Шавкат Мирзиёев: Савдо айланмаси ҳажмини 2 баробар кўпайтириш имконияти бор
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Президенти Садир Жапаров музокараларни икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида давом эттирдилар.
Музокараларда асосий эътибор икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш масалаларига қаратилди.
Таъкидлаш керакки, бу борадаги кўрсаткичлар ижобий динамикага эга. Хусусан, сўнгги тўрт йилда ўзаро савдо беш баробардан зиёдга ўсган ва 900 миллион доллардан ошган.
Давлат раҳбарлари ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш стратегик шерикликнинг устувор йўналиши эканини таъкидлади. Савдо айланмасини диверсификация қилиш ва номенклатурасини кенгайтириш орқали келгуси йилларда унинг ҳажмини икки баробар кўпайтириш имконияти борлиги қайд этилди.
Шу мақсадда икки мамлакат бозорларида харидоргир бўлган, шу жумладан юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар етказиб бериш, ташқи савдо инфратузилмаси ва экспорт-импорт операцияларини қўллаб-қувватлашга келишиб олинди. Савдо-иқтисодий алоқалар ривожида Ўзбекистон Республикаси билан Қирғиз Республикаси ўртасида икки томонлама ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия муҳим ўрин тутаётгани эътироф этилди. Келишувларни амалга ошириш мақсадида ҳукумат раҳбарларига комиссиянинг навбатдаги йиғилишини тез орада ўтказиш вазифаси қўйилди. Савдо уйлари фаолиятини кенгайтириш, бизнес-форумлар ва саноат маҳсулотлари кўргазмаларини ўтказиш зарурлиги таъкидланди.
Иқтисодиётнинг турли тармоқларида саноат кооперацияси бўйича аниқ лойиҳаларни амалга оширишга келишиб олинди. Булар, хусусан, Қирғизистонда енгил автомобиллар, қишлоқ хўжалиги техникалари, маиший техникаларни йиғишни ташкил этиш, шунингдек, чегараолди ҳудудларда тўқимачилик ва қурилиш материаллари ишлаб чиқариш бўйича қўшма лойиҳалардир.
Эълон қилинган капитали 200 миллион АҚШ доллари бўлган Ўзбекистон – Қирғизистон инвестиция жамғармаси ташкил этилиши белгиланди, икки мамлакат ҳукуматларига унинг фаолиятини йўлга қўйиш бўйича топшириқлар берилди.
Транспорт соҳаси ва транзит йўлакларини ривожлантириш - Ўзбекистон ва Қирғизистон ҳамкорлигининг муҳим йўналиши. Бу борадаги саъй-ҳаракатлар ташқи бозорларга яқин ва самарали чиқишни таъминлайди. Айниқса, “Ўзбекистон –  Қирғизистон – Хитой” темир йўлининг қурилиши стратегик аҳамиятга эга.
Президентлар мазкур йўлнинг қисқа вақтда барпо этилиши икки мамлакат манфаатларига тўлиқ мос келиши, минтақамизнинг транзит салоҳиятини юзага чиқариб, жозибадорлигини оширишини алоҳида таъкидладилар. Шу боис, ушбу муҳим лойиҳа бўйича ишларни биргаликда давом эттиришга келишиб олинди.
“Тошкент-Андижон-Ўш-Иркиштом-Қашғар” халқаро мультимодал йўналиши ҳам савдо ҳажми ортишига хизмат қилади. Шунингдек, икки давлат шаҳарлари ўртасида автобус, темир йўл ва авиақатновларни қайта тиклаш юк ташиш, йўловчи ва туристлар оқимининг кўпайишида муҳим омил бўлади.
Алоқаларнинг яна бир катта йўналиши – ҳудудлараро ҳамкорлик. Бу борада 2017 йил 5 сентябрда ҳукуматлар ўртасида битим ҳамда икки мамлакат вилоят ва шаҳарлари ўртасида келишувлар имзоланган. 2018 йилда Ҳокимлар ва чегарадош вилоятлар маъмуриятлари раҳбарлари кенгаши тузилган.
Учрашувда ҳудудлараро ҳамкорликни яна фаоллаштириб, эришилган келишувлар ижросини таъминлаш, чегараолди вилоятларни комплекс ривожлантириш, давлат чегарасидан ўтказиш пунктларида аҳоли учун қулай шароитлар яратиш зарурлиги таъкидланди. Ушбу келишувларни ташриф арафасида Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятлари ҳамда Ўш, Жалолобод, Боткен ва Норин вилоятлари томонидан келишиб олинган “йўл хариталари” доирасида амалга оширилади.
Томонлар Марказий Осиёдаги сув-энергетика ресурсларидан комплекс ва оқилона фойдаланиш тарафдори эканини яна бир бор тасдиқлади. Бу йўналишдаги ҳамкорликнинг узоқ муддатли барқарор механизмларини ишлаб чиқишга келишилди. Ўзбекистон Қирғизистонда гидроэнергетика лойиҳаларини амалга оширишда қатнашишга тайёрлигини билдирди.
Учрашувда халқларимиз ўртасидаги дўстона муносабатлар ва ўзаро англашувни мустаҳкамлашнинг муҳим омили бўлган маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Фан, таълим, маданият, спорт ва туризм каби соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш бўйича якдил фикр билдирилди. Давлат раҳбарлари маданий алмашинувлар икки халқ ўртасида ўзаро тушуниш ва дўстона муносабатларни мустаҳкамлашга хизмат қилишини таъкидлаб, маданият кунлари ва бошқа гуманитар тадбирларни қайта тиклашга келишиб олдилар.
Қирғизистон Президенти коронавирус пандемияси даврида Ўзбекистон томонидан кўрсатилган инсонпарварлик ёрдами учун миннатдорлик билдирди. Соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳасида, жумладан, дори-дармон ва тиббиёт воситалари етказиб бериш борасидаги алоқаларни кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.

Шавкат Мирзиёев: Есть потенциал для увеличения товарооборота в два раза
Переговоры Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызстана Садыра Жапарова продолжились с участием официальных делегаций двух стран.
Основное внимание уделено вопросам дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества.
Следует отметить, что в этом направлении наблюдается положительная динамика. Так, объем взаимной торговли вырос более чем в пять раз за последние четыре года и превысил 900 миллионов долларов.
Главы государств подчеркнули, что дальнейшее развитие взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества является приоритетным направлением стратегического партнерства. Отмечалось, что за счет диверсификации товарооборота и расширения его номенклатуры в ближайшие годы можно увеличить его объем в два раза.
С этой целью стороны договорились принять необходимые меры по поставкам продукции, пользующейся повышенным спросом на рынках двух стран, в т.ч. с высокой добавленной стоимостью, экспортно-импортных операций и развитию внешнеторговой инфраструктуры. Была отмечена важная роль узбекско-кыргызской Межправительственной комиссии по двустороннему сотрудничеству в укреплении торгово-экономических связей. В целях практической реализации договоренностей главам правительств поручено провести в ближайшее время очередное заседание комиссии. Подчеркнута необходимость расширения деятельности торговых домов, проведения бизнес-форумов и выставок промышленной продукции.
Достигнуты договоренности по реализации конкретных проектов промышленной кооперации в разных отраслях экономики. В частности, в направлениях организации сборки легковых автомобилей, сельскохозяйственной и бытовой техники в Кыргызстане, а также по производству текстильной продукции и строительных материалов в приграничных регионах.
Принято решение о создании узбекско-кыргызского Инвестиционного фонда, правительствам двух стран поручено организовать его деятельность.
Сфера транспорта и развитие транзитных коридоров - важное направление узбекско-кыргызского сотрудничества. Усилия в этом направлении обеспечат кратчайший и эффективный выход на внешние рынки. В частности, стратегическое значение имеет строительство железной дороги "Узбекистан-Кыргызстан-Китай".
Президенты подчеркнули, что скорейшее строительство этого пути полностью отвечает коренным интересам двух стран, будет способствовать повышению привлекательности нашего региона в качестве наиболее выгодного и эффективного транзитного коридора. В связи с этим лидеры согласились и далее продолжать совместную работу над этим важным проектом.
Увеличению взаимной торговли будет способствовать и международный мультимодальный маршрут “Ташкент-Андижан-Ош-Иркештам-Кашгар”. Отмечено, что возобновление автобусного, железнодорожного и воздушного сообщения между городами двух стран станет важным фактором увеличения потока грузов, пассажиров и туристов.
Еще одно важное направление - сотрудничество между регионами, для развития которого реализуются межправительственное соглашение от 5 сентября 2017 года, а также соглашения между областями и городами двух стран. В 2018 году был образован Совет хокимов и глав администраций приграничных областей.
На переговорах подчеркнута необходимость дальнейшей активизации межрегионального сотрудничества, обеспечения выполнения достигнутых договоренностей, комплексного развития приграничных регионов, создания в пунктах пропуска благоприятных условий для населения. Практическая реализация этих договоренностей будет осуществляться в рамках “дорожных карт”, согласованных в преддверии визита между Андижанской, Наманганской, Ферганской областями, с одной стороны, и Ошской, Жалал-Абадской, Баткенской и Нарынской областями, с другой.
Стороны вновь подтвердили приверженность комплексному и рациональному использованию водно-энергетических ресурсов Центральной Азии. Достигнута договоренность о разработке долгосрочных устойчивых механизмов взаимодействия в этой сфере. Выражена готовность Узбекистана участвовать в реализации гидроэнергетических проектов в Кыргызстане.
Обсуждены также вопросы сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере, выступающей важным фактором укрепления дружественных отношений и повышению взаимопонимания между двумя народами.
Стороны согласились развивать сотрудничество в области науки, образования, культуры, спорта и туризма. Отметив важную роль культурного обмена в укреплении взаимопонимания и дружественных отношений между нашими народами, главы государств договорились возобновить проведение дней культуры и других гуманитарных мероприятий.
Президент Кыргызстана выразил благодарность за оказанную Узбекистаном гуманитарную помощь во время пандемии коронавируса. Отмечена важность развития сотрудничества в области здравоохранения и фармацевтики, включая расширение партнерства в сфере поставок лекарственных средств и товаров медицинского назначения.