Давлат активларини бошқариш агентлиги Халқаро коррупцияга қарши кураш куни арафасида вазирлик ва идоралар орасида 2-бўлиб, коррупцияга қарши курашиш бўйича халқаро ISO 37001:2016 стандарти "Коррупцияга қарши бошқарув тизими" сертификатини қўлга киритди
2020-12-09 | Жамият
ISO 37001:2016 - бу ташкилотда коррупцияга қарши самарали тизимни яратиш учун халқаро моделни ўз ичига олган дунёдаги биринчи халқаро стандарт ҳисобланади.
Қайд этиш жоизки, ISO 37001:2016 сертификатини олиш орқали ташкилот инвесторлар, тадбиркорлар, давлат ҳокимияти органлари ва бошқа манфаатдор томонларга жараёнларни шаффоф, қонуний ва жаҳоннинг илғор  тажрибаларига мос равишда ўтказишни юқори даражада намойиш этиши мумкин.
Агентлик фаолиятини тизимли равишда таҳлил қилиш нафақат коррупцион хатарларга мойил бўлган соҳалар ва йўналишларни аниқлашга, балки ҳуқуқбузарликларни ўз вақтида олдини олиш бўйича самарали чораларни кўришга имкон яратди. Агентлик тизимида коррупцияга қарши курашиш бўйича бир қатор ички меъёрий ҳужжатлар ишлаб чиқилди ва тасдиқланди. Шунингдек амалдаги ҳужжатлар ушбу халқаро стандартга мувофиқлаштирилди.
Мисол учун, Агентлик томонидан кўрсатиладиган хизматларини рақамлаштириш орқали юқори ва ўрта даражадаги коррупцион хатарлар билан боғлиқ инсон омили кескин қисқарди, бюрократик тўсиқлар бартараф этилди. Агентлик ходимлари фаолиятидаги манфаатлар тўқнашуви тўғрисидаги декларациянинг асослари яратилди. Бундан ташқари, давлат харидлари соҳасида контрагентларни тешкириш амалиёти жорий этилди ва тузилган шартномаларга коррупцияга қарши шартларни мажбурий киритиш белгиланди. Агентлик марказий аппарати, таркибий тузилмаларида ҳам кадрлар баҳолаш тизимининг шаффофлиги оширилди, бу эса адолат, ҳалоллик ва холисликни таъминлаш, маҳаллийчилик ва қариндош-уруғчиликка йўл қўймасликни кафолатлайди.
Коррупцияга қарши курашишнинг муҳим омили бу фаолиятнинг очиқлиги ва шаффофлигидир. Шу боис, тизимда коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар тўғрисида хабар бериш ва аниқланган ҳолатларни бартараф этишнинг ташкилий асослари мустаҳкамланди. Бугунги кунда (71) 259-21-37 ишонч телефони, мурожаатлар бўйича https://murojaat.davaktiv.uz/ сайти, @davaktivuz_bot ва 1082 ягона call маркази, шунингдек, коррупция ҳолатлари бўйича мурожаат учун махсус @csdavaktiv_bot (71) 259-21-22 телефон рақами ишлаб турибди. Жумладан, агентликка 2020 йил 1 декабрь кунига қадар барча масалалар юзасидан жами 1804 та мурожаат келиб тушган.
Агентлик хусусийлаштириш жараёнларини оммавий савдолар орқали, инсон омилининг аралашувисиз, очиқ ва шаффоф ташкил этиб келмоқда. Жумладан, 2020 йилнинг 1 декабрь ҳолатига кўра, "E-IJRO AUKSION" электрон савдо майдончаси орқали 22857 та мулк реализация қилинди. Ушбу аукцион савдоларида 98 958 нафар иштирокчи қатнашди.
Бундан ташқари, Агентлик биринчи бўлиб, Cert International сертификатлаштириш органининг давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган хўжалик юритувчи субъектларда бошқарув тизимда талаб қилинадиган ISO 55001:2014 стандартларига мувофиқлигини тасдиқловчи сертификатига ҳам эга бўлди. ISO 55001:2014 стандарти активларни бошқариш тартибини белгилайди. Ушбу халқаро тан олинган норматив ҳужжат фаолиятнинг бошқа жиҳатларини ҳисобга олган ҳолда активларни бошқариш тартибининг самарадорлигини кўзда тутади. Бу борадаги ишлар давом эттирилмоқда.

Агентство по управлению госактивами стало вторым среди министерств и ведомств, получившим сертификат международного стандарта управления по противодействию коррупции iso 37001:2016
2020-12-09 | Общество
Накануне Международного дня борьбы с коррупцией Агентство по управлению госактивами стало вторым среди министерств и ведомств, получившим сертификат международного стандарта управления по противодействию коррупции ISO 37001:2016 «Противокоррупционная система менеджмента».
Стандарт ISO 37001:2016 - первый в мире международный стандарт, содержащий международную модель построения в организации результативной системы противодействия взяточничеству. Стоит отметить, что получив сертификат ISO 37001:2016, организация может продемонстрировать инвесторам, предпринимателям, органам власти, и иным заинтересованным сторонам высокий уровень способности вести бизнес-процессы прозрачно, законно и в соответствии с лучшими мировыми практиками.
Системный анализ деятельности Агентства позволил не только выявить области и направления, подверженные коррупционным рискам, но и своевременно принять действенные меры по предупреждению нарушений. В Агентстве разработаны и утверждены ряд внутренних нормативных документов, а также действующие документы приведены в соответствие с данным международным стандартом.
К примеру, начата работа по устранению бюрократических преград, снижению степени присутствия человеческого фактора в деятельности Агентства с высоким и средним уровнем коррупционного риска, автоматизирование представляемых услуг Агентством. Созданы базы деклараций о конфликте интересов в деятельности сотрудников Агентства. Усовершенствована прозрачность системы аттестации персонала как в центральном аппарате Агентства, так и в подструктурных организациях, которая позволяет обеспечить справедливость, честность и беспристрастность, недопущение землячества и непотизма.
Важным фактором борьбы с коррупцией является открытость и прозрачность деятельности. По этой причине, усилена организационная база для сообщения о коррупционных правонарушениях в системе и устранения выявленных случаев. На сегодняшний день, наряду с единым колл-центром 1082 и Telegram-ботом @csdavaktiv_bot, эффективно используются телефон доверия по противодействию коррупции в системе Агентства (71) 259-21-37, (71) 259-21-22 и специальная форма на веб-сайте Агентства https://murojaat.davaktiv.uz/. В частности, по состоянию на 1 декабря 2020 года в агентство поступило 1804 обращений по всем вопросам.
Агентство открытым и прозрачным образом организовает процесс приватизации через публичные торги, без вмешательства человека. В частности, по состоянию на 1 декабря 2020 года через электронную торговую площадку «E-IJRO AUKSION» было продано 22 857 объектов. В аукционах приняли участие 98 958 участников.
Кроме того, Агентство получило подтверждение от органа по сертификации Cert International о том, что система менеджмента АУГА в управлении государственными активами в хозяйственных обществах с государственной долей более 50 % соответсвует требованиям стандартам ISO 55001:2014.
ISO 55001: 2014 определяет процедуру управления активами. Этот международно признанный нормативный документ обеспечивает эффективность процедур управления активами с учетом других аспектов деятельности. Работа в этом направлении продолжается.