Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш тўғрисида
2020-12-18 | Ҳужжатлар
Маълумки, 2021 йилда халқимиз неча юз йиллик тарихи давомида орзу қилиб, интилиб яшаган ва ХХ аср сўнггида эришган, мамлакатимиз ҳаёти ва тақдирида туб бурилиш ясаган, том маънодаги буюк, оламшумул воқеа – Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллиги эълон қилинганига ўттиз йил тўлади.
Мустақиллик йилларида кўп миллатли Ўзбекистон халқи ўзининг буюк салоҳияти, мустаҳкам иродаси ва матонатини намоён этди, оғир синов ва машаққатларни мардона енгиб, катта тараққиёт йўлини босиб ўтди.
Юртимиз илгариги иқтисодиёти бир томонлама шаклланган, қолоқ республикадан барча соҳаларда жадал ривожланиб, фуқароларнинг ҳаёт даражаси, сиёсий-ижтимоий фаоллиги, онгу тафаккури тобора юксалиб бораётган, жаҳон ҳамжамиятининг тенг ҳуқуқли аъзоси сифатида узоқ-яқиндаги барча мамлакатлар билан дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини кенг миқёсда олиб бораётган замонавий, очиқ ва демократик давлатга айланди.
Сўнгги йилларда амалга оширилган ислоҳотларимиз натижасида, айниқса, 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини ҳаётга жорий этиш асосида мамлакатимизнинг сиёсий, ҳуқуқий, ижтимоий-иқтисодий, маънавий-маърифий ҳаётини тубдан янгилаш, “Миллий тикланишдан – миллий юксалиш сари” ғоясини реал воқеликка айлантириш борасида салмоқли ютуқлар қўлга киритилмоқда.
Жаҳон миқёсида давом этаётган коронавирус пандемияси ва иқтисодий инқирозга, шунингдек, бошқа турли таҳдид ва хатарларга қарамасдан, халқимизнинг мустақил тараққиёт йўлидаги амалий ҳаракатлари изчил давом эттирилмоқда.
Жамиятимизда тинчлик ва барқарорлик, фуқаролар ва миллатлараро ҳамжиҳатлик муҳити мустаҳкамланмоқда. Янги Ўзбекистонни барпо этиш мақсадида кенг кўламли ислоҳотлар, ҳаётимизнинг барча жабҳаларини эркинлаштириш, иқтисодиёт ва унинг тармоқларини, хусусий тадбиркорликни жадал ривожлантириш борасида катта ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Жумладан, аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, камбағалликни қисқартириш, янги иш ўринлари ва даромад манбаларини яратишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз йиллиги босиб ўтган ривожланиш йўлимизни сарҳисоб қилиш, мамлакатимизда амалга оширилаётган янгиланиш жараёнларини чуқур таҳлил қилиш орқали олдимизда турган устувор вазифа – Ўзбекистоннинг янги тараққиёт даври учун пойдевор яратишга қаратилган саъй-ҳаракатларимизни янада кучайтиришда ғоят муҳим аҳамият касб этади.
Мамлакатимиз мустақиллигининг улкан сиёсий, тарихий ва маънавий-маърифий аҳамиятини инобатга олиб, истиқлол йўлининг асосий мақсад ва вазифаларини янги босқичда оғишмай, самарали давом эттириш, бу қутлуғ санани давлатимиз ва жамиятимизнинг бугунги тараққиёт даражаси, халқаро майдондаги обрў-эътиборига муносиб юксак савияда, умумхалқ байрами сифатида кенг нишонлаш мақсадида:
1. Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш бўйича республика комиссияси (кейинги ўринларда – Республика комиссияси) ташкил қилинсин ва унинг таркиби иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Республика комиссияси бир ҳафта муддатда қуйидаги устувор йўналишларни атрофлича ёритишга алоҳида эътибор қаратган ҳолда “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик!” ғоясини ўзида мужассам этган ташкилий-амалий, маънавий-маърифий ҳамда тарғибот-ташвиқот тадбирлари дастурини (кейинги ўринларда – Дастур) тасдиқласин:
жамиятда қонун устуворлиги ва судларнинг мустақиллигини таъминлаш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралар раҳбарларининг вакиллик органлари ва жамоатчилик олдида ҳисобот бериш тизимининг йўлга қўйилгани, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган туб ислоҳотлар;
мамлакатимизни модернизация қилиш, давлат ва жамият бошқаруви тизимининг сифати ва самарасини янада ошириш, коррупцияга қарши курашиш, фуқаролик жамияти институтлари ҳамда оммавий ахборот воситалари ролини кучайтиришга қаратилган кенг кўламли ишлар;
“Инсон манфаатлари – ҳамма нарсадан устун” ва “Халқ давлат идораларига эмас, балки давлат идоралари халқимизга хизмат қилиши керак” тамойиллари асосида фуқароларнинг ижтимоий муаммоларини ҳал этиш, ҳуқуқ ва қонуний манфаатларини таъминлаш бўйича эришилаётган натижалар;
иқтисодиётни либераллаштириш, иқтисодиёт тармоқларига маъмурий таъсирларни қисқартириш, рақамли иқтисодиётни жорий этиш, хусусий мулк ҳуқуқини ҳимоя қилиш ва унинг устувор мавқеини кучайтириш, валюта бозорини эркинлаштириш, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий жиҳатдан комплекс ривожлантириш дастурлари, камбағалликни қисқартириш бўйича белгиланган вазифалар ижроси;
“Халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади” тамойилини ҳаётга жорий этиш орқали аҳолини тадбиркорликка кенг жалб этиш, бизнес юритиш шартларини енгиллаштириш, оилавий тадбиркорлик ва касаначилик, ҳунармандчиликни рағбатлантириш учун яратилган янги имкониятлар;
“Обод қишлоқ”, “Обод маҳалла”, “Беш муҳим ташаббус”, “Бир миллион дастурчи” каби ижтимоий лойиҳаларнинг жорий этилиши, аҳоли бандлигини таъминлаш, унинг реал даромадларини изчил ошириб бориш, таълим-тарбия, илм-фан, маданият, санъат ва адабиёт, спорт соҳаларини тубдан ривожлантириш;
жамиятда хотин-қизларнинг ўрни ва нуфузини, ижтимоий-сиёсий фаоллигини ошириш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, оила, оналик ва болаликни ҳар томонлама ҳимоя қилиш, ёш қизларнинг замонавий билим ва касб-ҳунарларни эгаллаши учун кўмак ва ёрдам бериш, тадбиркор аёлларни молиявий қўллаб-қувватлаш борасидаги ишлар;
ёшларга оид давлат сиёсатини самарали олиб бориш, жумладан, ёшларнинг таълим олиш имкониятларини кенгайтириш, уларни муносиб иш билан таъминлаш, меҳнат бозорида талаб юқори бўлган касб-ҳунарларга тайёрлаш, ёш тадбиркорларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилаётган дастурлар;
аҳолини турар жой билан таъминлаш, хусусан намунавий лойиҳалар асосида арзон уй-жойлар ва инфратузилма тармоқларини барпо этиш, кекса авлод вакилларини, ёш оилаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, ёрдам ва кўмакка муҳтож фуқароларни ижтимоий ҳимоя қилиш борасидаги ишлар;
буюк аждодларимизнинг бой илмий ва маънавий меросини ўрганиш ва кенг тарғиб қилиш, Ўзбекистоннинг янги тараққиёт даври пойдеворини барпо этиш борасида белгилаб берилган узоқ муддатли стратегик вазифалар доирасида миллий ғояни ривожлантириш, жумладан, давлат тилининг ўрни ва нуфузини оширишга қаратилган амалий ҳаракатлар;
халқимизнинг дунёқараши, сиёсий онги ва тафаккури, ҳаётга ва меҳнатга муносабати ўзгариб, ижтимоий муаммоларни ҳал этишда давлат ва фуқаролик институтлари ўртасидаги самарали ҳамкорликни кенгайтириш борасида амалга оширилаётган ишлар;
жамиятимизда тинчлик ва барқарорлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни таъминлаш, чет эллардаги фуқароларимизнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсат юритиш, қўшни мамлакатлар билан дўстлик ҳамда ҳамкорлик муносабатларининг тубдан яхшилангани, минтақавий ва халқаро муаммоларни биргаликда ҳал этиш саъй-ҳаракатлари;
мамлакатимизда диний-маърифий соҳага берилаётган катта эътибор, хусусан Ўзбекистон ташаббуси билан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Маърифат ва диний бағрикенглик” резолюцияси қабул қилингани, Ислом цивилизацияси маркази, Имом Бухорий, Имом Термизий, Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот марказлари, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, ҳадис ва калом мактабларини ташкил этиш билан боғлиқ амалий ишлар;
халқимизнинг тинч ва осойишта ҳаётини ишончли таъминлаш мақсадида Қуролли Кучлар тизимида олиб борилаётган кенг миқёсдаги ислоҳотлар, жумладан, миллий армияни модернизация қилиш, ҳарбий саноат комплексини яратиш, ҳарбий таълим тизими ва ҳуқуқ-тартибот органлари фаолиятини такомиллаштириш билан боғлиқ улкан ўзгаришлар;
жаҳон миқёсида турли қарама-қаршилик ва зиддиятлар тобора кескин тус олиб, экстремизм, терроризм, наркотрафик, одам савдоси, глобал пандемия каби таҳдидлар кучайиб бораётган бугунги таҳликали замонда ҳаётнинг ўзи талаб қилаётган мезонлар асосида доимо огоҳ ва ҳушёр бўлиб яшаш, ёшларни миллий ва умуминсоний қадриятлар руҳида тарбиялаш бўйича амалга оширилаётган муҳим ишлар.
3. Республика комиссияси (А.Н.Арипов):
Мустақиллик байрамига тайёргарлик кўриш ишлари ва Дастурда белгиланган чора-тадбирларнинг амалга оширилиши юзасидан ҳар бир ҳудуд, вазирлик ва идора раҳбарининг фаолиятини мувофиқлаштириб борсин;
жойларда таниқли олимлар, ижодкор зиёлилар ва жамоат ташкилотлари вакиллари билан аҳолининг кенг қатламлари ўртасида маданий-маърифий тадбирлар ва бадиий кечалар ўтказилишини таъминласин;
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ўтказиладиган байрам дастурларини тайёрлашга оммавий томошалар бўйича юксак маҳорат ва тажрибага эга бўлган илмий ва ижодкор зиёлилар, маданият ва санъат арбоблари, жумладан, мақом ва бахшичилик санъати вакиллари, истеъдодли ёш ижрочилардан иборат ижодий гуруҳларни шартнома асосида жалб этиш чораларини кўрсин.
4. Фанлар академияси, Маданият вазирлиги, Бадиий академия, Республика Маънавият ва маърифат маркази, Ёзувчилар уюшмаси ҳамда кенг жамоатчиликнинг Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз йиллиги санаси муносабати билан:
пойтахтимизда “Истиқлол” мажмуасини ташкил этиш ва у ерда мустақиллигимизнинг мазмун-моҳияти ва тарихий аҳамиятини акс эттирадиган ёдгорлик композициясини барпо этиш;
Тошкент шаҳрида барпо этилаётган ер усти метро ҳалқа йўлини “Ўзбекистон мустақиллигининг ўттиз йиллиги” деб номлаш;
“Ўзбекистоннинг янги тараққиёт даври ва ривожланиш истиқболлари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференцияни ташкил этиш;
ўтган даврда эришилган ютуқларга бағишланган “Янги Ўзбекистон” китоб-альбомини ҳамда ҳар бир соҳада амалга оширилган ислоҳотлар натижаларини ёритиб берувчи китоб-альбом ва тўпламларни нашр этиш;
2021 йилда юртимизда ўтказилиши режалаштирилган барча халқаро маданий-маърифий тадбирлар, спорт мусобақалари, илмий конференциялар, аждодларимиз юбилей саналарини мустақилликнинг ўттиз йиллиги ғояси ва руҳи билан уйғун ва ҳамоҳанг ҳолда ташкил этиш;
маданият ва санъатнинг барча йўналишлари (мусиқа, театр, кино, тасвирий ва амалий санъат, цирк, халқ ижодиёти) бўйича республика миқёсида фестиваль ва кўргазмаларни ташкил этиш;
юртимиз мустақиллигини тараннум этадиган энг яхши қўшиқ ва мусиқа асарлари ҳамда тарихий ва замонамиз қаҳрамонлари ҳаёти ва фаолияти ҳақидаги пьесалар танловларини ташкил этиш;
мустақиллик йилларида эришилган илмий ютуқлар асосида яратилган инновацион лойиҳа ва технологиялар кўргазмаларини ўтказиш ҳақидаги таклифлари маъқуллансин.
Вазирлар Маҳкамаси икки ой муддатда ушбу бандда назарда тутилган чора-тадбирларни амалга ошириш юзасидан Ҳукумат қарорини қабул қилсин.
5. Маданият вазирлиги (О.А.Назарбеков):
а) масъул вазирлик ва идоралар билан биргаликда давлатимиз мустақиллигининг ўттиз йиллигига бағишланган тантанали байрам тадбирларини замонавий технологиялардан фойдаланган ҳолда юқори бадиий савияда ўтказиш учун мамлакатимиз ва хориждан малакали мутахассисларни жалб этиш чораларини кўрсин;
б) Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги (И.У.Маджидов), Халқ таълими вазирлиги (Ш.Х.Шерматов), Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси (Р.Д.Қурбонов), Республика Маънавият ва маърифат маркази (М.М.Ходжиматов) ва Ёзувчилар уюшмаси (С.С.Саидов) билан биргаликда:
Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида юртимизда фаолият юритаётган миллий маданият марказларини кенг жалб этган ҳолда байрам тантаналари ва халқ сайилларини ташкил қилсин;
маданият ва истироҳат боғларида шартнома асосида таниқли санъат намояндалари, бадиий ҳаваскорлик жамоалари иштирокида концерт дастурлари намойиш этилишини таъминласин;
кейинги йилларда юртимизда олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар, Ўзбекистоннинг янги тараққиёт даври пойдеворини яратишга бағишланган публицистик мақолалар ва шеърлардан иборат китобни республика бюджети маблағлари ҳисобидан чоп этсин.
6. Ташқи ишлар вазирлиги (А.Х.Камилов) Маданият вазирлиги (О.А.Назарбеков), “Ўзбеккино” миллий агентлиги (Ф.Ф.Абдухаликов), Бадиий академия (А.В.Нуриддинов), Республика Маънавият ва маърифат маркази (М.М.Ходжиматов) билан биргаликда хорижий мамлакатларда давлат мустақиллигининг ўттиз йиллиги муносабати билан кенг жамоатчилик, жумладан, хорижий мамлакатларда яшаётган ватандошларимизни жалб қилган ҳолда “Ўзбекистон кунлари”ни ўтказсин ва унинг доирасида маданий-маърифий тадбирларни амалга оширсин.
7. “Ўзбеккино” миллий агентлиги (Ф.Ф.Абдухаликов) Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Ж.Хаджаев), Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари, манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда:
бир ой муддатда давлат мустақиллигининг ўттиз йиллик байрами муносабати билан фильмлар яратиш дастурини ишлаб чиқсин ва тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритсин;
2021 йил давомида барча туман (шаҳар)лар, қишлоқ ва овулларда, шунингдек, миллий телеканалларда мустақиллик йилларида яратилган энг яхши бадиий ва ҳужжатли фильмларнинг кенг намойишини ташкил этсин.
8. Маданият вазирлиги (О.А.Назарбеков) Бадиий академия (А.В.Нуриддинов), Ёзувчилар уюшмаси (С.С.Саидов), Журналистлар ижодий уюшмаси (Х.Х.Салимов) ва бошқа манфаатдор ташкилотлар билан биргаликда “Энг улуғ, энг азиз”, “Ранглар жилосида – она диёр”, “Ватан учун яшайлик!” каби анъанавий кўрик-танловларни юқори даражада ўтказишни таъминласин.
9. Белгилаб қўйилсинки, ўтказиладиган байрам тадбирлари:
10. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Ж.Хаджаев), Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.К.Кўчимов), “Дунё” ахборот агентлиги (С.Л.Суяров) ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни атрофлича ёритиб бориш тавсия этилсин.
11. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов зиммасига юклансин.

О подготовке и проведении на высоком уровне празднования тридцатилетия государственной независимости Республики Узбекистан
2020-12-18 | Документы
Как известно, в 2021 году исполнится тридцать лет со дня провозглашения государственной независимости Республики Узбекистан, которая в течение многих столетий была заветной мечтой нашего народа и осуществилась в конце ХХ века, что стало поистине величайшим, поворотным событием в жизни и судьбе страны.
За годы независимости многонациональный народ Узбекистана, проявив свой огромный потенциал, твердую волю и мужество, стойко преодолевая нелегкие испытания и трудности, прошел большой путь развития.
Наша страна из отсталой республики с однобокой экономикой превратилась в современное, открытое и демократическое государство – где динамично развиваются все сферы, растет уровень жизни и общественно-политическая активность граждан, меняется их сознание и мировоззрение, – ставшее полноправным членом мирового сообщества, активно строящим отношения дружбы и сотрудничества со странами ближнего и дальнего зарубежья.
В результате реформ, осуществляемых в последние годы, прежде всего на основе претворения в жизнь Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах, достигаются значительные успехи в кардинальной модернизации политической, правовой, социально-экономической, духовно-просветительской сфер, реализации идеи «От национального возрождения – к национальному прогрессу».
Несмотря на продолжающиеся во всем мире пандемию короновируса и экономический кризис, другие угрозы и вызовы, наш народ последовательно идет по пути независимого развития.
В обществе укрепляются мир и стабильность, атмосфера гражданского и межнационального согласия. В целях построения нового Узбекистана осуществляются широкомасштабные реформы по либерализации всех сфер жизни, ускоренному развитию экономики и ее отраслей, частного предпринимательства. Особое внимание уделяется всесторонней поддержке тех, кто нуждается в социальной защите, сокращению бедности, созданию новых рабочих мест и источников дохода для населения.
Важнейшее значение тридцатилетнего рубежа государственной независимости Республики Узбекистан заключается в том, чтобы на основе подведения итогов пройденного нами пути, глубокого анализа осуществляемых в стране процессов обновления еще больше активизировать усилия, направленные на выполнение приоритетной для нас задачи, – формирование фундамента новой эпохи развития Узбекистана.
Учитывая огромное политическое, историческое и духовно-воспитательное значение независимости, в целях неуклонного и эффективного продолжения работы по реализации наших ключевых задач на новом этапе, широкого, всенародного празднования этой знаменательной даты на высоком уровне, в соответствии с нынешним развитием и международным авторитетом нашего государства и общества:
1. Образовать Республиканскую комиссию по подготовке и проведению на высоком уровне празднования тридцатилетия государственной независимости Республики Узбекистан (далее – Республиканская комиссия) и утвердить ее состав согласно приложению.
2. Республиканской комиссии в недельный срок утвердить программу организационно-практических, духовно-просветительских и информационно-разъяснительных мероприятий (далее – Программа) под девизом «Нам жить в новом Узбекистане – свободной и процветающей стране!», уделив особое внимание освещению следующих приоритетных направлений:
обеспечение верховенства закона и независимости судов, налаживание на системной основе отчетности руководителей правоохранительных органов перед представительными органами и общественностью, осуществление глубоких реформ по надежной защите прав и свобод граждан;
проводимая широкомасштабная работа по модернизации страны, дальнейшему повышению качества и эффективности системы государственного и общественного управления, противодействию коррупции, усилению роли институтов гражданского общества и средств массовой информации;
достигаемые результаты в решении социальных проблем, обеспечении прав и законных интересов граждан на основе таких принципов, как «Интересы человека – превыше всего», «Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу»;
выполнение намеченных задач по реализации программ либерализации экономики, уменьшению административного влияния на ее отрасли, внедрению цифровой экономики, защите прав и усилению приоритетной роли частной собственности, либерализации валютного рынка, комплексному социально-экономическому развитию регионов, сокращению бедности;
создание новых возможностей для широкого вовлечения населения в предпринимательство, упрощение условий ведения бизнеса, стимулирование семейного предпринимательства, надомного труда и ремесленничества на основе внедрения в жизнь принципа «Если богат народ, то и государство будет богатым и сильным»;
реализация таких социально значимых проектов, как «Благоустроенное село», «Благоустроенная махалля», «Пять важных инициатив», «Один миллион программистов», а также мер по обеспечению занятости и роста реальных доходов населения, широкому развитию сфер образования, науки, культуры, искусства и литературы, спорта;
повышение роли и статуса женщин в обществе, их общественно-политической активности, обеспечение их прав и интересов, всесторонняя охрана семьи, материнства и детства, содействие девушкам в обретении современных знаний и профессий, финансовая поддержка женщин-предпринимателей;
осуществление программ по эффективной реализации государственной молодежной политики, в том числе расширению доступа молодых людей к образованию, обеспечению их достойной работой, обучению востребованным на рынке труда профессиям, государственной поддержке молодых предпринимателей;
обеспечение населения жильем, в частности, строительство доступных жилых домов и сети инфраструктурных объектов  на основе типовых проектов, всесторонняя поддержка представителей старшего поколения, молодых семей, граждан, нуждающихся в социальной защите;
изучение и широкая популяризация богатого научного и духовного наследия наших великих предков, развитие национальной идеи в рамках выполнения долгосрочных стратегических задач по созданию фундамента новой эпохи развития Узбекистана, в том числе повышение роли и авторитета государственного языка;
расширение мировоззрения, формирование твердой политической позиции у соотечественников, изменение их отношения к жизни и труду, развитие эффективного сотрудничества между государством и гражданскими институтами в решении социальных проблем;
проводимая работа по обеспечению в обществе мира и стабильности, межнационального согласия и религиозной толерантности, защите прав и интересов наших граждан за рубежом, осуществлению взаимовыгодной и прагматичной внешней политики, укреплению отношений дружбы и сотрудничества с соседними странами, совместному решению региональных и международных проблем;
уделяемое в республике большое внимание духовно-просветительской сфере, в том числе принятие по инициативе Узбекистана резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «Просвещение и религиозная толерантность», практические меры по созданию в стране Центра исламской цивилизации, международных научно-исследовательских центров Имама Бухари, Имама Термизи, Имама Матуриди, Международной исламской академии Узбекистана, школ хадисов и науки калама;
широкомасштабные реформы в системе Вооруженных Сил в целях надежного обеспечения мирной и спокойной жизни нашего народа, в частности, большие преобразования по модернизации национальной армии, созданию военно-промышленного комплекса, совершенствованию системы военного образования и деятельности органов правопорядка;
важная работа, осуществляемая в нынешнее непростое время – когда все более напряженный характер приобретают во всем мире различные конфликты и противоречия, усиливаются такие угрозы, как экстремизм, терроризм, наркотрафик, торговля людьми, пандемия и другие вызовы, – направленная на обеспечение бдительности, являющейся требованием самой жизни, воспитание молодежи в духе национальных и общечеловеческих ценностей.
3. Республиканской комиссии (А.Н. Арипов):
осуществлять координацию работы руководителей каждого региона, министерства и ведомства по подготовке к празднику независимости и выполнению намеченных в Программе мер;
обеспечить проведение на местах культурно-просветительских мероприятий и художественных вечеров, встреч известных ученых, представителей творческой интеллигенции и общественных организаций с широкими слоями населения;
принять меры по привлечению на контрактной основе к подготовке праздничных программ в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте творческих групп из числа обладающих опытом проведения массовых мероприятий представителей научной и творческой интеллигенции, деятелей культуры и искусства, в том числе мастеров искусства макома и бахши, одаренных молодых исполнителей.
4. Одобрить связанные с датой тридцатилетия государственной независимости Республики Узбекистан предложения Академии наук, Министерства культуры, Академии художеств Узбекистана, Республиканского центра духовности и просветительства, Союза писателей и широкой общественнности относительно:
создания в столице комплекса «Истиқлол» и возведения в нем монументальной композиции, отражающей суть и огромное историческое значение нашей независимости;
присвоения строящейся в городе Ташкенте наземной кольцевой линии метро названия «Ўзбекистон мустақиллигининг ўттиз йиллиги»;
проведения международной научно-практической конференции на тему «Новая эпоха и перспективы развития Узбекистана»;
издания книги-альбома «Янги Ўзбекистон» о достигнутых за прошедший период успехах, а также книг-альбомов и сборников, посвященных реформам, осуществляемым в каждой сфере;
организации всех запланированных на 2021 год международных культурно-просветительских мероприятий, спортивных соревнований, научных конференций, а также торжеств, посвященных юбилеям наших предков, созвучно с духом и идеей тридцатилетия независимости;
организации республиканских фестивалей и выставок по всем направлениям культуры и искусства (музыка, театр, кино, изобразительное и прикладное искусство, цирк, народное творчество);
организации конкурсов на лучшие песни и музыкальные произведения, воспевающие нашу независимость, а также пьесы о жизни и деятельности героев истории и современности;
проведения выставок инновационных проектов и технологий, созданных за годы независимости на основе достижений науки.
Кабинету Министров Республики Узбекистан в двухмесячный срок принять постановление о реализации мер, предусмотренных в данном пункте.
5. Министерству культуры (О.А. Назарбеков):
а) совместно с ответственными министерствами и ведомствами принять меры по привлечению квалифицированных отечественных и зарубежных специалистов для проведения торжественных мероприятий, посвященных тридцатилетию независимости нашей страны, на высоком художественном уровне, с использованием современных технологий;
б) совместно с Министерством высшего и среднего специального образования (И.У. Маджидов), Министерством народного образования (Ш.Х. Шерматов), Комитетом по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами (Р.Д. Курбонов), Республиканским центром духовности и просветительства (М.М. Ходжиматов), Союзом писателей (С.С. Саидов):
организовать в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте праздничные торжества и народные гуляния с широким участием действующих в стране национальных культурных центров;
обеспечить показ в парках культуры и отдыха концертных программ с участием на контрактной основе известных деятелей искусства, коллективов художественной самодеятельности;
издать за счет средств государственного бюджета сборник публицистических статей и стихов, посвященных проводимой в стране в последние годы духовно-просветительской работе, практическим действиям по созданию фундамента новой эпохи развития Узбекистана.
6. Министерству иностранных дел (А.Х. Камилов) совместно с Министерством культуры (О.А. Назарбеков), Национальным агентством «Узбеккино» (Ф.Ф. Абдухаликов), Академией хдожеств (А.В. Нуриддинов), Республиканским центром духовности и просветительства (М.М. Ходжиматов) организовать в зарубежных странах с привлечением широкой общественности, в том числе проживающих за рубежом наших соотечественников, проведение Дней Узбекистана, посвященных тридцатилетию государственной независимости, и в их рамках – духовно-просветительских мероприятий.
7. Национальному агентству «Узбеккино» (Ф.Ф. Абдухаликов) совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана (А.Ж. Хаджаев), Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента, заинтересованными министерствами и ведомствами:
в месячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров программу по созданию фильмов, посвященных тридцатилетию государственной независимости;
в течение 2021 года организовать во всех городах и районах, селах и аулах страны, а также на национальных телеканалах широкий показ лучших художественных и документальных фильмов, снятых в годы независимости.
8. Министерству культуры (О.А. Назарбеков) совместно с Академией художеств Узбекистана (А.В. Нуриддинов), Союзом писателей (С.С. Саидов), Творческим союзом журналистов (Х.Х. Салимов) и другими заинтересованными организациями обеспечить проведение на высоком уровне традиционных смотров-конкурсов «Самый великий, самый дорогой», «Образ Родины – глазами художника», «Жить во имя Родины!».
9. Установить, что расходы на проведение праздничных мероприятий покрываются:
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет дополнительных источников местных бюджетов, а также благотворительных средств;
в городе Ташкенте – в равных долях за счет средств Государственного бюджета Республики Узбекистан и местного бюджета города Ташкента согласно смете расходов, утвержденной Республиканской комиссией.
10. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана (А.Ж. Хаджаев), Национальному информационному агентству Узбекистана (А.К. Кучимов), Информационному агентству «Дунё» (С.Л. Суяров) и другим средствам массовой информации всесторонне освещать практическую работу по подготовке и проведению празднования тридцатилетия государственной независимости Республики Узбекистан.
11. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова и руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан З.Ш. Низомиддинова.