“Masdar” компанияси шамол электр станцияси қувватини 1,5 ГВтга оширади
Лойиҳа қувватини кенгайтириш тўғрисидаги келишув инвестор томонидан Masdar компанияси бош директори Муҳаммад Жамил Ал Рамоҳий ва Ўзбекистон томонидан эса А.Султанов томонидан имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси энергетика вазири Алишер Султонов:
“Биз “Masdar” компанияси билан шериклик алоқаларимизни юксак қадрлаймиз ва минтақамизда бундай турдаги энг йирик объектга айланадиган шамол парки қувватини ошириш бўйича қарорни олқишлаймиз. Бу Ўзбекистон учун ҳаётий муҳим лойиҳа ҳисобланиб, у 2030 йилга келиб қайта тикланадиган энергия манбалари ҳисобига электр энергиясининг 25 фоизини ишлаб чиқариш сингари мақсадимизга эришишга ёрдам беради”.
“БАА учун бизнинг иқлимга нисбатан ҳаракатларимиз бутун дунёдаги бошқа одамларнинг саъй-ҳаракатларини кучайтиришга ёрдам берди. Бу шериклик алоқалари биз мазкур тамойилни ҳаётга тадбиқ этаётганимизнинг ёрқин далилидир. Биргаликда бизда Ўзбекистонда барқарор ўсиш суратини ошириш ва бир вақтнинг ўзида иқлим соҳасидаги глобал мақсадларга эришиш учун иқлим ўзгаришларига қарши кураш бўйича жамоавий ҳаракатларимизни ишга солиш учун беқиёс имкониятлар мавжуд”.
“Masdar” компанияси бош директори Муҳаммад Жамил Ал Рамоҳий:
“Бугунги тадбир биз нафақат бу лойиҳада, балки Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматига унинг тоза энергия ва иқлим ўзгариши борасидаги мақсадларига эришиш бўйича кўрсатилган ёрдам борасида салмоқли натижаларга эришганимиздан далолатдир. Коммунал корхоналар учун шамол энергетикасини ривожлантириш соҳасида дунёдаги етакчи давлат сифатида “Masdar” Ўзбекистоннинг паст углеродли энергетика соҳасидаги стратегиясини қўллаб-қувватлаётгани ва барқарор тараққиётни таъминлаш учун ҳукумат билан ҳамкорлигимизни мустаҳкамлаётгани билан фахрланади”.
Янги келишув имзоланиши билан Навоий вилоятининг Зарафшон туманида жойлашадиган лойиҳа қуввати 1,5 ГВтга ошди, бу келгусида Ўзбекистонга 2030 йилга бориб шамол электр станциялари (ШЭС) ҳисобига 3 ГВтгача электр энергияси ишлаб чиқиш бўйича мақсадларига эришишга ёрдам беради.
Зарафшон шамол электр станцияси лойиҳаси бўйича инвестиция келишуви ва электр энергиясини сотиб олиш тўғрисидаги келишув Ўзбекистон томонидан “Masdar” компанияси билан 2020 йил июнь ойида имзоланганини қўшимча қиламиз.
Шунингдек, ўтган йили декабрь ойида “Masdar” мустақил энергия ишлаб чиқарувчилар (IPP) учун Ўзбекистондаги илк муваффақиятли молиялаштирилган қуёш лойиҳаси – қуввати 100 МВт бўлган “Нур Навои” қуёш лойиҳасини молиялаштириш босқичи якунига етканини маълум қилди. Компаниянинг электр энергиясининг бир киловатт соати учун 2,679 АҚШ центи миқдоридаги энг паст тариф бўйича таклифи маъқуллангач, “Masdar” мазкур қуёш электр станцияси лойиҳа бўйича тендер ғолиби деб эълон қилинди.
Қайта тикланадиган энергия манбалари билан шуғулланувчи “Masdar” компанияси қайта тикланадиган энергия манбаларини жорий этиш, барқарорлик билан боғлиқ глобал муаммоларни ҳал қилиш учун шаҳарнинг барқарор тараққиёти ва тоза технологияларни илгари суради. “Masdar” Абу Даби ҳукуматининг стратегик инвестициявий компанияси “Mubadala Investment Company” таркибига киради. Мазкур компаниянинг лойиҳалари келажак авлодлар учун нафақат иқтисодиёт, балки энергия манбаларининг диверсификациясини таъминлаган ҳолда БААнинг дунё энергетика секторидаги етакчилигини сақлаб туришга ёрдам беради.
Бугунги кунда “Masdar” 30 дан ортиқ мамлакатда, жумладан БАА, Иордания, Саудия Арабистони, Мавритания, Миср, Марокаш, Буюк Британия, АҚШ, Австралия, Испания, Сербия, Ҳиндистон, Индонезия, Ўзбекистон ва бошқа мамлакатларда фаолият юритади.

Masdar celebrates groundbreaking on Uzbekistan’s first wind farm and agrees to extend project capacity
2021-04-05 | Economics
· Masdar signs Implementation Agreement to extend capacity of project to up to 1.5 GW
Masdar, one of the world’s leading renewable energy companies, announced today that it signed an Implementation Agreement with the Government of the Republic of Uzbekistan to extend the capacity of its utility-scale wind farm project – the first such project in Uzbekistan – to up to 1.5 gigawatts (GW).
The agreement was signed in the presence of H.E. Sardor Umurzakov, Deputy Prime Minister and Minister of Investments and Foreign Trade for the Republic of Uzbekistan, H.E. Dr. Sultan Ahmed Al Jaber, UAE Special Envoy for Climate Change and Minister of Industry and Advanced Technology, H.E. Alisher Sultanov, Minister of Energy for the Republic of Uzbekistan, H.E. Suhail Al Mazrouei, Minister of Energy and Infrastructure for the UAE, during an event in Tashkent to celebrate the groundbreaking on the project. H.E. Shukhrat Vafaev, Deputy Minister, Ministry of Investments and Foreign Trade, and H.E. Sherzod Khodjaev, Deputy Minister of Energy, signed the project capacity extension agreement with Mohamed Jameel Al Ramahi, Chief Executive Officer of Masdar.
H.E. Alisher Sultanov, Minister of Energy for the Republic of Uzbekistan, said, “We value our partnership with Masdar and welcome this expansion, which will be the largest facility of its kind in our region. This is a vitally important project for Uzbekistan, helping us build towards our target of 25 percent of electricity generated by renewables by 2030."
H.E. Suhail Al Mazrouei, the UAE Minister of Energy and Infrastructure, said, “Today’s landmark agreement will enhance co-operation between the Republic of Uzbekistan and the United Arab Emirates in the field of renewable energy. As signatories to the Paris Agreement, Uzbekistan and the UAE are committed to driving collective action on climate. We look forward to strengthening our relationship with Uzbekistan further by developing more clean energy projects with them in future.”
The 500 MW Zarafshan wind farm is expected to begin commercial operation by the end of 2024. At a capacity of 500 MW, the project would provide enough electricity to power 500,000 homes, while displacing 1.1 million tons of carbon dioxide per year.
Masdar signed the Power Purchase Agreement (PPA) and Investment Agreement for the Zarafshan wind farm with the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan and JSC National Electric Grid of Uzbekistan in June last year.
Last December, Masdar announced financial close on the 100 MW Nur Navoi Solar Project – Uzbekistan’s first successfully-financed independent power producer (IPP) solar project. Masdar signed a PPA and Government Support Agreement with the Government of the Republic of Uzbekistan in November 2019 to design, finance, build and operate the solar plant. Masdar was announced as the winning bidder for the solar project after tendering the lowest tariff of 2.679 US cents per kilowatt hour in a competitive auction.
In March 2019, the President of the Republic of Uzbekistan, H.E. Shavkat Mirziyoyev, attended an exchange of agreements, focused on the energy sector, between the Republic of Uzbekistan and Mubadala Investment Company. Official documents were also exchanged pertaining to agreements between Masdar, JSC Uzbekenergo and the Ministry of Investments and Foreign Trade to pursue renewable energy projects in Uzbekistan.
About Masdar
Abu Dhabi’s renewable energy company Masdar is advancing the commercialization and deployment of renewable energy, sustainable urban development and clean technologies to address global sustainability challenges. Wholly owned by Mubadala Investment Company, the strategic investment company of the Government of Abu Dhabi, our mandate is to help maintain the UAE’s leadership in the global energy sector, while supporting the diversification of both its economy and energy sources for the benefit of future generations. Today, Masdar is active in more than 30 countries, including the UAE, Jordan, Saudi Arabia, Mauritania, Egypt, Morocco, the UK, the US, Australia, Spain, Serbia, India, Indonesia, Uzbekistan, and many more.