Бўстонлиқ ва Зоминда янги дор йўллари қурилади
Ўзбекистон Республикаси Бош вазир ўринбосари, Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси раиси Азиз Абдуҳакимов Австриянинг “Doppelmayr” компанияси МДҲ мамлакатлари бўйича директори Валерий Яшин билан учрашди. Томонлар Ўзбекистонда тоғ-дор йўлларини ривожлантириш масалаларини муҳокама қилишди.
Таъкидлаш жоизки, 25 ноябрь куни “Doppelmayr”нинг техник мутахассислари Бўстонлиқ ва Зомин туманларида бўлиб, жойларда дор йўлларини қуриш имкониятларини ўрганишди. Азиз Абдуҳакимовнинг сўзларига кўра, Зоминда иккита гондол-кресло типидаги дор йўли ҳамда тоғ-чанғи трассаларига хизмат кўрсатиш учун учта кўтарувчи мослама қурилади. “Амирсой”да ҳам қўшимча равишда гондол турдаги дор йўли ҳамда тоғ-чанғи трассаларига хизмат кўрсатувчи бир неча кўтарувчи мослама қуриш режалаштирилмоқда. Бундан ташқари, яна иккита манзарали дор йўлини қуриш кўзда тутилган.
Ўрганиш ишлари доирасида ушбу жараёнларни тезлаштиришга оид музокаралар ўтказилди. “Doppelmayr”нинг техник мутахассислари жойларга чиқиб, муҳандислик-тадқиқот ва геологик ишларнинг топографик тасвирга олиш ишларини бошлашди, уларнинг асосида дор йўллари ва кўтармаларнинг аниқ жойлашув манзиллари белгиланади. Учрашув якунларига кўра, Ўзбекистонда, хусусан Бўстонлиқ ва Зомин туманларида дор йўлларини ривожлантириш бўйича Ҳамкорлик меморандумини имзолашга доир келишувга эришилди.
Маълумот учун: Австриянинг “Doppelmayr” компанияси дор йўлларини қуриш ва уларни кресло кўтармалар ва гондоллар билан жиҳозлашга ихтисослашган. Компания Китцбюэл (Австрия), Кобленц (Германия) ва Уистлер-Блэккомб (Канада)да уч дорли «3S» гондолларни ишлаб чиқариш бўйича биринчи бўлган. У шунингдек кўтармаларда иситувчи креслолар каби қатор инновацион маҳсулотлар бозорида ҳам фаол.

В Бостанлыке и Заамине построят новые канатные дороги
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, Председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов встретился с директором Австрийской компании “Doppelmayr” по странам СНГ Валерием Яшиным.
Стороны обсуждали вопросы развития канатных дорог в Узбекистане. Нужно отметить, что 25 ноября технические специалисты “Doppelmayr” посетили Бостанлыкский и Зааминский районы в целях изучения местности для строительства новых канатных дорог. По словам Азиза Абдухакимова, в Заамине будут построены две канатные дороги гандольно-кресельного типа и три подъёмника для обслуживания горнолыжных трасс. В “Амирсое” планируется дополнительно построить канатную дорогу гондольного типа, несколько подъёмников, которые будут обслуживать горнолыжные трассы.
Кроме этого, еще планируется строительство двух обзорных канатных дорог гандольного типа. В рамках данной миссии, проведены переговоры по ускорению этих проектов. Технические специалисты “Doppelmayr” приехали и начали топографические съёмки, инженерно-изыскательных и геологических работ, на основании которых определяются маршруты канатных дорог и кресельных подъёмников.
По итогам встречи достигнута договоренность по подписанию меморандума о сотрудничестве по развитию канатных дорог в Узбекистане, в частности в Бостанлыкском и Зааминском районах. Австрийская компания “Doppelmayr” специализируется на производстве канатных дорог и оборудования для них: кресельных подъемников и гондол. Компания стала пионером в области производства трёхканатной гондолы «3S» в Китцбюэле (Австрия), Кобленце (Германия) и Уистлер-Блэккомбе (Канада).
Она также представляет на рынке ряд инновационных продуктов — таких как подогреваемые сиденья на подъемниках.