2021-01-28 | Маданият
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти (ЮНEСКО) веб-саҳифасида Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2021 йил  қадимий Хива шаҳрида ЮНЕСКО билан ҳамкорликда “Марказий Осиё жаҳон цивилизациялари чорраҳасида” мавзусида халқаро форум ўтказиш ташаббуси ҳақида маълум қилинди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА мухбири.
Форум ЮНEСКОнинг ижтимоий ва гуманитар фанлар сектори билан ҳамкорликда ташкил этилиши таъкидланган. Анжуманнинг ўтказиш санаси мавжуд санитария-эпидемиологик вазиятдан келиб чиқиб, аниқланади.
“ЮНEСКО кўп ўн йилликлар давомида Марказий Осиёнинг умумий тарихи ва умумий маданий меросини тарғиб қилиш бўйича саъй-ҳаракатлар амалга ошириб келмоқда. Бундай ишлар, жумладан, “Ипак йўли” лойиҳаси ва “Марказий Осиё цивилизациялари тарихи” номли кўп жилдли китобга киритилган ишларда қамраб олинган, - дейилган мақолада. - Бўлажак форум минтақа ва унинг сарҳадларидан ташқарида цивилизациялар шаклланишида муҳим роль ўйнаган Марказий Осиёнинг умумий маданияти ва меросини ўрганиш ҳамда оммалаштириш учун яна бир ажойиб имкониятдир”.
Хива Ипак йўли бўйлаб жойлашган қадимий шаҳарлардан бири сифатида таълим, фан ва маданият маркази бўлгани, минг йиллар давомида цивилизациялар бешиги бўлиб хизмат қилгани, Ичан-Қалъа 1990 йил ЮНEСКО Жаҳон мероси рўйхатига киритилгани қайд этилган.

UNESCO: The Khiva Forum is another excellent opportunity to study and promote the shared culture and heritage of Central Asia
2021-01-28 | Culture
UNESCO notes the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to hold in 2021 the International Cultural Forum “Central Asia at the crossroads of Civilizations” in Khiva, Uzbekistan, reports “Dunyo” IA correspondent.
The forum will be organized in collaboration with UNESCO’s Social and Human Sciences Sector. In light of current sanitary issues, the date of the forum will be confirmed in 2021.
“UNESCO has mobilized to promote the common history and shared cultural heritage of Central Asia for many decades, particularly within the framework of its Silk Roads Programme, in works which have included the multivolume book ‘The History of Civilizations in Central Asia’. The upcoming forum is another excellent opportunity to study and promote the shared culture and heritage of Central Asia which has played an important role in shaping civilizations in the region and beyond”.
UNESCO notes that as one of the ancient cities situated along the Silk Roads, Khiva has been a centre of education, science, and culture, and served as a cradle of civilizations spanning millennia, with ‘Ichan Kala’ inner city of the ancient oasis of Khiva inscribed onto the UNESCO World Heritage List in 1990.