Президент: Йўлларингизни топиб, бирингизни икки қилиб, фарзандлар камолини кўриб яшасаларингиз - менинг энг катта мақсадим шу
2021-02-18 | Сиёсат
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 18 февраль куни Наманган вилоятининг Янгиқўрғон туманига келди.
Давлатимиз раҳбари ўтган йили июнда вилоятда бўлганида Косонсой, Чортоқ, Янгиқўрғон туманларини боғдорчиликка ихтисослаштириш яхши самара беришини айтган эди. Жорий йил 11 январда эса «Наманган вилоятининг Косонсой, Чортоқ ва Янгиқўрғон туманларида мева-сабзавотчилик ва узумчиликни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида» Президент қарори қабул қилинди.
Шунга мувофиқ, ушбу тоғли туманларда замонавий боғ ва токзорлар ташкил этилмоқда.
Улардан бири – Янгиқўрғондаги “Sura General Investments” масъулияти чекланган жамиятининг боғи. Бу ер илгари суғорилмас, шу сабабли ундан унумли фойдаланилмас эди. Бирлашган Араб Амирликларининг 3 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестицияси ҳисобига 103 гектар майдонда интенсив боғ барпо этилди.
Аввало, 250 метр чуқурликдан сув чиқарилди. Ҳовуз қазилиб, томчилатиб суғориш тизими ўрнатилди. Ўтган йили Италиядан кўчатлар олиб келиниб, 48 гектарга гилос, 26 гектарга ўрик, 22 гектарга шафтоли, 7 гектарга олхўри экилди.
Президентимиз боғнинг иқтисодий самарадорлиги билан қизиқди. Бу ердаги меваларнинг ҳосилдорлиги оддий усулдагисига нисбатан 3 баробар юқори. Навлари ҳам бозорбоп. Томчилатиб суғориш тизими натижасида ҳар гектар ердан 2 баробар кўп сув иқтисод қилиш мумкин.
Дарахтлар келгуси йили ҳосилга киради. Боғнинг йиллик қуввати 5 минг тонна бўлади. 4 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган. Корхона яна минг гектарда боғ яратишни мақсад қилган.
Боғда 40 киши иш билан таъминланган. Қатор ораларида сабзавот етиштириш учун ишсиз ёшларга ер бўлиб берилган.
Давлатимиз раҳбари шундай ёшлар билан суҳбатлашди.
- Сизларнинг ишли бўлганларингни, кайфиятларингни кўриб хурсандман. Йўлларингизни топиб, иш билан бўлиб, бирингизни икки қилиб, фарзандлар камолини кўриб яшасаларингиз - менинг энг катта мақсадим шу. Бунинг учун шу билан чегараланмай, кўпроқ билим олишингиз, янги марраларга интилишингиз керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Илгари наманганлик 160 минг киши хорижга иш излаб кетгани, бугун яратилаётган имкониятлар натижасида 100 минги юртимизга қайтиб келгани таъкидланди.
- Ёшлар йўлини тасаввур қилолса, куч пайдо бўлади. Қийинчиликлардан, синовлардан хафа бўлмаслик керак. Ҳаёт мактабини ўтаган инсон дунёга бошқача қарайди. Ёшларнинг яхшисиям, ёмониям бизнинг фарзандларимиз. Сизларга ўхшаган интилувчан, эртанги кунига бефарқ бўлмаган, касб-ҳунарли ёшлар бошқа тенгдошларига ўрнак бўлиши керак, - деди Президент.
Давлатимиз раҳбари интенсив боғнинг инвестори билан мулоқотда бўлди.
Шу ерда Наманган вилоятида қишлоқ хўжалиги соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.

Президент: Моя самая большая цель - чтобы вы нашли свой путь, имели источник дохода, видели благополучную жизнь своих детей
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 февраля прибыл в Янгикурганский район Наманганской области.
В ходе прошлой поездки в регион в июне 2020 года глава государства указал на перспективность специализации Касансайского, Чартакского и Янгикурганского районов на садоводстве. А 11 января текущего года Президент подписал постановление «О мерах по развитию плодоовощеводства и виноградарства в Касансайском, Чартакском и Янгикурганском районах Наманганской области».
Документом определены прогнозные показатели сокращения зерновых площадей, создания интенсивных садов и виноградников, выращивания овощей, картофеля, бобовых и масличных культур.  С учетом этого в указанных горных районах создаются современные сады и виноградники.
В их числе - сад общества с ограниченной ответственностью «Sura General Investments» в Янгикургане. Прежде здешние земли не орошались и использовались неэффективно. За счет 3 миллионов долларов прямых инвестиций из ОАЭ здесь был заложен интенсивный сад площадью 103 гектара.
Сначала налажена добыча воды из глубины 250 метров. Был вырыт бассейн и установлена ​​система капельного орошения. В прошлом году из Италии были завезены саженцы - посажены черешня на 48 гектарах, абрикос на 26 гектарах, персик на 22 гектарах и слива на 7 гектарах.
Президент поинтересовался экономической эффективностью сада. Было отмечено, что урожайность интенсивного сада в 3 раза выше, чем при традиционном способе садоводства. Благодаря системе капельного орошения можно экономить в 2 раза больше воды.
Деревья начнут плодоносить в следующем году. Годовая мощность сада составит 5 тысяч тонн. Планируется экспортировать продукцию на 4 миллиона долларов. Предприятие планирует создать сады еще на тысяче гектаров.
В саду трудятся 40 человек. Безработной молодежи выделены наделы для выращивания овощей между рядами.
Глава государства побеседовал с молодыми людьми.
- Мне приятно видеть, что у вас есть работа, что у вас приподнятое настроение. Моя самая большая цель - чтобы вы нашли свой путь, имели работу, источник дохода, видели благополучие своих детей. Для этого нужно, чтобы вы не ограничивались этой работой, а больше учились и стремились к новым рубежам, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Было отмечено, что 160 тысяч человек из Наманганской области выехали за рубеж в поисках работы, а в результате созданных сегодня возможностей 100 тысяч из них вернулись в нашу страну.
- Если у молодых людей есть четкое представление своего пути, у них появляется сила. Не надо расстраиваться из-за трудностей и испытаний. Человек, прошедший школу жизни, иначе смотрит на мир. Молодежь, талантливая или нет, - все они наши дети. Поэтому такие целеустремленные, неравнодушные к своему будущему, трудолюбивые молодые люди, как вы, должны быть примером для других, - сказал Президент.
Глава государства побеседовал с инвестором интенсивного сада.
Здесь же состоялась презентация сельскохозяйственных проектов, которые будут реализованы в Наманганской области.