Шу муносабат билан ўтказилган маросимда Президент Шавкат Мирзиёев иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Давлат раҳбари мамлакатимиз иқтисодиётида муҳим аҳамиятга эга бўлган ушбу мажмуа очилишини “тарихий воқеа” деб атади.
Ушбу завод қурилиши 2017 йил февралда бошланган эди. Президентимиз 2018 йил августда бу ерга келиб, бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди. Турли қийинчиликларга, коронавирус пандемиясига қарамасдан, минглаб фидойи инсонларнинг билим ва меҳнати эвазига улкан корхона қад ростлади.
Шавкат Мирзиёев бунга ҳисса қўшган лойиҳачи ва қурувчиларга, хорижий ҳамкорларга ташаккур изҳор этди.
– Биз инновацион иқтисодиётни шакллантириш, замонавий саноат, қулай сармоявий муҳитни яратиш, хорижий давлатлар ва етакчи компаниялар билан ҳамкорлик алоқаларини кенгайтиришга алоҳида эътибор бермоқдамиз. Бугун ҳар жиҳатдан ноёб бўлган Тошкент металлургия заводининг ишга туширилиши бу борадаги саъй-ҳаракатларимизнинг яна бир амалий намоёнидир, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари янги мажмуанинг иқтисодий самарадорлигига тўхталиб ўтди. Юртимизда қора металлургия ривожланмагани сабабли саноат корхоналари кўп муаммога учрар эди. Энди Тошкент металлургия заводида йилига 500 минг тонна рух ва полимер қопламали металл листлар ишлаб чиқарилади. Бу қурилиш материаллари, маиший техника, электротехника ва озиқ-овқат саноатидаги юзлаб корхоналарнинг эҳтиёжини таъминлаш имконини беради. Илгари бундай маҳсулотлар асосан четдан олиб келинарди.
Келажакда ушбу завод автомобилсозлик ва қишлоқ хўжалиги машинасозлиги корхоналари эҳтиёжини ҳам қоплашга хизмат қилади.
Мазкур мажмуада биринчи босқичда импорт ўрнини босадиган маҳсулот ишлаб чиқариш ҳисобидан 400 миллион долларга яқин маблағ тежалади. Маҳаллийлаштириш даражаси сезиларли ошади.
Мисол учун, сендвич панеллар ва том ёпиш тунукалари таннархида мамлакатимизда ишлаб чиқарилган маҳсулотнинг улуши 50 фоиздан 90 фоизгача етади. Шунингдек, бу кўрсаткич вентиляция ва ҳаво тозалаш тизимлари бўйича 30 фоиздан 50 фоизгача, маиший электротехника ишлаб чиқаришда 35 фоиздан 50 фоизгача ошади. Ўз-ўзидан аёнки, бунинг натижасида маҳсулотларнинг нархи арзонлашади. Шунингдек, завод томонидан йилига 90 миллион долларлик маҳсулот экспорт қилинади.
Мажмуада 700 га яқин киши ишлайди. Лекин, турдош тармоқлар билан бирга ҳисоблаганда, 5 мингта янги иш ўрни ташкил этилиши мумкин.
Тез орада янги корхона Бекободдаги металлургия комбинати билан яқин ҳамкорликда фаолият юритади. Бугунги кунда Бекободда қиймати 800 миллион доллар бўлган лойиҳа амалга оширилмоқда – 1 миллион тонна маҳсулот чиқариш қувватига эга қуюв-прокат мажмуаси барпо этиляпти. Унинг маҳсулотлари Тошкент металлургия заводи учун хомашё бўлади. Шунинг ўзи рух ва полимер қопламали листларнинг маҳаллийлаштириш даражасини 90 фоизга етказиш имконини беради.
– Ҳаракатларимизнинг асосий мақсади яқин йилларда яхлит, “нолдан тайёр маҳсулотгача” бўлган металл ишлаб чиқариш кластерини яратишдан иборат, – деди Шавкат Мирзиёев ўз чиқишида.
Давлатимиз раҳбари завод Тошкентда яқинда ташкил этилган Янгиҳаёт туманида иш бошлаётганига эътибор қаратди. Корхонада муҳандис, лойиҳачи, металлург ва бошқа мутахассисларнинг янги авлоди шаклланаётгани, бу эса келажакда бошқа замонавий корхоналар учун мустаҳкам пойдевор бўлишини таъкидлади.
– Эсларингизда бўлса, биз коронавирус пандемиясидан кучли, қудратли бўлиб чиқамиз, деб мақсад қўйган эдик. Бугун бу мураккаб йил якунига етаётганда айтишимиз мумкинки, барча саъй-ҳаракатларимиз ижобий натижасини беряпти. Кўряпсизлар, дунёда нима бўляптию, Ўзбекистонда нима бўляпти. Худо хоҳласа, шу ойнинг охирида метрополитеннинг Сергели йўналишини ҳам очамиз. Илоҳим, мана шундай яхши кунларимиз кўп бўлсин, – деди Шавкат Мирзиёев.
Россия Федерацияси саноат ва савдо вазири Денис Мантуров икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни, йирик лойиҳаларни қўллаб-қувватлаётгани учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди.
Келгуси йил апрелда Тошкент шаҳрида «Иннопром» халқаро инвестиция ва саноат кўргазмаси ўтказилиши янги истиқболли лойиҳаларни ишлаб чиқишга хизмат қилиши таъкидланди.
Россиянинг «Метпром» компанияси директорлар кенгаши раиси Станислав Лазуткин, Италиянинг «Даниели» компанияси бош директори Жакомо Марески Даниели, меҳнат фахрийлари, ёшлар сўзга чиқди.

Tashkent Metallurgy Plant commissioned
The head of our state called the opening of this production complex, rather vital for the national economy, a historic event.
The construction of the mill started in February 2017. In August 2018, the President got acquainted with the progress of works at the facility. Despite various difficulties, including those associated with the coronavirus pandemic, construction of this giant enterprise has been completed successfully thanks to the profound knowledge, skill and hard work of thousands of selfless people.
Shavkat Mirziyoyev expressed gratitude to the designers and builders as well as foreign partners who contributed to the building of this plant.
“We attach special significance to the formation of innovative economy, a modern industry, favorable investment climate, partnership with other countries and leading foreign companies. Commissioning of the Tashkent Metallurgy Plant, unique in all respects, is a clear confirmation of the effectiveness of our efforts in this direction,” the President suggested.
The head of state dwelled on the economic effect anticipated from the new complex. The low level of development of ferrous metallurgy in our country has hitherto complicated the activities of domestic industrial enterprises. The Tashkent Metallurgy Plant will annually produce 500 thousand tons of zinc and polymer coated metal sheets. And this will help to meet the needs of hundreds of enterprises specializing in the production of building materials and metal structures, household appliances, electrical and food products. Previously, this demand was fulfilled mainly by imports.
In the future, the plant’s products will also cater to the needs of the domestic automotive and agricultural machinery industries.
At the first stage of the enterprise’s activity, about $ 400 million will be saved thanks to the production of import-substituting goods. The level of localization will noticeably increase.
For example, in the prime cost of sandwich panels and roofing materials, the share of primary products manufactured in Uzbekistan will grow from 50 to 90 percent. In the case of ventilation and air conditioning systems, this figure will grow from 30 to 50 percent, household electrical appliances – from 35 to 50 percent. Consequently, the final product will become cheaper. In addition, the mill will provide exports of $ 90 million a year.
The complex will employ about 700 people. In general, including related industries, 5,000 new jobs are expected to be created.
In the near future, the new enterprise will establish close cooperation with the metallurgical complex in Bekabad in Tashkent region, where a $800m project is currently underway to build a casting and rolling factory with a production capacity of 1 million tons. The Bekabad products will serve as raw materials for the Tashkent Metallurgy Plant. This will bring the level of localization of sheets with zinc and polymer coating to 90 percent.
“The key purpose of our efforts is to generate a cluster in the coming years with a full cycle of production of finished metal goods from scratch,” Shavkat Mirziyoyev noted in his speech.
The head of state drew attention to the fact that the plant is starting to operate in the recently established Yangihayot (New Life) district of the capital Tashkent. The President stressed that a new generation of engineers, designers, metallurgists and other specialists will be formed at the enterprise to serve as a solid foundation for the establishment of modern enterprises in the future.
“If you remember, we have set ourselves the goal of coming out of the coronavirus pandemic even stronger. Today, when this difficult year comes to an end, we can confidently say that our efforts are yielding positive effects. After all, we see what the world has been undergoing and what is happening in Uzbekistan. God willing, late this month we will open the Sergeli metro line. May we have more such bright days,” Shavkat Mirziyoyev concluded.
Speaking at the ceremony, the Minister of Industry and Trade of the Russian Federation Denis Manturov thanked the head of our state for the development of cooperation between our two nations and his support for major joint projects.
He noted that the Innoprom international investment and industrial exhibition, scheduled for next April in Tashkent, will serve the elaboration of new promising projects.
The ceremony was also attended by chairman of Russia’s Metprom company Stanislav Lazutkin, CEO of the Italian Danieli Group Giacomo Mareschi Danieli, labor veterans and youth.
By pressing a symbolic button, President Shavkat Mirziyoyev launched the production process at the Tashkent Metallurgy Plant.