Сирдарё вилоятида амалга ошириладиган лойиҳалар кўриб чиқилди
Президент Шавкат Мирзиёев 1 март куни Сирдарё вилоятининг инвестиция лойиҳалари тақдимоти билан танишди.
Жорий йил учун мазкур вилоятда 737 та лойиҳа шакллантирилган. Уларнинг умумий қиймати 25 триллион 500 миллиард сўм бўлиб, шундан қарийб 900 миллион долларини хорижий инвестициялар ташкил этади.  Лойиҳалар натижасида йилига 11 триллион сўмлик ишлаб чиқариш қуввати, қарийб 36 минг иш ўрни яратиш мақсад қилинган. Яна бир муҳим томони, янги корхоналар 326 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш, 124 миллион долларлик импорт ўрнини босиш имконини беради. Лойиҳаларни шакллантиришда тўқимачилик, қурилиш материаллари, фармацевтика ва озиқ-овқат саноати “драйвер” сифатида белгилаб олинган.
Сирдарё вилоятида 200 минг тоннадан зиёд пахта етиштирилади. Давлатимиз раҳбарининг қайта ишлашни чуқурлаштириш, хомашёни қўшилган қийматли маҳсулотга айлантириб сотишга қаратилган сиёсати натижасида бу борадаги кўрсаткичлар ўсиб бормоқда. Хусусан, 2020 йилда вилоятда маҳаллий хомашёдан трикотаж мато тайёрлаш даражаси 70, кийим-кечак ишлаб чиқариш даражаси 75 фоиз бўлган бўлса, жорий йилда буларни 100 фоизга етказиш мўлжалланган.
Тўқимачилик соҳасида амалга ошириладиган 29 та лойиҳа бундай муҳим ўрин тутади. Уларнинг самарасида қарийб 818 миллиард сўмлик ишлаб чиқариш қуввати ташкил этилиб, қўшилган қиймат 2,5 баробар ортади. 6 минг 600 дан зиёд иш ўрни яратилади.
Қурилиш материаллари саноатида 16 та лойиҳа режалаштирилган. Масалан, Янгиер шаҳрида кафел, Сайхунобод туманида газоблок, Ховос туманида гипсокартон ишлаб чиқариш йўлга қўйилади. Барча корхоналарни шу йил ишга тушириб, 2 мингга яқин кишининг бандлигини таъминлаш кўзда тутилган.
Озиқ-овқат тармоғида мева-сабзавотларни қайта ишлаш, мош етиштириб, экспорт қилиш, балиқчилик кластери ташкил этиш каби 51 та лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган. Буларнинг натижасида бозорга арзон ва сифатли маҳсулотлар чиқарилиб, нарх-наво барқарорлигига ҳисса қўшилади. 3 минг 500 га яқин кишининг бандлиги таъминланади.
Фармацевтика соҳасидаги 9 та лойиҳанинг ҳам самарадорлиги юқори. Гулистон шаҳри ва Сирдарё туманида фойдаланишга топшириладиган корхоналарда инфузион эритмалар, таблеткалар ва бошқа тиббий воситалар ишлаб чиқарилади.
Давлатимиз раҳбари Мирзаобод туманида Гужарат саноат зонасини ташкил этиш лойиҳасига алоҳида аҳамият қаратди. Олий даражадаги келишувлар натижаси бўлган ушбу мажмуада иқтисодиёт талаб этаётган муҳим лойиҳалар жойлаштирилмоқда. Хусусан, у ерда томчилатиб суғориш ва иссиқхона жиҳозлари, қишлоқ хўжалиги техникаси агрегатлари ва минитехникалар, пластмасса буюмлар, трикотаж, озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи 8 та корхона бўлади. Уларда 1 минг 600 дан зиёд киши ишлайди. Йилига 25 миллион долларлик экспорт имконияти яратилади.
Бугунги кунда мазкур саноат зонаси учун 40 гектар ер ажратилган. Уни ташкил этишга 100 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестиция жалб этилиши белгиланган. Корхоналар 2021-2023 йилларда бирин-кетиш ишга туширилади.
Президент лойиҳалар ижросида сифат ва муддатга алоҳида эътибор қаратиш, импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кўпайтириш юзасидан кўрсатмалар берди. Сирдарё вилоятининг Тошкент шаҳрига яқинлиги, темир йўл инфратузилмасидан фойдаланиб, логистикани ривожлантириш, қўшни давлатлар билан ҳамкорликни кенгайтириш зарурлигини таъкидлади.
Тақдимотда, шунингдек, аҳолини камбағалликдан чиқариш, ёшлар ва аёллар бандлигини ошириш борасидаги ишларга ҳам тўхталиб ўтилди.

Рассмотрены проекты, реализуемые в Сырдарьинской области
Президент Шавкат Мирзиёев 1 марта ознакомился с презентацией инвестиционных проектов по Сырдарьинской области.
В текущем году в области сформировано 737 проектов. Их общая стоимость составляет 25 триллионов 500 миллиардов сумов, включая 900 миллионов долларов иностранных инвестиций. В результате реализации проектов планируется создать мощности по производству продукции на 11 триллионов сумов в год и почти 36 тысяч рабочих мест. Новые предприятия, как ожидается, будут экспортировать продукцию на 326 миллионов долларов и заместят импорт на 124 миллиона долларов. При формировании проектов "драйверами" определены текстильная промышленность, производство строительных материалов, фармацевтическая и пищевая промышленность.
В Сырдарьинской области выращивается более 200 тысяч тонн хлопка. В результате политики главы нашего государства, направленной на углубление переработки, превращение сырья в продукцию с добавленной стоимостью, показатели в этой сфере растут. В частности, если в 2020 году в регионе доля местного сырья в производстве трикотажной ткани составил 70 процентов, в производства одежды - 75 процентов, то в нынешнем году планируется довести эти показатели до 100 процентов.
Важную роль в этом сыграют 29 проектов, которые намечено реализовать в текстильной отрасли. В результате будут созданы производственные мощности на сумму около 818 млрд сумов, добавленная стоимость увеличится в 2,5 раза. Будет создано более 6,6 тысячи рабочих мест.
В индустрии строительных материалов запланировано 16 проектов. Например, будет запущено производство кафеля в городе Янгиере, газоблоков в Сайхунабадском районе, гипсокартона в Хавастском районе. Все эти предприятия намечено ввести в строй в текущем году, обеспечив работой около 2 тысяч человек.
В пищевой промышленности планируется реализовать 51 проект, предусматривающий переработку плодоовощной продукции, выращивание и экспорт маша, организацию рыбоводческого кластера. В результате будут налажены поставки недорогой и качественной продукции на рынок, что будет способствовать стабильности цен. Будет трудоустроено около 3,5 тысячи человек.
Перспективными признаны 9 фармацевтических проектов. Предприятия, которые будут организованы в Гулистанском и Сырдарьинском районах, будут производить инфузионные растворы, таблетки и предметы медицинского назначения.
Особое внимание глава государства уделил проекту создания промышленной зоны "Гуджарат" в Мирзаабадском районе. В комплексе, договоренность о создании которого была достигнута между Узбекистаном и Индией на высшем уровне, размещаются важные для экономики проекты. Намечено организовать 8 проектов по производству оборудования для капельного орошения и теплиц, агрегатов сельскохозяйственной техники, мини-техники, пластмассовых изделий, трикотажа и продуктов питания. Появится возможность экспортировать товары на 25 миллионов долларов в год.
В настоящее время для промышленной зоны выделено 40 гектаров земли. На ее организацию планируется привлечь 100 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций. Предприятия намечено ввести в строй в 2021-2023 годах.
Глава государства дал указания по качественной и своевременной реализации проектов, увеличению выпуска импортозамещающей продукции. Он отметил необходимость развития логистики и расширения партнерства с соседними государствами, выгодно используя близость Сырдарьинской области к городу Ташкенту и развитость железнодорожной инфраструктуры.
В ходе презентации также рассмотрена предстоящая в области работа по сокращению бедности, увеличению занятости молодежи и женщин.