Германия бизнеси учун Ўзбекистон бозорида янги имкониятлар
Жорий йилнинг 9 март куни видеоконференция шаклида Германия иқтисодиётининг Шарқий қўмитаси кўмагида Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан ташкил этилган Ўзбекистон - Германия давра суҳбати бўлиб ўтди.
Тадбир ўз платформасида Германиянинг етакчи компаниялари, жумладан, «MAN Truck&BUS», «Deutsche Lufthansa», «Siemens», «John Deere», «Roland Berger», «Knauf» ва бошқа йирик саноат ишлаб чиқарувчилари, тижорат банклари ва бизнес ташкилотларининг 100 дан ортиқ раҳбарлари ҳамда вакилларини жамлади. Германия томонини Германия иқтисодиётининг Шарқий қўмитаси бошқаруви аъзоси Клаус Мангольд бошқарди.
Ўзбекистон томонидан тадбирда Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков иштирок этиб, давра суҳбатининг очилиш маросимида иштирокчиларга қутлов сўзи билан мурожаат қилди. Шунингдек, тадбирда вазирликлар, идоралар, тармоқ бирлашмалари, тижорат банклари ҳамда Республиканинг бир қатор вилоятлари маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирок этди.
Мулоқот давомида Ўзбекистон – Германия инвестициявий ҳамкорлигининг жорий ҳолати, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, тўқимачилик, кимё ва фармацевтика саноати каби иқтисодиётнинг истиқболли тармоқларида ўзаро манфаатли шерикликни чуқурлаштиришнинг янги йўналишлари муҳокама қилинди.
Германия бизнесининг Ўзбекистон бозорига бўлган қизиқишининг ортиб бориши Республика иқтисодиётига 2020 йилда Германия инвестицияларининг 2019 йилга нисбатан 25% ўсишида акс этганлиги таъкидланди. Жорий йилда Германия инвесторлари билан биргаликда автомобилсозлик, кимё, фармацевтика ва электротехника тармоғида, шунингдек, қурилиш материаллари ишлаб чиқаришда умумий қиймати 1 млрд долларга тенг бўлган 24 та йирик лойиҳани амалга ошириш режалаштирилганлиги маълум қилинди.
Ўзбекистон томони барқарор ривожланиш, иқтисодиётни эркинлаштириш, бизнес юритиш учун энг қулай шарт-шароитларни яратиш, эркин бозор тамойилларини жорий этиш ва устувор тармоқларда давлат иштирокини камайтириш каби иқтисодиётни либераллаштиришга қаратилган жараёнларни Республикада давом эттирилишини таъкидлади. Шунингдек, Ўзбекистон – Германия иқтисодий ҳамкорлигини фаоллаштириш ва ўзаро манфаатли шериклик муносабатларини янги кенг кўламли лойиҳа ва ташаббуслар билан тўлдириш мақсадида яқиндан ҳамкорлик қилишга тайёрлик билдирилди.
Шу нуқтаи назардан, тармоқ идоралари ва бирлашмаларининг раҳбарлари бўлажак шериклар билан келгусида биргаликда муҳокама қилиш ва ишлаб чиқиш мақсадида истиқболли лойиҳа таклифларининг тақдимотларини ўтказдилар.
Бундан ташқари, Германия компаниялари вакиллари Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари иштирокида муҳокама қилиш учун Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ масалаларни ўртага ташлаш имкониятига эга бўлдилар. Очиқ мулоқот кўтарилган масалаларни холисона ўрганиш ва кўриб чиқилган ҳар бир ҳолат бўйича самарали ва ўзаро мақбул ечимларни ишлаб чиқишга имкон берди.
Тадбир якунида инвестиция лойиҳаларини амалга ошираётган ёки Ўзбекистон бозорига қизиқиш билдираётган Германия тадбиркорлари билан Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги мувофиқлаштируви остида масъул вазирликлар ва идораларни жалб қилган ҳолда ҳар бир инвестор ва тадбиркор билан манзилли ишлашни назарда тутадиган ҳамкорликнинг барқарор механизмини ишлаб чиқиш тўғрисида келишувга эришилди.

Новые возможности для немецкого бизнеса на рынке Узбекистана
9 марта текущего года в формате видеоконференции состоялся узбекско-германский круглый стол, организованный Министерством инвестиций и внешней торговли при поддержке Восточного комитета германской экономики.
Мероприятие собрало на своей платформе более 100 руководителей и представителей ведущих немецких компаний, среди которых «MAN Truck&BUS», «Deutsche Lufthansa», «Siemens», «John Deere», «Roland Berger», «Knauf» и другие крупные промышленные производители, коммерческие банки и бизнес-организации. Германскую сторону возглавил член правления Восточного комитета немецкой экономики Клаус Мангольд.
С узбекской стороны в мероприятии приняли участие заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков, обратившийся с приветственным словом к участникам в ходе церемонии открытия круглого стола, а также руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти ряда регионов Республики.
В ходе мероприятия были обсуждены текущее состояние узбекско-германского инвестиционного сотрудничества, а также новые направления углубления взаимовыгодного партнерства в перспективных отраслях экономики, таких как производство строительных материалов, текстильная, химическая и фармацевтическая промышленность.
Отмечался растущий интерес немецкого бизнеса к рынку Узбекистана, отражающиеся в 25-процентном росте немецких инвестиций в экономику Республики, наблюдаемом в 2020 году по сравнению с 2019 годом. Было озвучено, что в текущем году к реализации совместно с немецкими инвесторами намечено 24 крупных проекта общей стоимостью порядка 1 млрд долларов в автомобильной, химической, фармацевтической и электротехнической отраслях, а также в сфере производства строительных материалов.
Узбекской стороной было подчеркнуто, что в Республике будут продолжены процессы либерализации экономики, направленные на устойчивое развитие, создание максимально благоприятных условий для ведения бизнеса, интеграцию принципов свободного рынка и снижение государственного участия в приоритетных отраслях, а также выражена готовность к тесному взаимодействию в целях активизации узбекско-германского экономического сотрудничества и насыщения повестки взаимовыгодного партнерства новыми масштабными проектами и инициативами.
В данном контексте руководители отраслевых ведомств и объединений провели презентации перспективных проектных предложений для дальнейшей совместной проработки и обсуждения с потенциальными партнерами.
Помимо этого, представители немецких компаний получили возможность озвучить имеющиеся вопросы, связанные с реализацией проектов в Узбекистане, которые были рассмотрены с участием руководителей соответствующих министерств и ведомств с узбекской стороны. Открытый диалог позволил объективно изучить поднятые проблемы и выработать эффективные и взаимоприемлемые решения по каждому рассмотренному случаю.
По итогам мероприятия была достигнута договоренность о выработке устойчивого механизма тесного взаимодействия с германскими предпринимателями, реализующими инвестиционные проекты или проявляющих интерес к рынку Узбекистана, подразумевающего адресную работу с каждым инвестором и предпринимателем, с привлечением ответственных министерств и ведомств при координации Министерства инвестиций и внешней торговли.