Франциянинг “Suez” компанияси билан ҳамкорликнинг бориши муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 20 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков “SUEZ” компаниясининг (Франция) катта ижрочи вице-президенти Эрик Гебали бошчилигидаги делегацияси билан учрашув ўтказди.
Э.Гебали билан учрашувда Франция Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги дипломатик миссияси бошлиғи вазифасини бажарувчиси Брис Рокфёй ҳам иштирок этди. Учрашувда Тошкент ва Самарқанд шаҳарларида сув таъминоти тизимларини модернизация қилиш ва ривожлантириш юзасидан лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Томонлар коронавирус пандемияси туфайли юзага келган чекловлар ва қийинчиликларга қарамай, ушбу лойиҳалар бўйича биргаликда фаол ва самарадорлиги юқори бўлган ишларнинг олиб борилиши салмоқли натижаларга эришиш имконини берганлигини қайд этди.
Мулоқот чоғида Франция компанияси раҳбарияти Франция Ҳукумати Тошкент шаҳрининг сув таъминоти тизимини яхшилаш лойиҳасини амалга ошириш учун 145 млн евро миқдорида маблағ ажратишни маъқуллаганини маълум қилди. Шунингдек, учрашувда лойиҳа ҳужжатларини тайёрлаш ва уларни ҳаётга татбиқ этилишини тезлаштириш бўйича масалалар ҳамда навбатдаги тадбирлар муҳокама қилинди.
Мулоқот чоғида Э.Гебали Ўзбекистонда бир қатор ижтимоий йўналтирилган лойиҳаларни амалга оширишда иштирок этиш бўйича режалари ҳақида сўз юритди. Улардан бири Қорақалпоғистон Республикаси, Бухоро ва Қашқадарё вилоятларидаги умумтаълим мактабларини ичимлик суви билан таъминлаш лойиҳаси бўлади. Лойиҳани рўёбга чиқариш компания томонидан грант асосида ажратилган маблағлар ҳисобига амалга оширилади.
Шунингдек, Франция томони шаҳар ва қишлоқ жойлардаги аҳоли пунктларининг ичимлик суви таъминоти тизимини комплекс ривожлантириш ва модернизация қилиш дастурини ҳаётга татбиқ этишда кўмаклашишга тайёрлигини билдирди. Мазкур ёрдам вазифаси аҳолини ичимлик суви билан таъминлаш масалаларини зудлик билан ҳал қилишга қаратилган самарали инновацион технологияларни жорий этиш ҳисобланган техник миссияларни Ўзбекистонга юборишдан иборат бўлади.
Учрашув якунида Франция компанияси раҳбарияти Ўзбекистон томонининг Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш билан боғлиқ барча масалаларни ҳал этишда самарали кўмак беришга ҳамда белгиланган йўналишлардаги ҳамкорликни янада кенгайтириш бўйича биргаликда ишлашга тайёрлигига ишонтирилди.

Обсужден ход сотрудничества с французской компанией "Suez"
20 февраля текущего года заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с делегацией компании «SUEZ» (Франция) во главе со старшим исполнительным вице-президентом Эриком Гебали.
В ходе встречи с Э.Гебали, в которой также принял участие исполняющий обязанности главы дипломатического представительства Французской Республики в Республике Узбекистан Брис Рокфёй, были обсуждены вопросы реализации проектов по модернизации и развитию систем водоснабжения в городах Ташкенте и Самарканде. Стороны отметили высокую активность и результативность совместной работы по данным проектам, что позволило добиться значительного прогресса, несмотря на ограничения и сложности, вызванные пандемией коронавируса.
В ходе диалога руководством французской компании было озвучено, что Правительством Франции одобрено выделение финансирования в размере 145 млн евро на реализацию проекта по улучшению системы водоснабжения города Ташкента. Также были рассмотрены имеющиеся вопросы и дальнейшие шаги по ускорению подготовки проектной документации и скорейшему переходу к практической реализации проектов.
В ходе диалога Э.Гебали рассказал о планах участия в реализации ряда социально направленных проектов в Узбекистане, одним из которых станет проект по обеспечению доступа к питьевой воде средних школ в Республике Каракалпакстан, Бухарской и Кашкадарьинской областях. Имплементация проекта будет осуществлена за счет средств, выделяемых компанией на грантовой основе.
Также французская сторона выразила готовность оказать содействие в реализации программы комплексного развития и модернизации системы питьевого водоснабжения городов и населенных пунктов в сельской местности путем направления в Узбекистан технических миссий, задачей которых будет внедрение эффективных инновационных технологий, нацеленных на оперативное решение вопросов обеспечения доступа населения к питьевой воде.
По итогам встречи руководство французской компании было заверено в готовности узбекской стороны к оказанию действенной поддержки в решении всех возникающих вопросов, связанных с реализацией проектов в Узбекистане, а также к тесному взаимодействию по расширению дальнейшего сотрудничества в обозначенных направлениях.