Шавкат Мирзиёев: Маҳалла раиси – Президентнинг қуйи бўғиндаги устуни
Аҳоли турмуш даражасида маҳаллалардаги шароит, инфратузилма ва хизматлар сифати муҳим омил. Ислоҳотлар натижалари, соҳалардаги ўзгаришлар ҳам аввало маҳаллада сезилади.
Шу боис, Президентимиз Олий Мажлисга Мурожаатномасида барча даражадаги раҳбарлар пастга тушиб, ўз соҳаси бўйича ишни маҳаллаларда ташкил этиши, муаммоларни ўрганиб, уларга ечим топиши зарурлигини таъкидлаган эди. Шу билан бирга, маҳалла идорасининг ваколатини кенгайтириш, раис ва ходимларнинг моддий таъминотини яхшилаш бўйича ташаббуслар илгари сурилган эди.
Давлатимиз раҳбари шундай ишлар билан танишиш мақсадида Юнусобод туманидаги “Янгибоғ” маҳалла фуқаролар йиғинида бўлди.
Бу ерда 7 минг нафарга яқин аҳоли истиқомат қилади. 2 мингдан зиёд оила мавжуд. Янги қурилган маҳалла гузари биносида кенг шароитлар яратилган.
Шу ерда Юнусобод туманидаги маҳаллалар фаоллари билан мулоқот бўлди.
– Маҳалла раиси – Президентнинг қуйи бўғиндаги устуни. Маҳалланинг иқтисодиётини ўзгартирсак, жамиятимиз ўзгаради. Бунинг учун ёшларнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, «Ҳар бир оила – тадбиркор» дастуридан самарали фойдаланиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Кўп қаватли уйларга сифатли хизмат кўрсатувчи бошқарув компаниялари ташкил этиш, ички йўлларни таъмирлаш, маиший хизматларни кўпайтириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Шавкат Мирзиёев: Председатель махалли – опора Президента на низовом уровне
Наличие в махаллях качественных условий, инфраструктуры и услуг – важный показатель уровня жизни населения. Результаты реформ и изменения проявляются прежде всего именно в махалле.
В своем недавнем Послании Олий Мажлису Президент подчеркнул, что руководители всех уровней должны изучать проблемы, что называется, внизу, в махаллях, находить их решение, проводить такие изменения, которые люди ощутят на себе. Вместе с тем главой государства были выдвинуты инициативы по расширению полномочий махалли, улучшению материального обеспечения ее председателя и работников.
Для ознакомления с проводимой в этом направлении работой Президент Шавкат Мирзиёев посетил сегодня сход граждан махалли «Янгибог» Юнусабадского района.
Здесь проживает около 7 тысяч человек, более 2 тысяч семей. В недавно построенном махаллинском гузаре созданы широкие условия.
Состоялась беседа с активистами махаллей Юнусабадского района.
– Председатель махалли – это опора Президента на низовом уровне. Если мы изменим экономику махалли, изменится и наше общество. Для этого необходимо поддерживать инициативы молодежи, эффективно использовать программу «Каждая семья – предприниматель», – сказал Шавкат Мирзиёев.
Даны поручения по созданию управляющих компаний для качественного обслуживания домов, ремонту внутренних дорог, расширению бытовых услуг.