Ислом тараққиёт банки Ўзбекистонда 509,2 млн долларлик лойиҳаларни молиялаштиришни маъқуллади
2020 йилнинг 19 декабрь куни Ислом тараққиёт банки (ИТБ) директорлар Кенгаши Ўзбекистонда умумий қиймати 509,2 млн долларга тенг бўлган иккита йирик ва иқтисодий жиҳатдан аҳамиятли лойиҳани молиялаштиришни маъқуллади.
200 млн долларлик биринчи лойиҳа Қорақалпоғистон Республикаси, шунингдек, Хоразм, Бухоро ва Навоий вилоятларида бир қатор инфратузилмавий ва ижтимоий объектларни модернизация қилишни кўзда тутади. Лойиҳа доирасида 1161 км сув таъминоти тизимлари, 626 км массив ичидаги ва массивга олиб борувчи йўллар, 1154 км паст кучланишли электр линиялари, 693 км ирригация ва дренаж тармоқлари, 155 ўқув, тиббий ва 100дан ортиқ бошқа иншоотларни қуриш ва реконструкция қилиш режалаштирилган. Лойиҳанинг амалга оширилиши 710 мингдан ортиқ кишининг турмуш шароитини яхшилаш билан бирга, ушбу ҳудудларнинг барқарор ривожланишига ҳам сезиларли таъсир кўрсатади.
Банк томонидан 80 млн доллар ажратилаётган иккинчи лойиҳа маҳаллий клиникаларни замонавий тиббий асбоб-ускуналар билан жиҳозлаш орқали саратон касаллигига чалинган беморларга тиббий хизмат кўрсатиш тизимини ҳар томонлама такомиллаштириш дастурининг иккинчи босқичини амалга оширишни кўзда тутади. Лойиҳанинг амалга оширилиши саратон касалигини эрта босқичларда аниқлашни йўлга қўйиш ва умуман даволаш сифатини яхшилаш имконини беради: 1,8 млн нафардан ортиқ аёллар диагностика скринингдан ўтишга ва 150 минг саратон билан касалланган беморлар сифатли тиббий ёрдам олишга муваффақ бўладилар. Қайд этиш жоизки, аввалроқ мазкур дастурнинг биринчи босқичи доирасида Ислом тараққиёт банки томонидан 37 млн доллар миқдорида маблағ ажратилган эди.
ИТБ Республикада амалга оширилаётган ислоҳотларни амалга оширишда Ўзбекистоннинг ишончли ҳамкоридир. 1994 йилдан бошлаб йиллар давомида ҳамкорлик қилиш доирасида ИТБ томонидан 2 млрд доллардан ортиқ маблағ тақдим этилди ва улар ҳисобига ўнлаб йирик инвестициявий лойиҳалар амалга оширилди.
Шунингдек, ИТБ билан 2021 йилда Бошқарувчилар Кенгашининг 46чи Йиллик йиғилишини ўтказиш бўйича келишувга эришилди, унда Банкка аъзо 57 мамлакатдан делегациялар, халқаро ташкилотлар, хорижий компаниялар, молиявий тузилмалар ва жамоат бирлашмалари раҳбарлари иштирок этади.
Республикада ушбу миқёсдаги тадбирни ўтказиш ИТБ билан ҳамкорликнинг юқори даражада йўлга қўйилганлигидан далолат беради, шунингдек, мамлакат ижтимоий-иқтисодий ҳаётининг барча соҳаларидаги ижобий тенденция ва ўзгаришларга халқаро ҳамжамият эътиборини жалб этади.

Исламский банк развития одобрил финансирование проектов в Узбекистане на сумму 509,2 млн долларов
19 декабря 2020 года Совет директоров Исламского банка развития (ИБР) одобрил финансирование двух масштабных и экономически значимых проектов в Узбекистане на общую сумму 509,2 млн долларов.
Первый проект стоимостью 200 млн долларов предусматривает модернизацию ряда инфраструктурных и социальных объектов в Республике Каракалпакстан, а также Хорезмской, Бухарской
и Навоийской областях. В рамках проекта намечены строительство и реконструкция 1161 км систем водоснабжения, 626 км подъездных и внутримассивных дорог, 1154 км низковольтных линий электропередач, 693 км ирригационно-дренажных сетей, 155 образовательных, медицинских и более 100 других объектов. Реализация проекта позволит улучшить условия жизни более 710 тысяч человек, а также окажет значительное влияние на устойчивое развитие данных регионов.
Второй проект, для которого Банком выделяются 80 млн долларов, предусматривает имплементацию второй фазы программы по комплексному совершенствованию системы оказания медицинских услуг пациентам с онкологическими заболеваниями посредством оснащения отечественных клиник современным медицинским оборудованием. Реализация проекта позволит наладить диагностику онкологических заболеваний на ранних стадиях, и в целом повысить качество лечения пациентов: более 1,8 млн женщин смогут пройти диагностический скрининг, а 150 тысяч онкобольных – получить качественную медицинскую помощь. Стоит отметить, что ранее в рамках первой фазы данной программы ИБР были выделены средства в размере 37 млн долларов.
ИБР является надежным партнером Узбекистана в реализации осуществляемых в Республике преобразований. За годы сотрудничества, начиная с 1994 года, в общей сложности ИБР были предоставлены средства на сумму более 2 млрд долларов, за счет которых реализованы десятки важнейших инвестиционных проектов.
С ИБР также достигнута договоренность о проведении в 2021 году 46-го Ежегодного заседания Совета Управляющих, участие в котором примут делегации 57 стран-членов Банка, руководители международных организаций, иностранных компаний, финансовых структур и общественных объединений.
Проведение в Республике мероприятия подобного масштаба подчеркнет высокий уровень сотрудничества с ИБР, а также позволит привлечь внимание широкой международной общественности к положительным тенденциям и преобразованиям во всех сферах социально-экономической жизни страны.