"Made in Uzbekistan" миллий маҳсулотларининг виртуал тақдимоти бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 17 декабрь куни видеоконференция шаклида “Made in Uzbekistan” миллий маҳсулотларининг виртуал тақдимоти бўлиб ўтди.
Тадбир Америка-Ўзбекистон савдо палатаси ҳамда Канаданинг Евросиё ва Россиядаги ишбилармонлик ассоциациясининг Миллий директорлар кенгаши ҳамкорлигида ташкил этилди. Тақдимотда АҚШ ва Канаданинг 100га яқин энг йирик компаниялари вакиллари иштирок этди.
Тақдимотнинг очилиш маросимида Америка-Ўзбекистон савдо палатаси раиси К. Лэмм, Канаданинг Евросиё ва Россиядаги ишбилармонлик ассоциациясининг Миллий директорлар кенгаши раиси Дж. Бретон ҳамда Ўзбекистон Республикаси инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л. Кудратов сўзга чиқди.
Америка ва Канада бозорларига ички экспортбоп маҳсулотлар ва ўзбек брендларини илгари суришга қаратилган тадбир давомида хорижий тадбиркорларга Ўзбекистоннинг экспорт ва инвестициявий салоҳияти намойиш этилди. Ўзбекистон тармоқ вазирлик ва идоралари раҳбарлари ва экспертлари Америка ва Канада иштирокчиларини тўқимачилик, чарм-пойабзал, вино ишлаб чиқариш саноати, шунингдек, қишлоқ хўжалиги ва ҳунармандчилик соҳаларининг сифатли ва экспортбоп маҳсулотларининг кенгайтирилган ассортименти билан таништирди.
Тадбир иштирокчилари ўзаро манфаатли савдо битимларини тузишни назарда тутган ҳолда тўғридан-тўғри алоқаларни йўлга қўйиш ва келгусидаги ҳамкорлик истиқболларини муҳокама қилиш имконига эга бўлдилар.
Маълумот учун: жорий йилнинг январь-ноябрь ойларида Ўзбекистон ва АҚШ ўртасидаги савдо айланмаси 259,3 млн долларни, Канада билан эса – 141,1 млн долларни ташкил этди. Ҳозирги кунда Ўзбекистонда Америка капитали иштирокидаги 266та корхона ва Канада инвестициялари иштирокидаги 40та корхона фаолият кўрсатмоқда.

Состоялась виртуальная презентация национальной продукции «Made in Uzbekistan»
17 декабря текущего года в формате видеоконференции проведена виртуальная презентация национальной продукции «Made in Uzbekistan». Мероприятие было организовано в сотрудничестве с Американо-Узбекской торговой палатой и Национальным советом директоров Канадской деловой ассоциации в Евразии и России. В презентации приняли участие представители около 100 крупнейших компаний из США и Канады.
На церемонии открытия презентации выступили председатель Американо-узбекской торговой палаты К. Лэмм, председатель Национального совета директоров Канадской деловой ассоциации в Евразии и России Дж. Бретон, а также первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Л. Кудратов.
В ходе мероприятия, ориентированного на продвижение отечественной экспортоориентированной продукции и узбекских брендов на американском и канадском рынках, зарубежным предпринимателям был продемонстрирован экспортный и инвестиционный потенциал Узбекистана. Руководители и эксперты отраслевых министерств и ведомств Узбекистана ознакомили американских и канадских участников с расширенным ассортиментом качественной экспортоориентированной продукции текстильной, кожевенно-обувной, винодельческой отраслей, а также сельского хозяйства и ремесленничества.
Участники мероприятия получили возможность наладить прямые контакты и обсудить перспективы дальнейшего сотрудничества, имея в виду заключение взаимовыгодных торговых соглашений.
Справочно: В январе-ноябре текущего года товарооборот между Узбекистаном и США составил 259,3 млн долларов, а с Канадой – 141,1 млн долларов. В настоящее время на территории Узбекистана осуществляют деятельность 266 предприятий с участием американского капитала и 40 предприятий с привлечением канадских инвестиций.