Президент ҳужжатлари ижросининг янги тизими жорий этилади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2020 йил 29 декабрдаги Мурожаатномасида ислоҳотлар самарасини ҳар бир инсон ўз ҳаётида ҳис этиши учун ҳужжатлар ижросини ўз вақтида ва самарали таъминлаш лозимлигини таъкидлаган эди.
Шу боис Адлия вазирлигига қабул қилинган ҳужжатларни масъулларга етказиш, амалиётда қўллашга кўмаклашиш ва назорат қилиш бўйича янги тизим жорий этиш вазифаси топширилган эди.
Президент ҳузурида бугун ўтказилган йиғилишда амалдаги ҳолат таҳлили ва илғор хорижий тажрибадан келиб чиқиб, самарали ижро тизимини йўлга қўйиш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Қайд этилганидек, сўнгги 4 йилда 2 мингга яқин фармон ва қарорлар қабул қилинган. Лекин ҳудуд ва ташкилотларда уларнинг бажарилиши қониқарли эмас.
Коронавирус пандемияси, куз-қиш мавсумига тайёргарлик ишлари қатор йўналишларда муаммолар борлигини кўрсатди. Олий таълим, транспорт, сув хўжалиги, давлат мулкини бошқариш соҳаларидаги ислоҳотлар кутилган натижани бермаяпти. Шу сабабли мазкур соҳалар раҳбарлари ишдан олинди. Яна бир қатор вазир ва вазир ўринбосарлари фаолияти қониқарсиз деб топилиб, уларга интизомий жазо қўлланилди.
– Ижро тизимидаги энг катта муаммо – дунёқараш ўзгармаётгани, билимсизлик ва масъулиятсизлик, – деди давлатимиз раҳбари.
Йиғилишда 4 босқичли самарали ижро тизимини ташкил этиш чоралари муҳокама қилинди. Булар ижрони лойиҳа босқичида режалаштириш, ижрони ташкил этиш ва кўмаклашиш, ижрони баҳолаш, ижрони назорат қилишдир.
Ҳужжатларни амалиётда қўллашга кўмаклашиш мақсадида адлия вазири ўринбосарлари марказий идораларга бириктирилади. Ўрта ва қуйи бўғин ходимларини ҳар бир соҳага оид қарор бўйича ўқитиш ташкил этилади. Адлия вазирлиги вилоят бошқармалари, шаҳар ва туман бўлимлари бошлиқлари эса қарорларни тадбиркор ва фуқароларга тушунтиришга масъул бўлади.
Президентимиз қабул қилинаётган ҳужжатлар халқ манфаатига қаратилганини, шунинг учун уларнинг мазмунини аҳолига етказиш зарурлигини таъкидлади.
Ҳужжатларнинг нафақат ижроси, балки натижадорлигига ҳам алоҳида эътибор қаратилади. Мисол учун, 2020 йил 1 майда ерости суви захираси бор жойларда давлат ҳисобидан қудуқ қазиб, уларни аҳолига имтиёзли шартларда бериш бўйича қарор қабул қилинган эди. Бу мақсадларга Инқирозга қарши жамғармадан ажратилган 300 миллиард сўм ҳисобига 95 минг гектар ер фойдаланишга киритилди, 70 мингга яқин янги иш ўрни яратилди.
Мутасаддиларга жойларга чиқиб, қарорлар ижроси юзасидан манзилли ва тематик ўрганишлар ўтказиш бўйича топшириқ берилди. Бунда қонунчиликдаги камчиликлардан тортиб, инвестиция лойиҳалари аҳволигача барча масалалар комплекс ўрганилади, муаммолар бўлса аниқланиб, уларни ҳал этиш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади.
Қарорлар ижросини назорат қилишнинг энг унумли воситаси – жамоатчилик иштироки ва назорати. Шу боис, “жамоатчилик эшитувлари”, “жамоатчилик мониторинги” тизимини жорий қилиш, бу жараёнга фуқаролик жамияти институтлари, оммавий ахборот воситалари ва фуқароларни фаол жалб этиш муҳимлиги таъкидланди. Жисмоний ва юридик шахсларга Президент ҳужжатлари ижроси юзасидан мурожаат қилиш имконини берадиган мобил илова ишга туширилиши белгиланди.
Адлия вазирлигига Нодавлат нотижорат ташкилотлари миллий ассоциацияси, “Ижтимоий фикр” маркази билан бирга аҳоли ўртасида ижтимоий сўровлар ўтказиш, қарорлар ижроси ва бунга халқнинг муносабатини ўрганиш вазифаси қўйилди. Бу мақсадлар учун алоҳида грантлар жорий қилинади.
Шунингдек, давлат идоралари томонидан қарорлар ижроси юзасидан матбуот анжуманлари ташкил қилиб борилади. Бажарилмаган ишларни танқидий муҳокама қилиш билан бирга, ижроси самарали бўлган қарорлар бўйича ижобий тажрибалар ҳам ёритилади.
Барча таҳлиллар, ахборотлар Вазирлар Маҳкамаси Раёсатида танқидий кўриб чиқилиб, тегишли чоралар белгиланади.

A new system of execution of presidential acts to be introduced
In his Address to the Oliy Majlis on 29 December 2020, President Shavkat Mirziyoyev noted the need to ensure the timely and effective implementation of normative acts, so that every person in the country feels the results of reforms in life.
The Ministry of Justice was instructed to introduce a new system for communicating the adopted acts to the responsible executives, assisting in their implementation and monitoring their execution.
At today’s meeting with the President, the current situation in this area was analyzed and proposals were considered for delivering an effective execution system built on advanced international experience.
Over the past 4 years, it was noted, the President adopted about 2 thousand decrees and resolutions. But their implementation in regions and organizations remains unsatisfactory.
The coronavirus pandemic and preparations for the fall-winter season have revealed problems in a number of areas. Reforms in higher education, transport, water management, state property management are stalled and have barely produced the expected results. Consequently, top executives of these spheres were recently dismissed from their posts. The activities of individual ministers and deputy ministers were deemed disappointing and disciplinary measures were taken accordingly.
“The greatest drawback in the execution system is a stale worldview, negligence and irresponsibility,” Shavkat Mirziyoyev told the meeting participants.
Creation of a four-stage system of effective execution was discussed, comprising execution planning at the project drafting phase, organization and facilitation of implementation, evaluating the performance and monitoring the performance.
To facilitate the practical execution of acts, deputy ministers of justice will be assigned to central organizations. Training will be arranged for middle and lower level executives in relevant areas. The heads of regional justice departments, town and district offices of justice will be responsible for explaining the documents to entrepreneurs and citizens.
The head of our state noted that the presidential acts are focused on the interests of the people, therefore they need to be brought to the attention of the general public.
Particular attention will be paid not only to the execution, but also to the effectiveness of the documents. For example, on 1 May 2020, a resolution was adopted on the construction of wells at the expense of the state in areas with groundwater reserves and their provision to the population on preferential terms. For this, 300 billion soums were allocated from the Anti-Crisis Fund, 95 thousand hectares of land were re-mastered, about 70 thousand new jobs were created.
At the meeting, responsible officials were instructed to conduct a targeted and thematic on-site study of the implementation of documents. Every standing issue will be studied comprehensively – from shortcomings in legislation to the state of investment projects, and in case there are problems, proposals for their elimination will be developed.
The most effective means of monitoring the execution of decisions are public participation and public oversight. In this regard, the importance of introducing a system of public hearings and public control, active engagement of civil society institutions, mass media and citizens in this process was emphasized. It is planned to launch a mobile application that will allow individuals and corporate entities to send appeals with regard to the execution of presidential acts.
The Ministry of Justice was tasked with conducting public opinion polls, jointly with the National Association of Nongovernmental Nonprofit Organizations and the Ijtimoy Fikr Center, and examining the implementation and reaction of citizens to the execution of decisions. For these purposes, special grants will be introduced.
In addition, government bodies will organize press conferences on the course of realization of presidential acts. Media coverage will include reports with a critical discussion of outstanding tasks as well as the positive experience in the effective execution of acts.
The results of the analytical work and the information collected will be critically reviewed by the Presidium of the Cabinet of Ministers with further determination of appropriate measures.