Ёшлар билан манзилли ва тизимли ишлаш бўйича долзарб вазифалар белгиланди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 27 январь куни ёшлар бандлигини таъминлаш ва бўш вақтларини мазмунли ташкил этиш чора-тадбирлари муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Ёшлар бандлигини таъминлаш омилларидан бири уларни талаб этилаётган касб бўйича ихтисослаштиришдир. Йиғилишда шу пайтгача ишсиз аҳоли ва бўш иш ўринлари ўзаро уйғунликда кўриб чиқилмагани танқид қилинди.
Масалан, Тошкент шаҳрида 26 минг ёш ишсиз. Айни пайтда бу ерда 77 мингта вакант бор, шундан 45 мингтасига олий маълумот талаб этилмайди. Давлатимиз раҳбари ёшларни касбга ўқитиш орқали малака тоифасини бериб, шундай вакант ўринларга жойлаштириш мумкинлигини таъкидлади.
Ўзбекистон Президентининг 2020 йил 13 октябрдаги “Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш тизимини такомиллаштириш ва тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига мувофиқ, дипломи йўқ, лекин амалий кўникмаси бўлган ишсиз ёшларни, малакани баҳолаш марказларида ўқитиб, сертификат бериш тизими жорий этилди.
Шундан келиб чиқиб, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига “Ишга марҳамат” мономарказларида, шунингдек, қатор олий таълим муассасалари ва йирик санот тармоқларида малакани баҳолаш марказлари ташкил этиш вазифаси қўйилди. Бу орқали жорий йилнинг ўзида 30 минг йигит-қизга малака сертификати бериб, уларнинг бандлигини таъминлаш мумкинлиги айтилди.
Тадбиркорлигини бошламоқчи бўлган ёшларнинг мини-технология ва ускуналар харид қилиши учун субсидия ажратиш, кредит олишда суғурта тўлови бўйича кўмаклашиш юзасидан топшириқлар берилди.
Бандликни таъминлашда энг катта захиралардан бири деҳқончилик қилиш учун ер ажратишдир. Лекин, ўтган йили бу борада мурожаат қилган 14 минг нафар ёшдан атиги 3 мингига ер берилган, холос.
Бош вазир ўринбосарига жойларда ҳар 10 гектар экин еридан 1 гектарини ёшларга деҳқончилик учун ажратиш тартибини жорий этиш вазифаси топширилди.
Шунингдек, қудуқлар қазиб, захира ерларни ёшларга фойдаланиш учун бериш, томорқада лимончилик, паррандачилик, қуёнчилик, асаларичилик қилишлари учун кредитлар ажратиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда ёшларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил этиш, қобилиятини юзага чиқариши учун зарур шароитлар яратиш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Мусиқа ва санъат мактаблари, маданият марказлари,  музейлар қуриш ҳамда таъмирлаш орқали уларда ёшлар қамровини 30 фоизга етказиш мақсади белгиланди. Бунга, жорий йилда бюджетдан 150 миллиард сўм ажратилади.
Чекка ҳудудлардаги мактабларда намунавий тўгараклар ташкил этиш, ёшларни аждодларимизнинг бой маданий мероси билан яқиндан таништириш, улар ўртасида ички туризмни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Жорий йилда соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб этиб, спорт билан шуғулланувчи аҳоли сонини 25 фоизга, ёшлар қамровини 20 фоизга етказиш мақсад қилинган. Болалар боғчаси ва мактабларни спорт анжомлари билан жиҳозлаш учун бюджетдан 100 миллиард сўм ажратилган.
Мутасадди вазирликларга мактабларда 20 мингта спорт тўгарагини ташкил этиш, спорт федерацияларини, халқаро мусобақалар ғолибларини мактабларга бириктириб, ёшларни профессионал спортга жалб қилиш юзасидан вазифалар қўйилди.
Ҳозирги ёшларнинг замонавий технологияларга қизиқиши юқори. Ўтган йили IT-паркнинг 5 та филиали ва Рақамли технологиялар ўқув марказларида 10 мингдан ортиқ ёшлар сабоқ олган.
Бу қамровни кенгайтириш мақсадида ҳар бир туманда камида биттадан мактабда IT-тўгараги очиш, яна 100 та Рақамли технологиялар ўқув маркази ташкил этиб, 20 минг йигит-қизни дастурлаш ва ахборот технологиялари соҳасида тадбиркорликка ўқитиш муҳимлиги таъкидланди.
Йиғилишда ёшларнинг ижтимоий масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди. Бугунги кунда 129 та олий ўқув юртида 500 мингдан ортиқ талаба ўқиётгани, лекин улар ётоқхона билан етарлича таъминланмагани кўрсатиб ўтилди. Мутасаддиларга талабалар уйларини кўпайтириш бўйича топшириқ берилди.
Давлатимиз раҳбари иқтидорли ёшларни кашф қилиш, уларнинг ташаббус ва интилишларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида “Ўзбекистон учун 100 ғоя” лойиҳасини илгари сурди. Лойиҳа доирасида шаҳар ва қишлоқлардаги ташаббускор ёшларнинг иқтисодиёт, таълим, спорт, соғлиқни сақлаш, ахборот технологиялари каби соҳалардаги ғояларини рўёбга чиқариш учун шароит яратилади.
Ёшлар ишлари агентлигининг вилоят ва туман ходимлари ойлик маошини ошириш бўйича ҳам таклиф билдирилди.
Бундан буён вилоят, шаҳар ва туман сектор раҳбарлари маҳаллий матбуот ва ижтимоий тармоқлар орқали ёшларнинг муаммо ва масалалари юзасидан қилган ишлари тўғрисида аҳолига ҳисобот бериб бориши белгиланди. Ёшлар бандлигини таъминлашда жонбозлик кўрсатган тадбиркорлар, ташкилотчи ва раҳбарлар рағбатлантирилиши таъкидланди.
Йиғилишда Бош вазир ўринбосарлари, вазирлар ва ҳокимлар белгиланган вазифалар ижросини ташкил этиш бўйича ахборот берди.

Определены актуальные задачи по адресной и системной работе с молодежью
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 27 января состоялось видеоселекторное совещание, посвященное обсуждению мер по обеспечению занятости и содержательной организации досуга молодежи.
Одним из факторов обеспечения занятости молодежи является ее обучение востребованным профессиям. На совещании подвергнут критике тот факт, что при решении проблемы безработицы не учитываются имеющиеся вакансии.
К примеру, в Ташкенте 26 тысяч молодых людей не имеют работы. Вместе с тем в городе имеется 77 тысяч вакансий, 45 тысяч из которых не требуют наличия высшего образования. Глава государства отметил, что такие вакансии можно заполнить, обучив молодежь профессиям и присвоив им квалификационную категорию.
В соответствии с постановлением Президента Узбекистана «О дополнительных мерах по совершенствованию системы вовлечения населения в предпринимательство и развитию предпринимательства» от 13 октября 2020 года внедряется система обучения в центрах оценки квалификации и выдачи сертификатов безработной молодежи, не имеющей диплома, но обладающей практическими навыками.
В связи с этим Министерству занятости и трудовых отношений поручено создать центры оценки квалификации в моноцентрах «Ишга мархамат», а также в ряде высших учебных заведений и крупных отраслях промышленности. Отмечено, что уже в текущем году можно будет трудоустроить 30 тысяч юношей и девушек, получивших квалификационный сертификат.
Даны поручения по выделению молодежи, желающей наладить свое дело, субсидий на приобретение мини-технологий и оборудования, содействию безработным со страховыми выплатами при получении кредита.
Одним из важнейших ресурсов в обеспечении занятости является выделение земли для ведения сельского хозяйства. Однако из 14 тысяч молодых людей, обратившихся по этому поводу в прошлом году, участки получили лишь 3 тысячи.
Заместителю Премьер-министра поручено ввести порядок выделения молодежи под сельское хозяйство по 1 гектару из каждых 10 гектаров посевных земель.
Также даны поручения по предоставлению молодежи в пользование участков из земель резерва с сооружением на них скважин, выделению кредитов для занятия лимоноводством, кролиководством, птицеводством и пчеловодством.
На совещании обсуждены и вопросы содержательной организации досуга молодых людей, создания необходимых условий для развития их способностей.
Поставлена цель довести до 30 процентов охват молодежи школами музыки и искусства, центрами культуры и музеями путем строительства и ремонта таких учреждений. На это в 2021 году из бюджета будет выделено 150 миллиардов сумов.
Дано указание организовать типовые кружки в школах отдаленных районов, знакомить молодежь с богатым культурным наследием наших предков, развивать среди них внутренний туризм.
В этом году намечено довести число занимающегося спортом населения до 25 процентов, в том числе молодежи - до 20 процентов на основе широкого утверждения здорового образа жизни. На оснащение детских садов и школ спортивным инвентарем из бюджета выделено 100 миллиардов сумов.
Соответствующим министерствам поручено организовать 20 тысяч спортивных клубов в школах, закрепить за школами спортивные федерации и победителей международных соревнований, вовлекать молодежь к профессиональному спорту.
Сегодня молодежь очень интересуется современными технологиями. В прошлом году более 10 тысяч молодых людей прошли обучение в 5 филиалах IT-парка и учебных центрах цифровых технологий.
Подчеркнуто, что для расширения масштабов этой работы важно открыть кружки по IT как минимум в одной школе в каждом районе, создать еще 100 учебных центров по цифровым технологиям и обучить 20 тысяч молодых людей программированию и предпринимательству в области информационных технологий.
Особое внимание на совещании уделено вопросам социальной поддержки молодежи. Отмечалось, что сегодня в 129 вузах обучается более 500 тысяч студентов, но они недостаточно обеспечены общежитиями. Ответственным лицам поручено увеличить количество общежитий.
С целью выявления талантливой молодежи, всесторонней поддержки ее инициатив и устремлений глава государства предложил реализовать проект «100 идей для Узбекистана». Проект создаст условия для реализации идей инициативной молодежи в городской и сельской местности в сферах экономики, образования, спорта, здравоохранения, информационных технологий.
Также высказано предложение о повышении размера оплаты труда работников областных и районных отделов Агентства по делам молодежи.
Определено, что отныне руководители секторов областей, городов и районов будут информировать население через местную прессу и социальные сети о проблемах и вопросах молодежи. Предприниматели, организаторы и руководители, наиболее активно обеспечивающих занятость молодежи, будут поощряться.
На совещании заместители Премьер-министра, министры и хокимы представили информацию о предстоящей работе во исполнение поставленных задач.