Ўзбекистон Республикаси Президенти Туркий кенгашнинг норасмий саммитида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 март куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг видеоанжуман шаклида ўтган норасмий саммитида иштирок этди.
Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев раислик қилган тадбирда Қозоғистон Республикасининг Биринчи Президенти - Элбоши, Туркий кенгашнинг Фахрий раиси Нурсултон Назарбоев, Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Aлиев, Қирғизистон Республикаси Президенти Садир Жапаров, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов, Венгрия Бош вазири Виктор Орбан ва Туркий кенгаш бош котиби Бағдод Амреев қатнашди.
Тадбирда ташкилот доирасида иқтисодиёт, савдо, транспорт соҳаларидаги кўп қиррали амалий ҳамкорликни ҳамда маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари юзасидан фикр алмашилди.
Учрашувда барча туркий халқларнинг маънавий юксалишига катта ҳисса қўшган буюк шоир ва мутафаккир Хожа Аҳмад Яссавий меросига алоҳида эътибор қаратилди. Давлатимиз раҳбари диний-ахлоқий қарашлари билан минтақамизда улкан эътибор қозонган ҳазрат Яссавийга Соҳибқирон Амир Темур ихлос қўйгани ҳамда унинг хотирасига атаб Туркистон шаҳрида муҳташам мақбара бунёд этганини қайд этди.
Бугунги кунда Аҳмад Яссавий мақбараси барча қардош халқларимиз учун табаррук қадамжо ҳисобланади.
Президент Шавкат Мирзиёев ўз нутқида мустаҳкам тарихий ришталар, муштарак тил, маданият ва маънавий қадриятлар асосида шаклланган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгаши минтақавий ҳамкорликнинг самарали механизмига айланиб бораётганини алоҳида таъкидлади.
Давлатимиз раҳбари коронавирус пандемия таъсирида давом этаётган глобал инқирознинг салбий оқибатларини юмшатиш ва бартараф этиш йўлида кенгашнинг яқин ва ўрта истиқболга мўлжалланган иқтисодий ҳамкорлик стратегиясини ишлаб чиқиш ташаббусини илгари сурди. Шунингдек, савдо, инвестиция, саноат, транспорт алоқаларини тез фурсатда тиклаш ва янги шароитларда ривожлантириш, электрон тижорат ҳамда рақамли технологияларни кенг жорий этиш, ишбилармон доиралар ва ҳудудлараро ҳамкорлик имкониятларидан тўлиқроқ фойдаланиш зарурлигига эътибор қаратди.
Туркий тилли мамлакатлар ўртасида саноат кооперациясини кучайтириш ва йирик сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш устувор вазифалардан бири эканлиги, Туркий кенгаш доирасида Инвестиция жамғармаси ва Тараққиёт банкини ташкил этиш ва ишга тушириш бўйича амалий ишларни жадаллаштириш зарурлиги таъкиланди.
Ўзбекистон Президенти минтақамизнинг улкан стратегик аҳамиятга эга транспорт ва транзит салоҳиятидан янада унумли фойдаланишга, Осиёдаги глобал бозорларга чиқиш имкониятини кенгайтириш мақсадида Марказий Осиё ҳудудида транспорт йўлакларини, шунингдек, Озарбайжон ва Туркия орқали Европа бозорларига элтувчи йўналишларни ривожлантириш, логистика инфратузилмасини кенгайтириш бўйича йирик лойиҳаларни биргаликда амалга оширишга чақирди.
Шавкат Мирзиёев Туркий кенгашга аъзо мамлакатлардаги муқаддас қадамжолар бўйлаб “Табаррук зиёрат” лойиҳасини амалга ошириш, шу мақсадда Зиёрат туризмини ривожлантириш дастурини қабул қилиш ташаббусини билдирди.
Буюк ўзбек шоири, мутафаккир ва давлат арбоби Алишер Навоийнинг туркий дунё маънавий-марифий ҳаётига қўшган беқиёс ҳиссасини инобатга олиб, давлатимиз раҳбари фан, таълим, адабиёт, санъат, ижтимоий соҳалардаги ютуқлар ҳамда туркий дунё бирлигини мустаҳкамлаш йўлидаги саъй-ҳаракатларни рағбатлантириш мақсадида Туркий кенгаш доирасида Алишер Навоий номидаги халқаро мукофотни таъсис қилишни таклиф этди.
Ўзбекистон Президентининг ташаббуслари саммит иштирокчилари томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланди.
Олий даражадаги учрашув якунида Туркистон декларацияси қабул қилиниб, унда норасмий саммитда эришилган асосий келишувлар акс этди.
Туркий кенгашнинг саккизинчи саммитини 2021 йилнинг кузида Туркия Республикасида ўтказиш режалаштирилмоқда.

Президент Республики Узбекистан принял участие в неформальном саммите Тюркского совета
Сегодня, 31 марта, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в неформальном саммите Совета сотрудничества тюркоязычных государств, который состоялся в формате видеоконференции.
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева, также приняли участие Первый Президент Республики Казахстан – Елбасы, Почетный председатель Тюркского совета Нурсултан Назарбаев, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан и генеральный секретарь Тюркского совета Багдад Амреев.
Состоялся обмен мнениями по вопросам развития многопланового практического сотрудничества в сфере экономики, торговли, транспорта, укрепления культурно-гуманитарных связей в рамках организации.
В ходе встречи особое внимание было уделено наследию великого поэта и мыслителя Ходжи Ахмада Яссави, внесшего большой вклад в развитие духовности всех тюркских народов. Глава нашего государства отметил, что Сахибкиран Амир Темур почитал Ахмада Яссави, своими духовно-нравственными взглядами снискавшего уважение во всем регионе, и в его память
воздвиг величественный мавзолей в городе Туркестане.
Сегодня мавзолей Ахмада Яссави считается священным местом для всех наших братских народов.
Президент Шавкат Мирзиёев в своем выступлении особо отметил, что Совет сотрудничества тюркоязычных государств, основывающийся на прочных исторических связях, общности языка, культуры и духовных ценностей, становится эффективным механизмом регионального взаимодействия.
Глава нашего государства выдвинул инициативу разработать стратегию экономического сотрудничества совета на кратко-и среднесрочную перспективу, направленную на смягчение и преодоление негативных последствий продолжающего глобального кризиса, вызванного пандемией коронавируса. Он обратил внимание на необходимость скорейшего восстановления торговых, инвестиционных, кооперационных и транспортных связей, их дальнейшего развития в новых условиях, широкого внедрения электронной коммерции и цифровых технологий, более полного использования возможностей деловых кругов и межрегионального сотрудничества.
Подчеркнуто приоритетное значение усиления промышленной кооперации между тюркоязычными странами и совместной реализации крупных инвестиционных проектов, ускорения практической работы по созданию и запуску деятельности Инвестиционного фонда и Банка развития в рамках Тюркского совета.
Президент Узбекистана призвал эффективнее использовать стратегически важный транспортно-транзитный потенциал региона, развивать транспортные коридоры по территории Центральной Азии в целях расширения доступа к глобальным рынкам в Азии, а также маршруты, ведущие к европейским рынкам через Азербайджан и Турцию, совместно осуществлять крупные проекты по расширению логистической инфраструктуры.
Шавкат Мирзиёев обратил особое внимание на актуальность реализации проекта “Табаррук зиёрат” по организации паломничества по священным местам, расположенным в государствах Тюркского совета, и в этих целях предложил принять Программу развития паломнического туризма.
Учитывая огромную роль великого узбекского поэта, мыслителя и государственного деятеля Алишера Навои в духовно-просветительской жизни тюркского мира, глава нашего государства предложил учредить в рамках Тюркского совета Международную премию имени А. Навои для поощрения достижений в науке, образовании, литературе, искусстве, социальной сфере и стимулирования усилий по укреплению единства тюркоязычных народов.
Инициативы Президента Узбекистана получили полную поддержку участников саммита.
По итогам встречи на высшем уровне принята Туркестанская декларация, в которой отражены основные договоренности неформального заседания.