Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланиш ва муҳофаза қилиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида
2021-02-25 | Ҳужжатлар
Қишлоқ хўжалиги ерлари билан боғлиқ муносабатларнинг барқарорлигини таъминлаш, давлат мониторинги, қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланиш ва уни муҳофаза қилиш тизимини тубдан такомиллаштириш ва соҳага ахборот-коммуникация технологияларини кенг жорий этиш мақсадида:
1. Маълумот учун қабул қилинсинки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 7 сентябрдаги “Ер ҳисоби ва давлат кадастрларини юритиш тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6061-сон фармонига асосан:
а) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни ташкил этиш ва муҳофаза қилиш соҳасида самарали давлат назоратини амалга оширишда:
қишлоқ хўжалиги ерлари ва экинларини мониторинг қилиш;
қишлоқ хўжалиги экинларини жойлаштириш;
қишлоқ хўжалиги ерларининг муҳофаза қилинишини таъминлаш;
қишлоқ хўжалиги ерларининг меъёрий қийматини ва сифат кўрсаткичларини аниқлаш;
тупроқ бонитировкасини ўтказиш, тупроқ унумдорлигини ошириш, тупроқшунослик, геоботаникага оид тадқиқотларни амалга ошириш бўйича ишларини ташкил этади.
б) Давлат солиқ қўмитаси ҳузуридаги Кадастр агентлиги (кейинги ўринларда – Кадастр агентлиги) ер участкаларига бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказиш ва давлат кадастрларини юритиш соҳасида:
ер тоифасидан қатъи назар барча турдаги ноқонуний ер участкалари ҳамда бино-иншоотларга бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказмаслик ҳолатларини аниқлайди;
ер участкаларининг ўзбошимчалик билан эгаллаб олиниши ва ушбу ер участкаларида ўзбошимчалик билан иморат қурилишини аниқлайди;
ер участкаси чегараларини ўзбошимчалик билан ўзгартиришга йўл қўймаслик чораларини кўради;
давлат кадастрларини юритиш тартибига риоя этилишининг назорат қилинишини таъминлайди.
2. Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида қишлоқ хўжалиги ерларини муҳофаза қилишда давлат назоратини янада мустаҳкамлаш мақсадида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тузилмасида:
а) ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирининг аграр соҳани рақамлаштириш масалалари бўйича ўринбосари ва унга бўйсунувчи марказий аппаратдаги 16 та штат бирликларини қисқартириш ҳисобига:
аграр соҳани жадал рақамлаштириш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳаларига замонавий ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш масалаларига масъул бўлган вазир ўринбосари лавозими киритилсин;
Аграр соҳада рақамли технологияларни ривожлантириш бошқармаси ва Геоахборот технологияларини ривожлантириш бошқармаси ташкил қилинсин;
Бунда, Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги “Агросаноатни рақамлаштириш маркази” давлат муассасаси фаолиятини мувофиқлаштириш аграр соҳани жадал рақамлаштириш, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги соҳаларига замонавий ахборот тизимлари ва дастурий маҳсулотларни жорий этиш масалаларига масъул бўлган вазир ўринбосарига юклатилсин;
б) 2021 йил 1 мартдан Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Агросаноат мажмуи устидан назорат қилиш инспекциясининг қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан фойдаланишни назорат қилишга доир 110 та штат бирликларини қисқартириш ҳисобига вазирликка тўғридан-тўғри бўйсунувчи Қишлоқ хўжалиги ерларини муҳофаза қилиш бўйича давлат назоратини амалга ошириш бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлимлари ташкил этилсин;
в) қонунчиликда белгиланган тартибда қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларда ер тузиш, ер мониторинги, экинларни жойлаштириш ва экилишини мониторинг қилиш тадбирларини амалга ошириш мақсадида Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва озиқ-овқат таъминоти жамғармаси маблағлари, бюджетдан ташқари маблағлар, халқаро молия институтлари маблағлари ва хорижий ташкилотларнинг грантлари ҳисобидан қўшимча штат бирликлари киритилсин;
г) вазирлик ҳузуридаги “Мониторинг хизмати” давлат муассасаси ва вазирлик марказий аппаратидаги Ички назорат хизмати негизида 8 та штат бирлигидан иборат Ички аудит ва комплаенс-назорат бошқармаси ташкил этилсин.
3. Кадастр агентлигининг “Ўздаверлойиҳа” давлат илмий-лойиҳалаш институти (кейинги ўринларда – Институт) ва унинг ҳудудий бўлинмалари штат бирликлари ҳамда моддий-техника базаси, Институтнинг ҳудудий бўлинмалари балансида турган бино-иншоотлар 2021 йил 1 мартдан бошлаб Қишлоқ хўжалиги вазирлиги тизимига ўтказилсин.
Бунда, 2023 йил 1 январга қадар:
Институт Тошкент шаҳри, Чилонзор тумани, Чўпонота кўчаси, “Ц” мавзесида жойлашган Кадастр агентлиги биносининг бир қисмидан;
Кадастр агентлигининг ҳудудий бошқармалари ва ташкилотлари Институтнинг ҳудудий бўлинмаларига қарашли биноларнинг бир қисмидан текин фойдаланади.
Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг ташкилий тузилмаси 1-иловага мувофиқ;
бошқарув ходимларининг умумий чекланган сони 201 нафардан иборат Қишлоқ хўжалиги вазирлиги марказий аппаратининг тузилмаси 2-иловага мувофиқ;
Қорақалпоғистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг тузилмаси, вилоятлар қишлоқ хўжалиги бошқармаларининг намунавий тузилмаси 3 ва 4-иловаларга мувофиқ;
Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг ҳудудий бўлинмалари ходимларининг чекланган сони 5-иловага мувофиқ;
туманлар (Қувасой шаҳар) қишлоқ хўжалиги бўлимларининг намунавий тузилмаси ва бошқарув ходимларининг чекланган сони 6-6а-иловаларга мувофиқ тасдиқлансин.
5. Қуйидагилар Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигини ривожлантириш ва озиқ-овқат таъминоти жамғармаси маблағларини шакллантиришнинг қўшимча манбалари этиб белгилансин:
Қишлоқ хўжалиги вазирлигининг қишлоқ хўжалиги ерларини муҳофаза қилиш бўйича давлат назоратчилари томонидан кўрилган маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги ишларга асосан ундириладиган жарималарнинг 50 фоизи;
ўзбошимчалик билан ерларнинг қишлоқ хўжалиги муомаласидан чиқишига сабаб бўлган ҳолларда етказилган зарар бўйича ҳисобланган маблағларнинг 5 фоизи.
6. Қишлоқ хўжалиги вазирлигига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
қонунчиликда белгиланган ваколатлар доирасида тўғридан-тўғри маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисида баённомалар расмийлаштириш ва айбдор шахсларни жаримага тортиш;
тадбиркорлик субъектларида қишлоқ хўжалиги ерларидан фойдаланиш ва уларни муҳофаза қилишни ўрганиш ишларини, шунингдек, экинларни хатловдан ўтказиш ва ўлчаш, уларнинг норматив қийматини аниқлаш, ерлардан мақсадли фойдаланилишини ўрганиш ҳамда геоботаник ва тупроқ-тадқиқот ишларини Текширувларни электрон рўйхатга олишнинг ягона тизимида рўйхатга олинмаган ҳолда амалга ошириш;
қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларнинг ҳолатини, қишлоқ хўжалиги экинлари ва агротехник тадбирларни учувчисиз учиш аппаратлари (дронлар)дан белгиланган тартибда фойдаланган ҳолда мониторинг қилиш мақсадида учувчисиз учиш аппаратлари (дронлар)дан фойдаланиш ва уларни тўловсиз учиришни амалга ошириш;
қишлоқ хўжалиги мақсадида учувчисиз учиш аппаратларини (дронлар) ишлаб чиқарувчи корхоналардан тендерсиз тўғридан-тўғри харид қилиш.
7. Кадастр агентлиги тизимидаги Республика аэрогеодезия марказининг Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлардаги ҳудудлараро бўлинмалари ташкил этилсин.
8. Республика аэрогеодезия марказига ер тузишга оид комплекс тадбирларни бажаришга йўналтирилган лойиҳа-қидирув ва тадқиқот ишларини бажариш, ерларни хатловдан ўтказиш, давлат ер кадастрини юритиш учун зарур маълумотларни тайёрлаш бўйича қўшимча вазифа ва функциялар юклатилсин.
9. Давлат солиқ қўмитаси (Ш.Д.Кудбиев) ва Молия вазирлиги (Т.А.Ишметов) Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев) билан биргаликда уч ой муддатда Солиқ кодексига қуйидагиларни назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин:
ер участкаларига бўлган ҳуқуқлар Кадастр агентлигининг Миллий географик ахборот тизимида давлат рўйхатидан ўтмасдан ердан фойдаланишни ердан ноқонуний фойдаланиш деб ҳисоблаш ҳамда унга нисбатан ер солиғи ставкасини 10 баравар миқдорида қўллаш;
ер участкалари ўзбошимчалик билан эгалланган ва ер участкасига бўлган ҳуқуқни тасдиқловчи ҳужжатларда кўрсатилганидан ортиқроқ ҳажмда фойдаланилганда, шунингдек, ер участкасидан белгиланган мақсадларда фойдаланмаслик ҳолатлари аниқланган тақдирда, ер солиғининг белгиланган ставкаларини 20 баравар миқдорида ундириш.
10. Кадастр агентлиги (Ф.К.Умаров) 2021 йил 1 июлга қадар:
ерга оид ҳуқуқбузарликларни аниқлаш, ҳужжатлар тўпламини шакллантириш ва уларни кўриб чиқиш мониторингини юритиш бўйича “Е-YER NAZORAT” автоматлаштирилган ахборот тизимини (кейинги ўринларда – “Е-YER NAZORAT” тизими) яратсин;
ерга оид ҳуқуқбузарликларни ўз ваколатлари доирасида кўриб чиқиш ва натижалари тўғрисидаги маълумотларни “Е-YER NAZORAT” тизимига киритиб бориш мақсадида Қишлоқ хўжалиги вазирлиги, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги ва Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюросининг ҳудудий бўлинмалари, судлар ҳамда маҳаллий давлат ҳокимияти органлари ахборот тизимига интеграция қилсин;
“Е-YER NAZORAT” тизимининг самарали ишлашини таъминлаш, ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаб олиш ҳолатларини аниқлашда жамоатчилик назорати, назоратчи инспекторлар ва ер тузувчиларни рағбатлантириш, шунингдек, ноқонуний ҳолатлар тўлиқ бартараф этилгунга қадар изчил назорат олиб бориш механизмларини назарда тутган ҳолда Давлат ер ва кадастр назоратини амалга ошириш тартиби тўғрисидаги низом лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
11. Давлат солиқ қўмитаси (Ш.Д.Кудбиев):
бир ой муддатда қишлоқ хўжалиги ерларини тўлиқ хатловдан ўтказиш орқали уларнинг электрон хариталарини яратиш бўйича Ҳукумат қарори лойиҳасини;
Адлия вазирлиги (Р.Қ.Давлетов) билан биргаликда уч ой муддатда Жиноят кодексига ер участкаларини, шу жумладан, муҳофаза этиладиган зоналар, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ўзбошимчалик билан эгаллаб олишга йўл қўймаслик бўйича ер эгаси, ердан фойдаланувчи ёки ижарачи томонидан чоралар кўрмаслик ҳолатлари бўйича жиноий жавобгарликни кучайтиришни назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритсин.
12. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев), Кадастр агентлиги (Ф.К.Умаров) бир ой муддатда “Ўздаверлойиҳа” давлат илмий-лойиҳалаш институти ҳамда Кадастр агентлигининг ҳудудий бўлинмалари фаолиятига алоқадор идоравий сақлов муддати тугаган геодезик ва картографик материалларни Давлат картография-геодезия фондига давлат сақловига топшириш, амалда фойдаланишдаги барча ҳужжатларнинг кўчирма нусхаларини тегишлилиги бўйича ўзаро алмашишни таъминласин.
13. Қишлоқ хўжалиги вазирлиги (Ж.А.Ходжаев):
уч ой муддатда қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни мониторинг ва муҳофаза қилишда давлат назоратини амалга ошириш тартиби тўғрисидаги Ҳукумат қарори лойиҳасини ишлаб чиқсин;
“Ўздаверлойиҳа” давлат илмий-лойиҳалаш институти фаолияти самарали йўлга қўйилишини таъминласин.
14. Қуйидагилар:
а) Давлат солиқ қўмитаси раиси Ш.Д.Кудбиев зиммасига:
2021 йил якунига қадар қишлоқ хўжалиги ерларини тўлиқ хатловдан ўтказиб, уларнинг электрон хариталарини яратиш;
“Е-YER NAZORAT” автоматлаштирилган ахборот тизимини ишга тушириш ҳамда тегишли вазирлик ва идораларни мазкур тизимга интеграция қилиш;
б) қишлоқ хўжалиги вазири Ж.А.Ходжаев зиммасига:
“Ўздаверлойиҳа” давлат илмий-лойиҳалаш институти, Қишлоқ хўжалиги ерларини муҳофаза қилиш бўйича давлат назоратини амалга ошириш бошқармаси ва ҳудудий ер тузувчилар фаолиятини ташкил этиш учун зарурий воситалар билан таъминлашга халқаро грант маблағларини ўрнатилган тартибда жалб қилиш;
қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлардан, самарали фойдаланиш ва экинлар ҳолатини назорат қилишни рақамлаштириш;
қишлоқ хўжалиги ерларини мониторинг қилишда замонавий ахборот-коммуникация технологияларини жорий этиш учун давлат-хусусий шериклик шартлари асосида мақсадли лойиҳаларни амалга ошириш;
в) қишлоқ хўжалиги вазири ўринбосари М.И.Рузметов зиммасига:
ҳудудларда қишлоқ хўжалиги ерлари ва экинларини мониторинг қилиш ишларини самарали ташкил этиш;
тупроқ бонитировкасини ўтказиш, тупроқ унумдорлигини ошириш, тупроқшунослик, геоботаникага оид тадқиқотларни амалга ошириш юзасидан шахсий масъулият ва жавобгарлик юклансин.
15. Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим қарорларига 7-иловага мувофиқ ўзгартириш ва қўшимчалар киритилсин.
16. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги ва Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан биргаликда ушбу қарорнинг мазмун-моҳияти ҳамда мақсад ва вазифаларини оммавий ахборот воситаларида кенг ёритилишини таъминласин.

О дополнительных мерах по совершенствованию системы использования и охраны земель сельскохозяйственного назначения
2021-02-25 | Документы
В целях обеспечения устойчивости отношений, связанных с сельскохозяйственными землями, кардинального совершенствования системы государственного мониторинга, использования и охраны сельскохозяйственных земель и широкого внедрения информационно-коммуникационных технологий в данную сферу:
1. Принять к сведению, что на основании Указа Президента Республики Узбекистан от 7 сентября 2020 года № УП–6061 «О мерах по кардинальному совершенствованию системы ведения учета земли и государственных кадастров»:
а) Министерство сельского хозяйства в процессе осуществления эффективного государственного надзора в сфере организации использования и охраны земель сельскохозяйственного назначения организует работы по:
мониторингу сельскохозяйственных земель и культур;
размещению сельскохозяйственных культур;
обеспечению охраны сельскохозяйственных земель;
определению нормативной стоимости и качественных показателей сельскохозяйственных земель;
бонитировке и повышению плодородия почв, проведению иследований в сферах почвоведения и геоботаники;
б) Агентство по кадастру при Государственном налоговом комитете (далее – Агентство по кадастру) в сфере государственной регистрации прав на земельные участки и ведения государственных кадастров:
выявляет случаи неосуществления государственной регистрации прав на все виды незаконных земельных участков, независимо от категории земель, а также зданий и сооружений;
выявляет самовольный захват земельных участков и несанкционированное строительство зданий на этих земельных участках;
принимает меры по недопущению самовольного изменения границ земельных участков;
обеспечивает контроль за соблюдением порядка ведения государственных кадастров.
2. В целях дальнейшего усиления государственного контроля за охраной сельскохозяйственных земель на территории Республики Узбекистан в структуре Министерства сельского хозяйства:
а) за счет сокращения должности заместителя министра по развитию информационных технологий и коммуникаций по вопросам цифровизации аграрной сферы и подчиненных ему 16 штатных единиц центрального аппарата:
ввести должность заместителя министра, ответственного за вопросы ускоренной цифровизации аграрной сферы, внедрения в сферы сельского хозяйства и продовольственной безопасности современных информационных технологий и программных продуктов;
создать Управление по развитию цифровых технологий в аграрной сфере и Управление по развитию геоинформационных технологий.
При этом возложить на заместителя министра, ответственного за вопросы ускоренной цифровизации аграрной сферы, внедрения в сферы сельского хозяйства и продовольственной безопасности современных информационных систем и программных продуктов, осуществление координации деятельности Государственного учреждения «Центр цифровизации агропромышленности» при Министерстве сельского хозяйства;
б) с 1 марта 2021 года создать Управление государственного контроля за охраной сельскохозяйственных земель и его территориальные отделы, непосредственно подчиненные министерству, за счет сокращения 110 штатных единиц Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров, осуществлявшей контроль за использованием земель сельскохозяйственного назначения;
в) ввести дополнительные штатные единицы за счет средств Фонда развития сельского хозяйства и продовольственного обеспечения, внебюджетных средств, средств международных финансовых институтов и грантов зарубежных организаций в целях землеустройства, мониторинга земель, проведения мероприятий по размещению культур и мониторингу посевов на землях сельскохозяйственного назначения в порядке, установленном законодательством;
г) создать Управление внутреннего аудита и комплаенс-контроля численностью 8 штатных единиц на базе Государственного учреждения «Служба мониторинга» при министерстве и Службы внутреннего контроля центрального аппарата министерства.
3. Передать с 1 марта 2021 года в систему Министерства сельского хозяйства штатные единицы и материально-техническую базу Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха» (далее – Институт) Агентства по кадастру и его территориальных подразделений, а также здания и сооружения, состоящие на балансе территориальных подразделений Института.
При этом в срок до 1 января 2023 года:
Институт безвозмездно пользуется частью здания Агентства по кадастру, расположенного по адресу: город Ташкент, Чиланзарский район, улица Чупонота, квартал «Ц»;
территориальные управления и организации Агентства по кадастру безвозмездно пользуются частью зданий, принадлежащих территориальным отделам Института.
организационную структуру Министерства сельского хозяйства согласно приложению № 1;
структуру центрального аппарата Министерства сельского хозяйства с общей предельной численностью управленческого персонала 201 единица согласно приложению № 2;
структуру Министерства сельского хозяйства Республики Каракалпакстан, типовую структуру управлений сельского хозяйства областей согласно приложениям №№ 3, 4;
предельную численность работников территориальных подразделений Министерства сельского хозяйства согласно приложению № 5;
типовую структуру и предельную численность управленческого персонала отделов сельского хозяйства районов (города Кувасая) согласно приложениям №№ 6–6 а.
5. Определить дополнительными источниками формирования средств Фонда развития сельского хозяйства и продовольственного обеспечения при Министерстве сельского хозяйства:
50 процентов штрафов, взысканных на основании дел об административных правонарушениях, рассмотренных государственными инспекторами по охране сельскохозяйственных земель Министерства сельского хозяйства;
5 процентов суммы, начисленной за причиненный ущерб в случаях, приведших к самовольному выводу земель из сельскохозяйственного оборота.
6. Предоставить Министерству сельского хозяйства право на:
непосредственное оформление протоколов об административном правонарушении и наложении штрафа на виновных лиц в пределах полномочий, определенных законодательством;
проведение работ по изучению использования и охраны сельскохозяйственных земель субъектами предпринимательства, инвентаризации и замеру посевов, определению их нормативной стоимости, целевому использованию земель, а также осуществление геоботанических и почвенных исследований, не регистрируя в Единой системе электронной регистрации проверок;
эксплуатацию и бесплатный запуск беспилотных летательных аппаратов (дронов) в целях ведения мониторинга состояния земель сельскохозяйственного назначения, сельскохозяйственных культур и агротехнических мероприятий с применением беспилотных летательных аппаратов (дронов) в установленном порядке;
приобретение беспилотных летательных аппаратов (дронов) напрямую у предприятий-производителей в сельскохозяйственных целях без проведения тендера.
7. Образовать межрегиональные подразделения Республиканского аэрогеодезического центра Агентства по кадастру в Республике Каракалпакстан и областях.
8. Возложить на Республиканский аэрогеодезический центр дополнительные задачи и функции по выполнению проектно-изыскательских и исследовательских работ, направленных на выполнение комплекса мероприятий по землеустройству, проведению инвентаризации земель, подготовке необходимых сведений для ведения государственного земельного кадастра.
9. Государственному налоговому комитету (Кудбиев Ш.Д.) и Министерству финансов (Ишметов Т.А.) совместно с Министерством сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) в трехмесячный срок внести в Кабинет Министров проект закона о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс, предусматривающий:
признание использования земельных участков без государственной регистрации прав на них в Национальной географической информационной системе Агентства по кадастру незаконным использованием земли с применением в таких случаях ставки земельного налога в 10-кратном размере;
взыскание 20-кратного размера установленной ставки земельного налога в случаях выявления факта самовольного захвата земельного участка, использования площади, превышающей площадь, указанную в документах, подтверждающих право на земельный участок, а также неиспользования земельного участка по целевому назначению.
10. Агентству по кадастру (Умаров Ф.К.) в срок до 1 июля 2021 года:
создать автоматизированную информационную систему «Е-YER NAZORAT» (далее – система «Е-YER NAZORAT») по ведению мониторинга выявления правонарушений в сфере землепользования, формирования и рассмотрения пакета документов;
интегрировать систему «Е-YER NAZORAT» с информационными системами Министерства сельского хозяйства, Государственного комитета по экологии и охране окружающей среды, Генеральной прокуратуры, Министерства внутренних дел, территориальных подразделений Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре, судов и органов государственной власти на местах в целях рассмотрения в пределах их компетенции правонарушений в сфере землепользования и внесения их результатов в указанную систему;
внести в Кабинет Министров проект Положения о порядке осуществления государственного земельного и кадастрового контроля, предусматривающего механизмы обеспечения эффективного функционирования системы «Е-YER NAZORAT», стимулирования общественного контроля, контролеров-инспекторов и землеустроителей по выявлению фактов самовольного захвата земли, а также осуществления последовательного контроля до полного устранения случаев правонарушений.
11. Государственному налоговому комитету (Кудбиев Ш.Д.) внести в Кабинет Министров:
в месячный срок проект правительственного решения о создании электронных карт сельскохозяйственных земель путем проведения их сплошной инвентаризации;
в трехмесячный срок совместно с Министерством юстиции (Давлетов Р.К.) проект закона о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс, предусматривающий усиление уголовной ответственности за непринятие землевладельцами, землепользователями или арендаторами мер по недопущению самовольного захвата земельных участков, в том числе охраняемых зон и земель сельскохозяйственного назначения.
12. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.) и Агентству по кадастру (Умаров Ф.К.) в месячный срок обеспечить сдачу на государственное хранение в Государственный картографо-геодезический фонд геодезических и картографических материалов, связанных с деятельностью Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха» и территориальных подразделений Агентства по кадастру с истекшим сроком ведомственного хранения, а также взаимный обмен по подведомственности копиями всех документов, находящихся в пользовании.
13. Министерству сельского хозяйства (Ходжаев Ж.А.):
в трехмесячный срок разработать проект правительственного решения о порядке ведения государственного контроля мониторинга и охраны земель сельскохозяйственного назначения;
обеспечить эффективную организацию деятельности Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха».
а) председателя Государственного налогового комитета Кудбиева Ш.Д. за:
проведение сплошной инвентаризации и создание электронных карт сельскохозяйственных земель до конца 2021 года;
запуск автоматизированной информационной системы «Е-YER NAZORAT» и интеграцию соответствующих министерств и ведомств с данной системой;
б) министра сельского хозяйства Ходжаева Ж.А. за:
привлечение в установленном порядке международных грантовых средств на обеспечение необходимыми средствами Государственного научно-проектного института «Уздаверлойиха», Управления государственного контроля за охраной сельскохозяйственных земель и организацию деятельности территориальных землеустроителей;
проведение оцифровки процессов контроля за эффективным использованием земель сельскохозяйственного назначения и состоянием посевов;
реализацию целевых проектов на условиях государственно-частного партнерства для внедрения современных информационно-коммуникационных технологий в проведение мониторинга сельскохозяйственных земель;
в) заместителя министра сельского хозяйства Рузметова М.И. за:
эффективную организацию работ по проведению мониторинга сельскохозяйственных земель и посевов в регионах;
проведение бонитировки и повышение плодородия почв, проведение исследований в сферах почвоведения и геоботаники.
15. Внести изменения и дополнения в некоторые решения Президента Республики Узбекистан и правительства Республики Узбекистан согласно приложению № 7.
16. Национальному информационному агентству Узбекистана и Национальной телерадиокомпании Узбекистана совместно с Министерством сельского хозяйства обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации сути и содержания, целей и задач настоящего постановления.