Ўзбекистон ва Қозоғистон савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантиришнинг юқори суръатларини сақлаб келмоқда
2020-11-28 | Иқтисодиёт
Жорий йилнинг 27 ноябрь куни видеоконференция шаклида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг Қозоғистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари Р.Скляр билан икки мамлакат вазирлик ва идоралари раҳбарлари иштирокида музокаралари бўлиб ўтди.
Музокаралар иштирокчилари икки томонлама ҳамкорликнинг бугунги кун тартибини, илгари эришилган келишувларни амалга оширишни, шунингдек, қишлоқ хўжалиги ва саноат кооперацияси соҳасидаги шерикликни кенгайтириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Тадбир давомида жорий йилнинг ноябрь ойида Тошкент шаҳрида келишилган ва агросаноат комплекси, қишлоқ хўжалиги машинасозлиги, енгил, кимё ва фармацевтика саноати ҳамда қурилиш материалларини ишлаб чиқариш соҳаларида 22 саноат кооперацияси лойиҳасини ўз ичига олган Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси ўртасидаги ҳамкорликни кенгайтириш ва чуқурлаштириш бўйича “Йўл харитаси”ни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди. Томонлар, шунингдек, келишилган тадбир ва лойиҳаларни илгари суриш учун икки мамлакатнинг тегишли вазирликлари, идоралари ва тадбиркорлари ўртасида тезкор ҳамкорлик қилиш механизмларини белгилаб олдилар.
Суҳбат давомида икки мамлакат агросаноат корхоналари ўртасида айрим турдаги экинларни етиштириш, қўшма чорвачилик мажмуаларини ҳамда интенсив боғларни яратиш соҳаларида ҳамкорликни йўлга қўйиш бўйича чора-тадбирларга алоҳида эътибор қаратилди. Томонлар ташқи бозорларга мева-сабзавот маҳсулотларининг экспортини амалга ошириш мақсадида қўшма улгуржи-тарқатиш марказларини ташкил этиш дастурини ишлаб чиқишга келишиб олдилар.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон Республикаси ва Қозоғистон Республикаси Ҳукуматлари ўртасида техник тартибга солиш, метрология ва маҳсулотнинг мувофиқлигини баҳолаш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги Битим лойиҳасини келишишни тезлаштириш бўйича кейинги ҳаракатлар муҳокама қилинди.
Музокаралар давомида уруғчиликни ривожлантириш соҳасида ўзаро тажриба алмашиш ҳамда дон ва мойли экинларнинг юқори маҳсулдор навларини етиштиришни жадаллаштириш мақсадида қўшма илмий тадқиқотларни ўтказиш, икки мамлакат илмий-тадқиқот институтлари даражасида алоқаларни ташкил этиш соҳасида ҳамкорлик қилиш истиқболлари алоҳида кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида томонлар эришилган келишувларни амалга ошириш жараёнини кузатиб бориш, юзага келаётган масалаларни зудлик билан ҳал қилиш ва кўп қиррали икки томонлама шерикликнинг янги ташаббус ва йўналишларини ишлаб чиқиш мақсадида видеоконференциялар ўтказиш амалиётини мунтазам равишда давом эттириш тўғрисида келишиб олдилар.

Узбекистан и Казахстан поддерживают высокие темпы развития торгово-экономического сотрудничества
27 ноября текущего года в формате видеоконференции состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Премьер-министра Республики Казахстан Р.Скляром с участием руководителей министерств и ведомств двух стран.
Стороны обсудили актуальную повестку двустороннего сотрудничества, ход реализации ранее достигнутых договоренностей, а также перспективы расширения партнерства в области сельского хозяйства и промышленной кооперации.
Были затронуты вопросы реализации «Дорожной карты» по расширению и углублению сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, согласованной в ноябре текущего года в г.Ташкенте и включающей в себя 22 проекта промышленной кооперации в сферах агропромышленного комплекса, сельскохозяйственного машиностроения, легкой, химической и фармацевтической промышленности, а также производства строительных материалов. Стороны определили механизмы оперативного взаимодействия профильных министерств, ведомств и предпринимателей двух стран для продвижения утвержденных мероприятий и проектов.
Особое внимание было уделено мерам по налаживанию кооперации агропромышленными предприятиями двух стран в области выращивания отдельных видов культур, создания интенсивных садов и совместных животноводческих комплексов. Стороны договорились разработать программу по созданию совместных оптово-распределительных центров для организации экспорта плодоовощной продукции на перспективные рынки.
В данном контексте были обсуждены дальнейшие действия по ускорению согласования проекта Соглашения между Правительствами Республики Узбекистан и Республики Казахстан о сотрудничестве в области технического регулирования, метрологии и оценки соответствия продукции.
Отдельно рассмотрены перспективы взаимодействия в области совместных научных разработок, организации контактов на уровне научно-исследовательских институтов двух стран с целью обмена опытом и ускоренного развития семеноводства, а также получения высокопродуктивных сортов зерновых и масленичных культур.
По итогам переговоров стороны пришли к договоренности о продолжении практики регулярных видеоконференций с целью отслеживания прогресса в реализации достигнутых договоренностей, оперативного решения возникающих вопросов и проработки новых инициатив и направлений многопланового двустороннего партнерства.