Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Қирғизистон Президенти билан учрашди
Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов Бишкек шаҳрига амалий ташрифи давомида бугун  Қирғизистон Президенти Садир Жапаров томонидан қабул қилинди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ташқи ишлар вазирлиги маълум қилишича, вазир Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Қирғизистон Президенти Садир Жапаровга йўллаган мактубини топширди.
Суҳбат чоғида томонлар сиёсий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ривожи ҳақида фикр алмашди.
Марказий Осиёда сўнгги йилларда шаклланган хавфсизлик, барқарорлик ва яхши қўшничилик муҳитини янада мустаҳкамлаш масалалари кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, бугун денгиз портларига ва янги ташқи бозорларга энг қисқа йўл очадиган транспорт йўлаклари тизимини шакллантириш учун кенг имкониятлар яратилмоқдаки, бу, ўз навбатида, минтақалараро савдо-сотиқнинг жадаллашуви, транзит юк ташувларини орттириш, хом-ашё, асбоб-ускуналар ва тайёр маҳсулотларни ташиш нархининг пасайишига хизмат қилади.

Встреча с Президентом Кыргызстана
27 февраля 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов, прибывший в г.Бишкек с рабочим визитом, был принят Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Министр передал послание Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Президенту Кыргызской Республики Садыру Жапарову.
В ходе состоявшейся беседы стороны обменялись мнениями о развитии двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления сложившейся в последние годы в Центральной Азии атмосферы безопасности, стабильности и добрососедства.
Отмечено наличие широких возможностей для формирования системы транспортных коридоров, обеспечивающих кратчайший выход к морским портам и новым внешним рынкам, способствуя активизации межрегиональной торговли, росту транзитных грузопотоков, снижению стоимости перевозок сырья, оборудования и готовой продукции.