Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қирғиз Республикаси Президенти вазифасини бажарувчиси билан телефон мулоқоти тўғрисида
2020-12-30 | Сиёсат
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 30 декабрь куни Қирғиз Республикаси Президенти вазифасини бажарувчиси Талант Мамитов билан телефон орқали мулоқот қилди.
Суҳбат аввалида томонлар кириб келаётган Янги йил муносабати билан бир-бирларини самимий қутлаб, икки биродар халққа тинчлик, фаровонлик ва бардавом равнақ тиладилар.
Талант Мамитов давлатимиз раҳбарига коронавирус пандемиясига қарши курашда кўрсатилган катта кўмак ва амалий ёрдам, шу жумладан, Қирғизистон ҳудудларида мобил тиббиёт марказларини қуриш лойиҳалари амалга оширилгани учун чуқур миннатдорлик билдирди.
Икки мамлакат ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва кўп қиррали шериклик алоқаларини изчил мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Ўзбекистон-Қирғизистон ҳамкорлиги кун тартибидаги муҳим масалаларни, энг аввало, саноат кооперацияси, савдо, иқтисодиёт ва минтақавий транспорт йўлакларини ривожлантириш чораларини илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Мулоқот сўнгида Ўзбекистон Республикаси Президенти 2021 йил бошида Қирғизистондаги муҳим ички сиёсий тадбирларни ўтказишда муваффақият тилади.

О телефонном разговоре Президента Республики Узбекистан с исполняющим обязанности Президента Кыргызской Республики
Сегодня, 30 декабря, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел телефонную беседу с исполняющим обязанности Президента Кыргызской Республики Талантом Мамытовым.
В начале разговора стороны обменялись искренними поздравлениями в связи с наступающим Новым годом, а также пожеланиями мира, благополучия и дальнейшего процветания двум братским народам.
Исполняющий обязанности Президента Талант Мамытов выразил глубокую благодарность лидеру нашей страны за большую поддержку и практическую помощь в борьбе с пандемией коронавируса, включая реализованные проекты по строительству мобильных медицинских центров в регионах Кыргызстана.
Были также обсуждены актуальные вопросы последовательного укрепления узбекско-кыргызских отношений дружбы, добрососедства и многопланового партнерства.
Подчеркнута важность продвижения ключевых аспектов двусторонней повестки, прежде всего в сферах торговли, экономики и промышленной кооперации, развития региональных транспортных коридоров.
В завершение беседы Президент Республики Узбекистан пожелал успешного проведения важных внутриполитических мероприятий в Кыргызстане в начале 2021 года.