Қуролли Кучларни ривожлантириш борасидаги ишлар сарҳисоб қилинди, янги вазифалар белгиланди
12 январь куни Президент Шавкат Мирзиёев мамлакатимиз ҳаётидаги муҳим воқеа – Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил топганининг 29-йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни арафасида Қуролли Кучлар Академиясига ташриф буюрди.
Давлат раҳбари ўқув муассасаси фаолиятини такомиллаштириш бўйича амалга оширилган ишлар ва у ерда яратилган таълим инфратузилмаси объектлари, шунингдек, Қуролли Кучларимизнинг замонавий қурол ва ҳарбий техника намуналари ҳамда миллий мудофаа саноати корхоналари томонидан ишлаб чиқарилган маҳсулотлар билан танишди.
Шундан сўнг Академияда Ўзбекистон Республикаси Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони раислигида Қуролли Кучлар ва ҳарбий-маъмурий секторлар фаолиятининг 2020 йил якунлари ҳамда келгусидаги устувор вазифаларга бағишланган Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Хавфсизлик кенгаши аъзолари, Қуролли Кучларнинг раҳбар ва қўмондонлик таркиби, жойлардаги давлат ҳокимияти органлари раҳбарлари ҳамда жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан мамлакатимиз мудофаа қобилиятини янада ошириш борасида амалга оширилган ишлар, Қуролли Кучларни ривожлантириш йўлидаги саъй-ҳаракатлар ва уларнинг натижалари батафсил сарҳисоб қилинди. Вазирлик ва идоралар ҳамда жойлардаги давлат хокимияти органларининг ушбу йўналишдаги фаолиятига танқидий баҳо берилди.
Президентимиз томонидан Ўзбекистон Республикасини 2017-2021 йилларда ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида, мамлакат ҳаётининг бошқа жабҳалари билан бир қаторда, ҳарбий соҳанинг энг муҳим йўналишлари бўйича замон талабларига мос қарорлар қабул қилинганлиги, амалга оширилган тизимли ва стратегик комплекс чора-тадбирлар натижасида қисқа давр ичида миллий армиямизнинг жанговар шайлиги ва умуман мамлакатнинг мудофаа қобилияти сезиларли даражада ошгани таъкидлаб ўтилди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари Қуролли Кучларни ривожлантириш ва мамлакат мудофаа қобилиятини янада мустаҳкамлаш ҳамда бу борада замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ва илғор инновацияларни кенг татбиқ этиш бўйича муҳим кўрсатмалар берди.
Жумладан, барча даражадаги қўмондонлик ва бошқарув органлари фаолиятини такомиллаштириш, қўшинларда автоматлаштирилган бошқарув воситалари ва комплексларни жорий қилиш орқали уларнинг ҳамкорликдаги оператив ва жанговар тайёргарлик даражасини ошириш, ахборот ва киберхавфсизликни таъминлаш истиқболдаги долзарб вазифалардан бўлиб қолади.
Ҳарбий кадрларни тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш ҳамда ҳарбий илмни ривожлантириш борасида Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони томонидан ҳарбий можаролар ва замонавий жанг амалиётларини ҳамда миллий ҳарбий санъат тарихини чуқур ўрганиб, қўшинларнинг тайёргарлик усул ва услубларини янада такомиллаштириш вазифаси қўйилди.
Бунда ҳарбий таълим тизимида бошланган ислоҳотларни узвий давом эттириш, олий ҳарбий билим юртлари, лицей ва коллежлар, жумладан, “Темурбеклар мактаби” ҳарбий академик лицейлари фаолиятини такомиллаштириш, уларда таълим олаётган ўқувчилар қалбида миллий руҳ, она-Ватанга меҳр ва садоқат, адолат туйғусини ҳар томонлама кучайтириш, буюк аждодларимиз, жумладан, Жалолиддин Мангуберди, Амир Темур, Шоҳруҳ Мирзо, Заҳириддин Муҳаммад Бобур каби саркардаларимизнинг бой жанг санъатидан кенг фойдаланиш муҳимлиги алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, Тошкент шаҳрида барпо этилган “Ғалаба боғи” ва “Шон-шараф” музейи мажмуасини ҳарбий хизматчилар, юртимиз аҳолиси, айниқса, ёшлар учун ҳарбий тарихни ва буюк аждодларимиз қаҳрамонлигини ўрганиш илмий марказига айлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Бугунги кунда глобал ахборот маконидаги қарама-қаршилик, инсон, айниқса ёш авлоднинг онги ва қалби учун курашнинг кучайиши шароитида ҳарбий-ватанпарварлик тарбиясининг роли ва аҳамияти ортиб бормоқда.
Шунинг учун давлатимиз раҳбари томонидан аҳолининг ва биринчи навбатда ёшларнинг ҳарбий-ватанпарварлик тарбияси тизимини такомиллаштириш, уларни мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнига жалб қилиш, интеллектуал ва ижодий салоҳиятни намоён қилишга шароит яратиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Мамлакатимиз аҳолисини ва ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш, уларнинг фуқаролик позициясини кучайтириш билан боғлиқ ишларни “Жасур жангчи – ёшлар учун намуна” шиори остида янада жадаллаштириш, ҳарбий округлар қўмондонликларига камида 10 тадан мактабни оталиққа олиш ҳамда ҳарбий қисм командирлари томонидан уларда ватанпарварлик ва ҳарбий шон-шараф дарсларини йўлга қўйиш вазифаси қўйилди.
Қуролли Кучларимизда яратилган замонавий инфратузилмадан фойдаланган ҳолда уюшмаган ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш билан бирга, меҳнат бозорида талаб қилинадиган касб-ҳунарга ўргатиш бўйича ишларни ташкил этиш вазифаси ҳам қўйилди.
Шунингдек, давлатимиз раҳбари “ўз фарзандларида юксак ватанпарварлик руҳини камол топтира олмаган давлат, қандай қудратли қуролга эга бўлмасин, мудофаа қобилиятини мустаҳкамлай олмайди”, дея таъкидлаб ўтди.
Бундан ташқари, йиғилишда мамлакат мудофаа саноати комплексини янада ривожлантириш, давлат чегараларини қўриқлаш тизимини такомиллаштириш, фавқулодда вазиятлар прогноз ва мониторинг қилиш ҳамда авария ва техноген ҳалокатларнинг олдини олиш бўйича ишлар самарадорлигини ошириш бўйча зарур топшириқлар берилди.
Президент Шавкат Мирзиёев ҳарбий оилаларда маънавий-ахлоқий муҳитни яхшилаш, соғлом турмуш тарзи ва болалар тарбиясига ёндашувларни намунали даражага кўтариш, ҳарбийлар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва уй-жой билан таъминлаш ишлари келгусида ҳам муҳим ва устувор йўналиш сифатида қолишини қайд этди.
Тадбир якунида давлатимиз раҳбари Қуролли Кучларни янада ривожлантириш бўйича олиб бораётган ишлар, биринчи навбатда, халқимизнинг хавфсизлиги, тинчлиги ва осойишталигини таъминлашга қаратилган янги Ўзбекистонни барпо этиш бош талаб эканини таъкидлади.

2021-01-13 | Politics
On January 12, ahead of an important event in the life of our nation – the 29th anniversary of the Armed Forces of the Republic of Uzbekistan and the Motherland Defenders Day, President Shavkat Mirziyoyev visited the Academy of the Armed Forces in Tashkent.
The head of state reviewed the outcomes of works undertaken to improve the activities and infrastructure of this educational institution, as well as samples of modern weaponry and military equipment employed by the country’s Armed Forces, along with products of national defense industry enterprises.
Afterwards, President of the Republic of Uzbekistan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces chaired an expanded meeting of the Security Council to examine the results of the activities of Armed Forces and military-administrative sectors in 2020 and priority tasks for the future.
The session was attended by members of the Security Council, the leadership and command staff of the Armed Forces, heads of local government bodies and representatives of public organizations.
President Shavkat Mirziyoyev offered a comprehensive analysis of the work spearheaded to uplift the defense capabilities of our country, the measures taken to develop the Armed Forces and corresponding results. The head of our state critically evaluated the activities of ministries and departments as well as local government bodies.
The head of state noted that on the basis of the 2017-2021 Strategy of Actions for the Development of the Republic of Uzbekistan, a number of decisions were adopted given contemporary requirements across all walks of life, including those on the most critical issues of military development, and as a result of systemic, strategic and comprehensive measures, the combat readiness of the army and the national defense as a whole have significantly increased within short periods of time.
The President voiced a number of instructions on the further advancement of the Armed Forces and the consolidation of national defense capability, the widespread introduction of cutting-edge information and communication technologies and innovations.
In particular, urgent tasks outlined for the future included the improvement of activities of command and control bodies at all levels, growth in the level of operational and combat training of troops through the introduction of means and complexes of automated control, provision for information and cyber security.
In terms of training military personnel, raising their qualifications, as well as developing military science, the Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces gave directives to streamline the methods and techniques of training troops through a deep study of hostilities and latest practice of warfare, as well as the history of national military art.
The importance of the consistent continuation of the initiated reforms in the system of military education, improvement in the activities of military schools, lyceums and colleges was noted, including in the military-academic lyceums Temurbeklar Maktabi. Shavkat Mirziyoyev also stressed the need to cement the sense of national pride, love and devotion to the Motherland, justice, by using the rich heritage of our great ancestors, including the military leadership skills of Jaloliddin Manguberdi, Amir Temur, Shohruh Mirzo, Zahiriddin Muhammad Babur and others.
In addition, instructions were given on the transformation of the Victory Park and the Museum of Glory in Tashkent into research centers, where the population, especially young people, military servicemen and women can get familiar with the military history and the exploits of our outstanding ancestors.
Today, in the context of intensifying confrontations in the global information space, struggle for the hearts and minds of people, especially the younger generation, the role and significance of military-patriotic education has been growing.
In this regard, the head of state instructed the officials to improve the system of military-patriotic enlightenment of the population, especially young people, to engage them in the reform process in our country, to create conditions for the realization of their intellectual and creative potential.
The task has been set to raise the work on the military-patriotic education of the population and youth to a new level, to bolster the civic stance under the motto “Brave soldier is a model for youth”, to assign at least 10 schools to the military district commanders with lessons of patriotism and military glory in them by commanders of military units.
The President urged to organize, using the modern infrastructure created in the Armed Forces, not only military-patriotic education of young people, but also training them in professions that are in demand in the labor market.
The head of state also noted that “a state unable to instill in its children a high patriotic spirit will not be able to strengthen its defense capability, no matter how prevailing weapons systems it may have”.
In addition, Shavkat Mirziyoyev gave instructions for the furthering  the country’s defense industry, perfecting the system of protecting the state border, monitoring and forecasting emergency situations, increasing the efficiency of work to prevent accidents and man-made disasters.
The Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces noted that improving the spiritual and ethical situation in military families, introducing exemplary approaches to establishing healthy lifestyle and raising children, social support and housing for servicemen and women and their families will remain an important and priority policy.
At the end of the meeting, the head of state stressed that the efforts to further advance the Armed Forces is the principal prerequisite for ensuring security as well as peaceful and harmonious life of our people, and for building the new Uzbekistan.