Ўзбекистон ва Қозоғистон Президентларининг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев билан телефон орқали мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари Қозоғистоннинг кўп миллатли халқини давлат байрами – Биринчи Президент куни билан самимий қутлаб, тинчлик, фаровонлик ва равнақ тилади.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги дўстлик, яхши қўшничилик ва стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди. Амалий ҳамкорликка оид қўшма лойиҳа ва дастурларни, аввало, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва гуманитар соҳаларда илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Президентлар халқаро кун тартибини, жумладан, шу ойда Ўзбекистон Республикаси раислигида бўлиб ўтадиган МДҲ саммитига тайёргарлик кўриш масалаларини ҳам муҳокама қилдилар. Ҳамдўстлик ва бошқа минтақавий ҳамда глобал тузилмалар доирасидаги яқин мулоқотни давом эттиришга тайёр эканликларини таъкидладилар.
Суҳбат сўнгида қардош мамлакатларимиз ўртасидаги кенг кўламли ҳамкорликни ривожлантиришга икки томоннинг ҳам интилиши қатъий экани тасдиқланди.

2020-12-01 | Politics
Today, on December 1, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with Kassym-Jomart Tokayev, President of the Republic of Kazakhstan.
The head of our state warmly congratulated the multiethnic people of Kazakhstan on the public holiday – the Day of the First President, sincerely wishing peace, wellbeing and prosperity.
The two Presidents discussed topical issues in the bilateral relations of friendship, good-neighborliness and strategic partnership. Special attention was paid to promoting joint projects and programs of practical interaction, primarily those of trade, economic, investment and humanitarian nature.
Shavkat Mirziyoyev and Kassym-Jomart Tokayev also deliberated on international affairs, including preparations for the upcoming Uzbekistan-chaired CIS summit due this month. Shared willingness was expressed for the continuation of close dialogue within the framework of the Commonwealth, as well as other regional and global institutions.
Toward the end of the conversation, the sides reaffirmed their mutual commitment to the advancement of full-scale cooperation between the two fraternal nations.