Шавкат Мирзиёев: Ёшлар келажаги билан боғлиқ ҳар қандай вазифа бирламчи аҳамиятга эга
Ёшлар ҳаётида санъат, адабиёт, спорт муҳим ўрин тутади. Давлатимиз раҳбари бу соҳаларни ривожлантириш бўйича истиқболдаги вазифаларга тўхталиб ўтди.
– Келгуси йили буюк бобомиз Алишер Навоий таваллудининг 580 йиллигини кенг нишонлаймиз. Ёшларимизга ҳазрат Навоий ижодини чуқур ўргатишни тизимли йўлга қўйиш муҳим аҳамиятга эга. Шунинг учун Алишер Навоий асарларининг бугунги ёшлар тушунадиган ихчам намуналарини яратиб, турли мобил илова ва электрон дастурлар ишлаб чиқиш керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Тошкент шаҳрида замонавий муҳташам кутубхона барпо этиш таклифини билдирди.
– Бу маърифат саройи илм-фаннинг сўнгги ютуқлари асосида жиҳозланади. Бу даргоҳда юртимиз ва жаҳондаги энг нодир, ноёб ва бебаҳо асарлар жамланади. У буюк аждодларимизнинг бой мероси ва номларини бутун дунёга тараннум этадиган, барча юртдошларимиз, биринчи навбатда, сиз, қадрли фарзандларимиз учун чинакам зиё масканига, ғурур ва ифтихоримиз рамзига айланади, деб ишонаман.
Яқинда мамлакатимизнинг спорт ҳаётида қувончли янгилик бўлди. Осиё Олимпия Кенгашининг қарорига кўра, 2025 йилда Ёшлар ўртасидаги Осиё ўйинларига Тошкент шаҳри мезбонлик қилиши белгиланди. Бу мусобақада Осиё қитъасидаги 45 та давлат ёшлари 20 га яқин спорт тури бўйича ўзаро беллашади.
– Бундай нуфузли халқаро спорт ўйинларининг Ўзбекистон тарихида биринчи маротаба ўтказилиши барчамизга фахр-ифтихор бағишлайди, албатта. Шу билан бирга, у бизга ғоят катта масъулият ҳам юклайди. Мана, сизлар каби навқирон ва азамат ёшларнинг ўз куч ва маҳоратини кўрсатиб, Ватанимиз байроғини юксакка кўтаришлари учун яна бир зўр имконият, – деди Шавкат Мирзиёев.
Ушбу спорт байрамини юксак савияда ўтказиш, Осиё ўйинлари дастурига киритилган спорт турлари бўйича туман, шаҳар, вилоят ва республика чемпионатлари, “Ҳоким кубоги” мусобақаларини ташкил этиш юзасидан кўрсатмалар берилди.
– Юртимизда ёш авлоднинг жисмоний ва маънавий етук бўлиб улғайиши, жумладан, уларнинг бўш вақтини мазмунли ташкил қилиш, оммавий спортга кенг жалб этиш мақсадида “Соғлом турмуш тарзи” электрон платформаси ишлаб чиқилмоқда. Пиёда ва велосипедда юришга мўлжалланган “Саломатлик йўлаклари” барпо этилмоқда, – деди давлат раҳбари.
Кейинги йилларда маҳаллаларда ташкил этилган спорт майдончалари ёшларнинг севимли масканига айланди. Бу ишлар давом этиши айтиб ўтилди. Айни пайтда, мактаб спорт залларидан дарсдан ташқари вақтларда ҳам унумли фойдаланиш чоралари кўрилади.
Форумда ёшлар маънавияти билан боғлиқ муаммолар ҳам очиқ айтилди. Жаҳонда турли низо ва зиддиятлар авж олаётгани, терроризм, экстремизм балоси ва бошқа таҳдидлар интернет маконига чуқур кириб, мослашиб олгани таъкидланди.
– Мана шундай мураккаб шароитда ёшларимиз сезгир ва огоҳ бўлиши, ҳар бир масалада, аввало Ватан манфаатларини ўйлаб иш тутиши зарур. Илм-маърифат ва касб-ҳунарга интилиш, оилани муқаддас билиш, маънавий поклик, катталарга ҳурмат, кичикларга шафқат, қадриятларимизга садоқат каби эзгу фазилатлар азалдан халқимиз, миллатимизнинг қонида бўлиб келган. Биз мана шундай бебаҳо меросимизни нафақат асрашимиз, балки уни янада бойитишимиз, келгуси авлодларга безавол етказишимиз керак.
Шу ўринда мен ҳурматли ота-оналар, боболаримиз ва момоларимизни, жонкуяр устоз ва мураббийларни, муҳтарам зиёлиларимиз, кенг жамоатчилигимизни бу масалага бефарқ бўлмасдан, ёшлар тарбиясига қаратилган ишларимизни янада кучайтиришга даъват этаман.
Қанчалик қийин бўлмасин, биз ёшлар тарбияси бўйича ўзимизга хос ва таъсирчан, бугунги кунга ҳамоҳанг усулларни излаб топишимиз керак. Жондан азиз фарзандларимизни бузғунчи ва зарарли ғоялар, жиноятчилик, гиёҳвандлик, лоқайдлик, маънавий қашшоқлик кайфиятидан асрашимиз зарур. Бундай салбий ҳолатларни бартараф этишда барчамиз, аввало, сиз, азиз ёшлар фаол бўлишингиз керак. Халқимизнинг маънавий қудрати ва боқий анъаналарини асраб-авайлаш ва бутун дунёга тараннум этишга сизлар албатта қодирсиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари форумда ёшлар келажаги билан боғлиқ ҳар қандай вазифа бирламчи аҳамиятга эга эканини алоҳида таъкидлади.
– Ёшлар билан ишлаш Президентдан тортиб вазиргача, ҳокимдан тортиб маҳалла раисигача – ҳаммамизнинг энг асосий ишимизга айланиши зарур. Ҳар қайси ҳоким, ҳар бир вазир, ҳар қайси маҳалла раиси “Бугун мен ёшлар учун нима иш қилдим? Эртага фарзандларимиз манфаати учун яна нима иш қилишим керак?” деган саволларга жавоб берадиган, шундай эътиқод билан яшайдиган вақт келди.
Азиз фарзандларим! Халқимиз, Ватанимиз сизлардан буюк ишлар кутаётганини ҳеч қачон ёдингиздан чиқарманг! Юртнинг юксак ишончи ва умидини тўла оқлаш, унга муносиб бўлиш дунёдаги энг улуғ бахтдир. Шундай шараф барчангизга насиб этсин, – деди Шавкат Мирзиёев сўзининг якунида.

Шавкат Мирзиёев: Любая задача, касающаяся будущего молодежи, имеет первостепенное значение
Искусство, литература и спорт играют важную роль в жизни молодежи. Глава государства в своем обращении на Форуме молодежи Узбекистана коснулся дальнейших задач по развитию этих сфер.
- В следующем году широко отметим 580-летие со дня рождения нашего великого предка Алишера Навои. Важно наладить системное приобщение молодежи к творчеству Хазрата Навои. Поэтому необходимо создавать адаптированные версии произведений выдающегося мыслителя, разработать различные программы и мобильные приложения, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Президент предложил построить в Ташкенте современную величественную библиотеку.
- Этот дворец просвещения будет оснащен по последним достижениям науки. В нем будут собраны самые редкие, уникальные, ценнейшие произведения нашей страны и мира. Уверен, что это место станет нашей одой, воспевающей на весь мир богатое наследие и имена великих предков, предметом нашей гордости, настоящим маяком знаний для всех соотечественников и прежде всего для вас, наших дорогих детей.
Недавно пришла радостная весть для спортивной жизни нашей страны. Согласно решению Олимпийского совета Азии, город Ташкент примет Юношеские Азиатские игры 2025 года. В этом состязании молодые спортсмены из 45 стран континента будут соревноваться по почти 20 видам спорта.
- То, что столь престижные международные спортивные игры впервые в нашей истории пройдут в Узбекистане, безусловно, придает всем нам чувство гордости. В то же время это возлагает на нас огромную ответственность. Это еще одна прекрасная возможность для вас показать свои способности и мастерство, высоко поднять флаг нашей Родины, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Дано поручение провести этот спортивный праздник на высоком уровне, организовать районные, городские, областные и республиканские чемпионаты, а также кубки хокимов по видам спорта, включенным в программу Азиатских игр.
- В целях обеспечения физического и духовного развития подрастающего поколения, в том числе содержательной организации его досуга, широкого привлечения к занятию массовым спортом разрабатывается электронная платформа «Здоровый образ жизни». Создаются «Дорожки здоровья» для пеших и велосипедных прогулок, - отметил глава государства.
В последние годы спортивные площадки, организованные в махаллях, стали излюбленным местом молодежи. Отмечалось, что эта работа будет продолжена. При этом принимаются меры по эффективному использованию школьных спортивных залов во внеурочное время.
На форуме открыто обсуждались проблемы, связанные с духовным воспитанием молодежи. Было отмечено, что в мире нарастают различные конфликты и противостояния, в интернет-пространство глубоко проникли терроризм, экстремизм и другие угрозы.
- В таких сложных условиях наша молодежь должна быть чуткой и бдительной, в каждом вопросе действовать исходя, прежде всего, из интересов Родины. Такие добродетели, как стремление к знаниям и приобретению профессий, почитание семьи, духовная чистота, уважение к старшим, сострадание к младшим, преданность нашим ценностям - издревле в крови нашего народа, нашей нации. Мы должны не только сохранить такое бесценное наследие, но и обогатить его и передать будущим поколениям.
Здесь я призываю наших уважаемых родителей, бабушек и дедушек, учителей и наставников, представителей интеллигенции и широкой общественности не оставаться равнодушными к этой проблеме, а активизировать работу по воспитанию молодежи.
Как бы трудно это ни было, сегодня необходимо найти подходящие нам действенные, созвучные современным тенденциям методы воспитания. Следует защищать дорогих для нас детей от разрушительных и вредных идей, преступности, наркомании, настроения безразличия и духовной нищеты. Все мы и в первую очередь наша дорогая молодежь должны проявлять активность в преодолении подобных негативных явлений. Безусловно, вы способны сохранить духовную мощь и долговечные традиции нашего народа, - сказал Шавкат Мирзиёев.
На форуме Президент подчеркнул, что любая задача, касающаяся будущего молодежи, имеет первостепенное значение.
- Работа с молодежью должна стать главной задачей для всех нас - от Президента до министра, от хокима до председателя махалли. Настало время для того, чтобы каждый хоким, каждый министр, каждый председатель махалли задавался вопросом «Что я сделал для молодежи сегодня? Что еще я могу сделать для наших детей завтра?», и эта работа должна стать неотъемлемой частью их повседневной деятельности.
Дорогие мои дети! Никогда не забывайте, что наш народ, наша Родина ждут от вас великих свершений! Полностью оправдать большие надежды и доверие страны, быть достойными этого - величайшее в мире счастье. Пусть вам посчастливится с честью выполнить эту миссию, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев в конце своего выступления.