Қорақалпоғистон Республикасини жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича топшириқларнинг ижроси ўрганилди
Жорий йилнинг 19 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С. Умурзаков раҳбарлигида Нукус шаҳридаги студиядан вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари, акциядорлик жамиятлари, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият раҳбарларини жалб этган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан шу йилнинг октябрь ойида ҳудудга амалга оширилган ташрифи чоғида берилган топшириқлар ижросининг мониторингини олиб боришга бағишланган видеоконференция ўтказилди.
Йиғилиш давомида ҳудудни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисида тегишли вазирлик, идора, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарларининг ҳисоботлари тингланди.
Таъкидландики, 2020-2022 йиллар мобайнида вилоятда умумий қиймати 12,3 трлн сўмлик 1359 та лойиҳани амалга ошириш ва 17572та янги иш ўринлари яратиш режалаштирилган. Шу билан бирга, жорий йил охирига қадар умумий қиймати 4,3 трлн сўмлик 645та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган бўлиб, шунинг ҳисобига 5437та янги иш ўрни яратилади. Йиғилиш давомида вазирлик ва идоралар масъул раҳбарларига ушбу лойиҳаларни амалга ошириш ва ишга тушириш режа-жадвалларига сўзсиз риоя қилиш вазифаси юклатилди ҳамда тижорат банклари раҳбарларига лойиҳаларнинг ўз вақтида молиялаштирилишини таъминлаш топширилди.
Шу билан бирга, синчковлик билан ўрганишни талаб этадиган муайян масалалар ва самарали чора-тадбирлар мақсадли тарзда кўриб чиқилди. Хусусан, ҳудудда касб-ҳунарга ўқитиш бўйича “Ишга марҳамат” мономарказини ташкил этиш ташаббуси, шунингдек, кам таъминланган, вақтинча ишсиз ва хориждан қайтиб келган юртдошларни талабга эга йўналишлар бўйича малакасини ошириш ва чет тилларини ўқитиш орқали иш билан таъминлаш учун зарур шарт-шароитлар яратишга қаратилган қатор бошқа чора-тадбирларнинг амалга оширилиши танқидий кўриб чиқилди. Мавжуд масалаларни ҳал этиш ва режалаштирилган тадбирларнинг тезкорлик билан бажарилишини таъминлаш бўйича кечиктириб бўлмас чоралар кўриш юзасидан кўрсатмалар берилди.
Хориждан қайтиб келган юртдошларимизни ва аҳолининг кам таъминланган қатламларини иш билан таъминлаш мақсадида бир қатор пахтани қайта ишлаш корхоналари, чорвачилик ва тўқимачилик кластерлар фаолиятини амалий қўллаб-қувватлаш ва хусусий хўжаликлар асосида қишлоқ хўжалиги кооперативлари ва иссиқхоналар ташкил этиш масалалари кўриб чиқилди.
Вилоятнинг бир қатор туман ва шаҳарларида сув таъминоти ва канализация иншоотларини қуриш ва реконструкция қилиш бўйича иқтисодий ва ижтимоий аҳамиятга молик лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутган ҳолда инфратузилмани ривожлантириш масалаларини ҳал этишга алоҳида эътибор қаратилди.
Устувор йўналишларда инновацияларни жорий этиш ва стартап лойиҳаларини қўллаб-қувватлаш муҳимлиги қайд этилиб, уларнинг ташаббускорларига зарур ёрдам кўрсатиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Шунингдек, йиғилишда саноат, экспортнинг ўсиши ва янги иш ўринлари яратиш учун қўшимча имконият ва захираларни ўрганиш бўйича доимий иш олиб бориш зарурлиги таъкидланди. Шу мақсадда ҳудудга Ўзбекистон Республикасининг хориждаги 38та дипломатик ваколатхонасининг раҳбарлари юборилди. Келгуси ҳафта мобайнида улар дипломатик ваколатхоналарга раҳбарлик қилаётган мамлакатларнинг имкониятларини инобатга олган ҳолда ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича аниқ таклифларни ишлаб чиқиш мақсадида жойлардаги мавжуд вазият таҳлилини ўтказадилар.
Шу билан бир қаторда, дипломатик ваколатхоналар юқори қўшимча қийматга ва кўплаб янги иш ўринларига эга бўлган ишлаб чиқаришларни яратишга тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни, шунингдек, инфратузилмавий ва ижтимоий йўналтирилган лойиҳаларни амалга ошириш учун грантлар ва имтиёзли молиялаштиришни жалб этиш чораларини кўради. Бундан ташқари, дипломатларнинг вазифаларига экспортга йўналтирилган маҳаллий маҳсулотларга бўлажак хорижий буюртмачиларни топиш ҳам киради.
Йиғилиш якунида Давлат раҳбари топшириқларининг ўз вақтида ва сифатли бажарилишига вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимликлар раҳбарлари шахсан жавобгар эканлиги таъкидланди. Топшириқлар ижросининг мониторинги Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратураси томонидан мунтазам равишда олиб борилади.

Изучен ход исполнения поручений по ускоренному социально-экономическому развитию Республики Каракалпакстан
19 декабря текущего года из студии в г.Нукусе под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С. Умурзакова с привлечением руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, акционерных обществ, коммерческих банков, органов местной власти было проведено видеоселекторное совещание, посвященное мониторингу исполнения поручений, данных Президентом Республики Узбекистан во время его визита в регион в октябре текущего года.
В ходе совещания были заслушаны отчеты руководителей соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти о реализованных мерах по комплексному социально-экономическому развитию региона.
Отмечено, что на период 2020-2022гг. в регионе запланирована реализация 1359 проектов общей стоимостью 12,3 трлн сумов и создание 17 572 новых рабочих мест. При этом, до конца текущего года намечена реализация 645 проектов на сумму 4,3 трлн сумов, за счет чего будет создано 5437 новых рабочих мест. В ходе совещания ответственным руководителям министерств и ведомств была поставлена задача по безусловному соблюдению графиков реализации и ввода данных проектов в эксплуатацию, а руководителям коммерческих банков поручено обеспечить их своевременное финансирование.
При этом, в адресном порядке были затронуты отдельные вопросы, требующие тщательного изучения и принятия действенных мер. Так, в частности был критически рассмотрен ход реализации инициативы по созданию в регионе моноцентра профессиональной подготовки «Ишга мархамат», а также ряда других мероприятий, направленных на создание необходимых условий для обеспечения занятости малоимущих слоев населения, временно безработных и соотечественников, вернувшихся из-за рубежа, за счет получения квалификации по востребованным направлениям и обучения иностранным языкам. Даны поручения принять безотлагательные меры по решению имеющихся вопросов и обеспечению ускоренной реализации запланированных мер.
Рассмотрены вопросы оказания практической поддержки деятельности ряда хлопкоперерабатывающих предприятий, животноводческих и текстильных кластеров, а также создания сельскохозяйственных кооперативов и тепличных хозяйств на базе личных приусадебных участков в целях обеспечения занятости малообеспеченных слоев населения и соотечественников, вернувшихся из-за рубежа.
Особое внимание было уделено решению вопросов инфраструктурного развития, имея в виду реализацию экономически и социально значимых проектов по строительству и реконструкции объектов водоснабжения и канализации в ряде районов и городов области.
Отмечена важность внедрения инноваций и поддержки стартап проектов в приоритетных направлениях и даны указания по оказанию необходимого содействия их инициаторам.
Также была подчеркнута необходимость постоянной работы по изучению дополнительных возможностей и резервов для роста промышленности, экспорта и создания новых рабочих мест. Для этого в регион были направлены главы 38 дипломатических представительств Республики Узбекистан за рубежом, которые в течение предстоящей недели будут проводить анализ текущей ситуации на местах с целью выработки конкретных предложений по комплексному социально-экономическому развитию территорий с привязкой к возможностям стран, в которых они возглавляют дипломатические миссии.
Параллельно, дипломатическими представительствами будут предприниматься меры по привлечению прямых иностранных инвестиций в создание производств с высокой добавленной стоимостью и большим количеством новых рабочих мест, а также грантов и льготного финансирования – для реализации инфраструктурных и социально ориентированных проектов. Помимо этого, в задачи дипломатов будет входить поиск потенциальных зарубежных заказчиков отечественной экспортоориентированной продукции.
По итогам совещания была обозначена персональная ответственность руководителей министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти за своевременное и качественное исполнение поручений Главы государства. Мониторинг исполнения будет на постоянной основе вестись Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.