Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қирғиз Республикаси Президенти вазифасини бажарувчиси билан телефон мулоқоти тўғрисида
2020-12-30 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 декабрь куни Қирғиз Республикаси Президенти вазифасини бажарувчиси Талант Мамитов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида томонлар кириб келаётган Янги йил муносабати билан бир-бирларини самимий қутлаб, икки биродар халққа тинчлик, фаровонлик ва бардавом равнақ тиладилар.
Талант Мамитов давлатимиз раҳбарига коронавирус пандемиясига қарши курашда кўрсатилган катта кўмак ва амалий ёрдам, шу жумладан, Қирғизистон ҳудудларида мобил тиббиёт марказларини қуриш лойиҳалари амалга оширилгани учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Икки мамлакат ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали шериклик алоқаларини изчил мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистон-Қирғизистон ҳамкорлиги кун тартибидаги муҳим масалаларни, энг аввало, саноат кооперацияси, савдо, иқтисодиёт ва минтақавий транспорт йўлакларини ривожлантириш чораларини илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Мулоқот сўнгида Ўзбекистон Республикаси Президенти 2021 йил бошида Қирғизистондаги муҳим ички сиёсий тадбирларни ўтказишда муваффақият тилади.

President of Uzbekistan speaks by phone with acting President of the Kyrgyz Republic
On December 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the acting President of the Kyrgyz Republic Talant Mamytov.
The Presidents exchanged sincere congratulations on the upcoming New Year, as well as wishes of peace, wellbeing and further prosperity to the two fraternal peoples.
Acting President Talant Mamytov expressed deep gratitude to the President of Uzbekistan for the great support and practical assistance in the fight against the coronavirus pandemic, including the implemented projects for the construction of mobile medical centers in the regions of Kyrgyzstan.
Current issues of consistent strengthening of Uzbekistan – Kyrgyzstan friendship, good-neighborliness and multifaceted partnership were also discussed.
The importance of promoting key aspects of bilateral agenda, primarily in trade, economy and industrial cooperation, and development of regional transport corridors was noted.
Following the conversation, the President of Uzbekistan wished successful conduction of important political events in Kyrgyzstan at the beginning of 2021.