Ўзбекистон ва Афғонистон Президентлари телефон орқали мулоқот қилдилар
Бугун, 2 декабрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Ашраф Ғани билан телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Икки томонлама муносабатларнинг жорий ҳолати ва истиқболлари, минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида Президент Ашраф Ғани Афғонистоннинг кўп миллатли халқи номидан Ўзбекистон раҳбарига афғонлараро тинчлик жараёнини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаётгани ҳамда ушбу мамлакатнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишига, шу жумладан коронавирусга қарши курашиш даврида амалий ёрдам кўрсатаётгани учун самимий  миннатдорлик билдирди.
Президентлар икки давлат ўртасидаги ўзаро манфаатли ҳамкорлик суръати ортиб бораётганини алоҳида мамнуният билан қайд этдилар.
Пандемия оқибатларига қарамай, ўзаро товар айирбошлаш ҳажми сезиларли кўпайди, бизнес алоқалари фаоллашди. Икки мамлакат тадбиркорлари учун ноёб имкониятларга эга “Термиз” халқаро савдо маркази ташкил этилди.
Савдо ҳажмини икки баробар кўпайтириш учун ҳуқуқий базани такомиллаштириш, савдо уйлари тармоғини кенгайтириш ва янги кооперация лойиҳалари тўпламини шакллантириш масалалари ўрганилмоқда.
Гуманитар соҳада қатор муҳим қўшма тадбирлар муваффақиятли ўтказилди. Хусусан, жорий йил октябрь ойида Афғонистонда илк бор Ўзбек тили байрами давлат даражасида нишонланди. Бундан ташқари, Термиз шаҳридаги Таълим маркази негизида афғонистонлик мутахассисларни тайёрлаш давом этмоқда, шунингдек, соғлиқни сақлаш соҳасида салмоқли дастурлар амалга ошириляпти.
Президентлар ўтган ҳафта бўлиб ўтган Афғонистон бўйича Женева халқаро конференциясининг асосий натижаларини юксак баҳоладилар.
Минтақада ўзаро боғлиқликни янада мустаҳкамлаш, Афғонистонни халқаро савдо-иқтисодий алоқаларга интеграция қилишга қаратилган устувор лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги қайд этилди.
Трансафғон темир йўл йўлагини барпо этиш лойиҳасини амалга оширишни қўллаб-қувватлаш мақсадида етакчи мамлакатлар ва халқаро молиявий институтларга қўшма мурожаат йўллашга келишиб олинди. “Сурхон – Пули Ҳумри” йўналишида электр узатиш линиясини қуриш лойиҳасини жадаллаштириш масалалари мувофиқлаштирилди.
Мулоқот сўнгида давлат раҳбарлари Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасида дўстлик, яхши қўшничилик ва кенг кўламли шериклик муносабатларини мустаҳкамлашга интилиш қатъий эканини яна бир бор тасдиқладилар.

Uzbekistan’s President speaks by phone with Afghan counterpart
Today, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has held a telephone conversation with President of the Islamic Republic of Afghanistan Ashraf Ghani.
The two sides discussed the current state and prospects of bilateral relations, pressing issues in the regional agenda.
On behalf of the multiethnic people of Afghanistan, President Ashraf Ghani expressed deep gratitude to the leader of Uzbekistan for comprehensive support for the inter-Afghan peace process and practical assistance in the socio-economic development of the country, including that during the fight against coronavirus.
The heads of state noted with particular satisfaction the growing dynamics of mutually advantageous cooperation between our two nations.
The pandemic and its impact notwithstanding, the volume of bilateral trade has increased significantly, along with the intensification of business exchanges. The Termez International Trade Center has been set up to provide entrepreneurs from both sides of the border with unique opportunities.
It is worth noting that the two sides are working together to refine the legal framework of the cooperation, enhance the network of trading houses and form a package of new shared projects to secure a twofold growth in turnover.
The two countries have succeeded in spearheading a number of important joint events in the humanitarian dimension. In particular, in October this year, Uzbek language holiday was organized for the first time in Afghanistan at the state level. In addition, training of Afghan specialists continues at the Educational Center in Termez, and crucial healthcare programs are executed.
The Presidents appreciated the major results of the International Conference on Afghanistan that took place last week in Geneva.
Shavkat Mirziyoyev and Ashraf Ghani underscored the importance of building up the regional connectivity and promoting priority projects designed to integrate Afghanistan into international trade and economic bonds.
The parties agreed on the need for a joint appeal to the leading nations and international financial institutions to support the practical implementation of a project for the construction of trans-Afghan railway corridor. The Presidents discussed speeding up the project for the construction of a power line in the Surkhan – Puli Khumri section.
The heads of state reaffirmed their commitment to cementing the relations of friendship, neighborliness and full-scale partnership between our two countries.