидаги масалалар муҳокама қилинди
2021-04-07 | Жамият
2021 йил 5-6 апрель, Тошкент – Аёллар қишлоқ хўжалигида ишловчиларининг қарийб ярмини ташкил этади ва улар ўз оилаларини озиқ-овқат маҳсулотларига бўлган талабини қондириш ҳамда фаровонлигини таъминлаш, шунингдек, бутун мамлакат озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлашда муҳим рол ўйнайди.
Шу билан биргаликда, уларнинг бу борадаги ҳиссаси, кўпинча, етарли даражада эътиборга олинмайди. Қишлоқ аёлларининг юқори даражадаги билими ва иқтисодий фаоллигига қарамай кўпроқ улар нисбатан паст иш ҳақи тўланадиган жойларда, оилавий ишчи сифатида ишлайдилар ва камдан-кам ҳолларда фермерлик ва қишлоқ хўжалиги ерларини бошқариш билан шуғулланадилар.
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО), Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Ўзбекистон “Аграр соҳа аёллари” уюшмаси билан ҳамкорликда “Инклюзив қишлоқ хўжалиги сиёсатини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш” лойиҳаси доирасида мамлакат агросаноат мажмуаси вакиллари учун биринчи семинар-тренингни ташкил этди. Иштирокчиларнинг гендер омили ва “ҳеч кимни ортда қолдирмаслик” тамойилини ҳисобга олган ҳолда қарорларни шакллантириш ва чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича салоҳиятини ошириш семинарнинг асосий мақсади ҳисобланади.
-“Озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ва қишлоқ хўжалигида гендер фарқи сезиларли бўлиб, ушбу омил аёлларнинг ишлаб чиқариш салоҳиятини тўлиқ амалга оширишларига тўсқинлик қилади, бу эса ўз навбатида қишлоқ хўжалиги ва қишлоқ ҳудудларини ривожланишига путур етказади. Албатта, вазият Европа ва Марказий Осиёдаги турли мамлакатларда бир-биридан фарқ қилади, аммо, одатда, аксарият мамлакатларда қишлоқ ва чекка ҳудудларда яшовчи аёллар катта эҳтимол билан камситиш ва қашшоқликдан азият чекишади” - дейди ФАОнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий бўлими катта маслаҳатчиси ва лойиҳа раҳбари Доно Абдуразакова.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон 2019 йилда “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида” ги қонунни қабул қилган эди. Ўз навбатида, ушбу қонун иқтисодиётнинг ҳар бир соҳасида, шу жумладан, қишлоқ ва ўрмон хўжалигида гендер масалаларини ҳисобга олувчи стратегия ва тадбирлар режасини ишлаб чиқишни талаб қилади. Ўзбекистонда мамлакат ялпи ички маҳсулотининг (ЯИМ) 32 фоизи қишлоқ хўжалиги ҳиссасига тўғри келади ҳамда соҳа ишчи кучлариининг камида 27 фоизининг бандлигини таъминлайди. Аҳолининг деярли ярми қишлоқларда яшайди, бу эса қишлоқ аёлларининг ҳуқуқ ва имкониятларини янада кенгайтиришни долзарб масалага айлантиради. ФАО Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ва мамлакат агросаноат мажмуаси билан боғлиқ бўлган бошқа ташкилотларга ижтимоий заиф гуруҳлар, айниқса, қишлоқ аёлларининг манфаатлари ҳамда эҳтиёжларини ҳисобга олган ҳолда чора-тадбирлар ва ечимларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш салоҳиятини ривожлантириш ва кучайтиришда ёрдам беради.
Лойиҳа Ўзбекистон “Аграр соҳа аёллари” уюшмаси иштирокида амалга оширилади. Семинар иштирокчилари қишлоқ хўжалигида гендер ёндашувларининг асослари, гендер масалаларига оид Ўзбекистон миллий қонунчилиги, Ўзбекистон аҳолисининг озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва қишлоқ хўжалигини ривожлантиришда хотин-қизларнинг роли ва бошқа мавзулар билан танишдилар.
ФАОнинг “Инклюзив қишлоқ хўжалиги сиёсатини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш” лойиҳаси доирасида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ва бошқа идораларда ишлайдиган 250 дан ортиқ аёллар ва эркаклар гендер тенглиги тушунчалари ҳамда уларнинг қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги билан боғлиқлиги, Барқарор ривожланиш мақсадлари ва “ҳеч кимни ортда қолдирмаслик” тамойилини яхшироқ ўрганиш бўйича тренинглардан ўтишлари кутилмоқда. Шунингдек, лойиҳа доирасида услубий қўлланмалар, тармоқ стратегияси ва ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилади.

ФАО оказывает техническую помощь для формулирования инклюзивных и гендерно-ответственных решений и мер в сфере сельского хозяйства
2021-04-07 | Общество
5-6 апреля 2021 года, Ташкент – Женщины составляют около половины всех сельскохозяйственных рабочих, и играют ключевую, но зачастую невидимую или мало признанную роль в обеспечении питания и благополучия своих семей и сообществ, и в обеспечении продовольственной безопасности всей страны.
Однако, несмотря на относительно высокий уровень образования и высокий уровень экономической активности сельских женщин, они сосредоточены в низкооплачиваемых сферах, в качестве семейных работников, и редко идентифицируются с фермерством и управлением сельскохозяйственных угодий.
Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций (ФАО), совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Узбекистан организовала первый семинар-тренинг для представителей агро-промышленного комплекса страны, с целью повышения их потенциала для формулирования решений и реализации мер, с учетом гендерного фактора и принципа «не оставляя никого позади». Обучение организовано в рамках проекта ФАО «Поддержка в реализации инклюзивной сельскохозяйственной политики».
«Гендерный разрыв в области производства продовольствия и ведения сельского хозяйства является значительным и не позволяет женщинам полностью реализовать свой производительный потенциал, что в свою очередь подрывает прогресс в области сельского хозяйства и развития сельских районов. Конечно, ситуация в разных странах Европы и Центральной Азии различается, но, как правило, в большинстве стран женщины, живущие в сельских и отдаленных районах, более уязвимы и с большей вероятностью страдают от дискриминации и бедности» - говорит Доно Абдуразакова, старший советник Регионального отделения ФАО для стран Европы и Центральной Азии, и руководитель проекта.
Напомним, в 2019 году в Узбекистане был принят Закон «О гарантиях равных прав и возможностей для женщин и мужчин», который требует от каждого направления национальной экономики, включая сельское и лесное хозяйство, разработки стратегии и плана действий с учетом гендерной проблематики. В Узбекистане сельское хозяйство составляет 32 процента валового внутреннего продукта (ВВП) и обеспечивает занятостью не менее 27 процентов рабочей силы. Почти половина населения проживает в сельской местности, в связи с чем вопросы расширения прав и возможностей сельских женщин приобретают особую актуальность. ФАО оказывает помощь Министерству сельского хозяйства и другим организациям, связанным с агропромышленным комплексом страны, в развитии и укреплении потениала для разработки и реализации политических мер и решений, учитывающих интересы и нужды социально уязвимых групп, в первую очередь сельских женщин.
Проект выполняется при участии Ассоциации «Женщины аграрной сферы» Узбекистана. Участники семинара ознакомились с основами гендерных подходов в сельском хозяйстве, национальным законодательством Узбекистана по гендерным вопросам, ролью женщин и девушек в обеспечении продовольственной безопасности населения Узбекистана и в развитии сельского хозяйства, и другими темами.
«Обеспечение гендерного равенства в сельском хозяйстве привнесет значительные выгоды как для развития сельскохозяйственного сектора, так и общества в целом. Расширение прав и возможностей женщин, улучшение условий их жизни и труда, улучшение их доступа к ресурсам, включая специализированные знания, ведет к повышению продуктивности сельского хозяйства, что доказано международным опытом ФАО. Вот почему инвестирование в сельских женщин – это инвестирование в перемены, ведущие к искоренению бедности и достижению продовольственной безопасности, что в свою очередь, поможет стране достичь Цели устойчивого развития», - говорит Шерзод Умаров, заместитель Представителя ФАО в Узбекистане.
Планируется, что в рамках проекта ФАО «Поддержка в реализации инклюзивной сельскохозяйственной политики» более 250 женщин и мужчин, работающих в системе Министерства сельского хозяйства, местных органах власти и других ведомствах, пройдут обучение, чтобы лучше понять концепции гендерного равенства и их связи с сельским хозяйством и продовольственной безопасностью, ЦУР и принципами «не оставляя никого позади». Также будут разработаны методологические инструменты и отраслевая стратегия и план действий.