12:44:42 (GMT+5)    14.03.2025
Ўрмон хўжалиги соҳасида илм-фанни ривожлантириш ва илмий-тадқиқот ишларини рағбатлантириш чора-тадбирлари тўғрисида
2021-01-23 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикасида ўрмон хўжалиги тизимини 2030 йилгача ривожлантириш концепциясини амалга ошириш, ўрмон хўжалигида илм-фан ва ишлаб чиқариш интеграциясини таъминлаш, илмий-тадқиқот ишларини рағбатлантириш ҳамда халқаро стандартлар даражасига мос илғор хорижий тажрибага эга бўлган кадрларни тайёрлаш тизимини такомиллаштириш мақсадида:
1. Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси, Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Молия вазирлигининг 2021 йил 1 февралдан:
а) ўрмон хўжалиги соҳасида кадрларни тайёрлаш, қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш, хорижий стажировкаларни тизимли ташкил этиш, инновацион ишланмаларни ишлаб чиқаришга кенг жорий этиш мақсадида Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси марказий аппарати тузилмасида 4 та штат бирлигидан иборат Илмий ташкилотлар фаолияти ва инновацияларни жорий этишни мувофиқлаштириш бошқармасини;
пистачиликни ривожлантириш, пистанинг янги ва серҳосил нав ҳамда шаклларини танлаш, районлаштириш, пистачилик бўйича ўрмончилар, фермер ва деҳқон хўжаликлари учун семинар, тренинг ва бошқа тадбирлар ташкил этиш мақсадида Жиззах давлат ўрмон хўжалиги Ғаллаорол бўлимининг “Оқтош” участкасидаги оналик писта плантациялари негизида Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институти ҳузурида давлат муассасаси шаклидаги Пистачилик илмий-тажриба станциясини ташкил этиш;
ўрмон тадбирларининг технологик хариталарини ишлаб чиқиш ва ўрмон амалиётига жорий этишни таъминлаш мақсадида Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институти тузилмасида Ўрмон иқтисодиёти бўлимини;
б) ўрмон уруғчилигини ривожлантириш, ўрмон ўсимликлари уруғлари таҳлилини илмий-тадқиқот ишлари билан мувофиқлаштириш мақсадида Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси тизимидаги Ўрмон ва доривор  ўсимликлар уруғчилигини  таҳлил қилиш марказини тугатиш  ҳамда унинг моддий-техник базасини сақлаган ҳолда Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институтига бериш тўғрисидаги таклифларига розилик берилсин.
Белгилансинки, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси марказий аппарати ҳамда Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институти тузилмасига киритилаётган ўзгартиришлар Ўрмон ва доривор ўсимликлар уруғчилигини таҳлил қилиш марказини тугатиш натижасида бўшаётган штат бирликлари ҳамда Жиззах давлат ўрмон хўжалиги штат бирликларини мақбуллаштириш ҳисобига амалга оширилади.
2. Белгилаб қўйилсинки, Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институти тугатилаётган Ўрмон ва доривор ўсимликлар уруғчилигини таҳлил қилиш марказининг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва шартномалари бўйича ҳуқуқий вориси ҳисобланади.
3. Ўрмон хўжалиги соҳасидаги лойиҳа-қидирув ишлари сифати ва самарадорлигини ошириш, ўрмон хўжалиги тадбирларини мунтазам лойиҳа ҳужжатлари асосида ташкил этиш мақсадида Ўрмон хўжалиги давлат қўмитаси тизимидаги “Ўрмонлойиҳа” давлат унитар корхонаси негизида давлат муассасаси шаклидаги “Ўрмонлойиҳа” лойиҳалаш институти ташкил этилсин.
4. Қуйидагилар “Ўрмонлойиҳа” лойиҳалаш институтининг асосий вазифалари ва фаолият йўналишлари этиб белгилансин:
давлат ўрмон фонди ер майдонларида ўрмон тузиш, лойиҳа-қидирув ишларини бажариш, ўрмон таксациясини ишлаб чиқиш, давлат ўрмон фондини хатловдан ўтказиш, ўрмон хўжаликларининг ишлаб чиқариш режаларини лойиҳалаш;
шаҳар ва бошқа аҳоли яшаш пунктлари атрофини, автомобиль ва темир йўллар ёқасини кўкаламзорлаштириш ишларининг лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш;
инновацион технологиялар асосида (дронлар, GPS навигаторлар ва бошқалар ёрдамида) давлат ўрмон хўжаликлари ер майдонлари чегараларини, ер тоифаларини аниқлаш ва уларнинг хариталари, электрон маълумотлар базасини шакллантириш;
ўрмонларнинг давлат ҳисобини ва мониторингини юритиш, уларнинг ахборот-ресурс фондини яратиш;
Орол ва Оролбўйи минтақасида, шунингдек, республиканинг бошқа ҳудудларида чўлланишнинг олдини олиш ҳамда эрозияга қарши курашиш мақсадида ўрмонзорлар барпо этиш учун лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш;
ўрмончилик соҳасидаги нуфузли халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда замонавий технологиялар асосида геоахборот тизимларини ўрмон тузиш, мониторинг ва лойиҳалаш ишларига жорий этиш;
мелиорация объектлари атрофида ҳамда қишлоқ хўжалиги ерларида ҳосилдорликни оширишга йўналтирилган шамол ва сув эрозияларидан ҳимоялаш учун иҳота дарахтзорларини барпо этиш лойиҳа-смета ҳужжатларини ишлаб чиқиш.
5. Белгилансинки, 2021 йил 1 январдан бошлаб, Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасининг Ўрмон хўжалигини ривожлантириш жамғармаси умумий тушумларининг 5 фоизи Ўрмон хўжалиги илмий-тадқиқот институти ва унинг тизимидаги илмий ташкилотлар фаолиятини қўллаб-қувватлаш ҳамда ходимларни рағбатлантиришга йўналтирилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Президентининг айрим қарорларига иловага мувофиқ ўзгартиришлар киритилсин.
7. Мазкур қарорнинг ижросини самарали ташкил этишга масъул ва шахсий жавобгар этиб Ўрмон хўжалиги давлат қўмитасининг раиси Н.Ж. Бакиров белгилансин.
Қарор ижросини ҳар чоракда муҳокама қилиб бориш, ижро учун масъул ташкилотлар фаолиятини мувофиқлаштириш ва назорат қилиш Бош вазир ўринбосари Ш.М.Ғаниев зиммасига юклансин.
Амалга оширилаётган чора-тадбирлар натижадорлиги юзасидан 2021 йил 1 июнь ва 2022 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси Президентига ахборот берилсин.

О мерах по развитию науки и стимулированию научно-исследовательских работ в сфере лесного хозяйства
В целях реализации Концепции развития системы лесного хозяйства Республики Узбекистан до 2030 года, обеспечения интеграции науки и производства, стимулирования научно-исследовательских работ, а также совершенствования системы подготовки кадров, обладающих передовым зарубежным опытом, соответствующим уровню международных стандартов в лесном хозяйстве:
1. Согласиться с предложениями Государственного комитета по лесному хозяйству, Министерства экономического развития и сокращения бедности и Министерства финансов, предусматривающими начиная с 1 февраля 2021 года:
а) создание:
Управления по координации деятельности научных организаций и внедрения инноваций из 4 штатных единиц в структуре центрального аппарата Государственного комитета по лесному хозяйству в целях подготовки, переподготовки, повышения квалификации и системной организации зарубежных стажировок кадров в сфере лесного хозяйства, а также широкого внедрения инновационных разработок в производство;
Научно-опытной станции фисташководства в форме государственного учреждения при Научно-исследовательском институте лесного хозяйства на базе маточных плантаций фисташки на участке «Октош» Галляаральского отдела Джизакского государственного лесного хозяйства в целях развития фисташководства, отбора новых и высокоурожайных сортов и видов фисташек, районирования, а также организации семинаров, тренингов и других мероприятий по фисташководству для лесников, фермерских и дехканских хозяйств;
Отдела экономики леса в структуре Научно-исследовательского института лесного хозяйства в целях обеспечения разработки и внедрения в лесную практикутехнологических карт лесных мероприятий;
б) упразднениеЦентра анализа семеноводства лесных и лекарственных растений при Государственном комитете по лесному хозяйству и передачу его Научно-исследовательскому институту лесного хозяйства с сохранением материально-технической базы в целях развития лесного семеноводства и координации результатов анализа семян лесных растений с научно-исследовательскими работами.
Установить, что изменения, вносимые в структуры центрального аппарата Государственного комитета по лесному хозяйству и Научно-исследовательского института лесного хозяйства, осуществляются за счет штатных единиц, высвобождаемых в результате упразднения Центра анализа семеноводства лесных и лекарственных растений, а также оптимизации штатных единиц Джизакского государственного лесного хозяйства.
2. Определить, что Научно-исследовательский институт лесного хозяйства является правопреемником по правам, обязательствам и договорам упраздняемого Центра анализа семеноводства лесных и лекарственных растений.
3. Создать проектный институт «Урмонлойиха» в форме государственного учреждения на базе Государственного унитарного предприятия «Урмонлойиха» системы Государственного комитета по лесному хозяйству в целях повышения качества и результативности проектно-изыскательских работ в сфере лесного хозяйства, постоянной организации лесохозяйственных мероприятий на основе проектной документации.
4. Определить основными задачами и направлениями деятельности проектного института «Урмонлойиха»:
лесоустройство на земельных площадях государственного лесного фонда, выполнение проектно-изыскательских работ, разработку лесной таксации, проведение инвентаризации государственного лесного фонда, проектирование производственных планов лесных хозяйств;
разработку проектно-сметной документации работ по озеленению окраин городов и других населенных пунктов, обочин автомобильных и железных дорог;
определение границ земельной площади государственных лесных хозяйств и категории земель, а также формирование их карт и электронной базы данных на основе инновационных технологий (с помощью дронов, GPS-навигаторов и других);
ведение государственного учета и мониторинга лесов, создание их информационно-ресурсной базы;
разработку проектно-сметной документации создания лесных массивов в регионе Арала и Приаралья, а также в других регионах страны в целях предупреждения опустынивания и борьбы с эрозией;
внедрение геоинформационных систем в работы по лесоустройству, мониторингу и проектированию лесов на основе современных технологий в сотрудничестве с ведущими международными организациями в сфере лесоводства;
разработку проектно-сметной документации сооружения защитных лесонасаждений от ветровой и водной эрозии вокруг объектов мелиорации и на землях сельскохозяйственного назначения, направленных на повышение их урожайности.
5. Установить, что начиная с 1 января 2021 года 5 процентов общих поступлений в Фонд развития лесного хозяйства Государственного комитета по лесному хозяйству направляются на поддержку деятельности Научно-исследовательского института лесного хозяйства и научных организаций его системы, а также материальное стимулированиеих работников.
6. Внести изменения в некоторые постановления Президента Республики Узбекистан согласно приложению.
7. Возложить на председателя Государственного комитета по лесному хозяйству Бакирова Н.Ж. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение хода исполнения настоящего постановления, а также осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за его исполнение, возложить на заместителя Премьер-министра Ганиева Ш.М.
О результативности осуществляемых мер информировать Президента Республики Узбекистан до 1 июня 2021 года и до 1 января 2022 года.