Чилонзор тумани фаоллари билан учрашув бўлиб ўтди
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкентнинг Чилонзор туманини ижтимоий-иқтисодий тараққий эттириш масалалари муҳокамаси юзасидан маҳалла раислари, ёшлар, мутасаддилар иштирокида йиғилиш ўтказди.
– Бугун туманда «ўсиш нуқталари»ни аниқлаб, иқтисодиётни комплекс ривожлантириш, аҳоли турмуш даражасини ошириш бўйича вазифаларни белгилаб олишимиз керак, – деди давлатимиз раҳбари тадбир аввалида.
Чилонзорда 51 та маҳалла бор. Иқтисодий фаол аҳолининг 9 фоизи ишсиз. Киши бошига саноат ҳажми Тошкент шаҳридаги ўртача кўрсаткичдан 2 баробар паст.
Шу боис маҳаллалардаги резервлар ўрганилиб, туманни комплекс ривожлантириш бўйича икки йиллик дастур ишлаб чиқилди. У еттита асосий йўналишни қамраб олган.
Дастурга кўра, қурилиш материаллари, озиқ-овқат, тўқимачилик, кимё, фармацевтика, заргарлик каби соҳаларда умумий қиймати 10 триллион 238 милиард сўмлик 298 та инвестиция лойиҳаси шакллантирилган.
Шунингдек, тадбиркорликни ривожлантириш, камбағалликни қисқартириш, йўл ва коммунал тармоқларни таъмирлаш, тиббиёт ва таълим соҳаларида янги ислоҳотларни жорий этиш, жиноятчиликни қисқартириш бўйича долзарб вазифалар белгиланди.
– Агар маҳаллабай ичига кирсак, одамлар адолатни сезади, – дея таъкидлади Президент.
Давлатимиз раҳбари йиғилишга келган ёшларнинг фикрларини тинглади. Уларнинг барча  таклифларини қўллаб-қувватлаб, ижроси бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.
– Тошкентда ёшлар билан ишлаш бўйича янги тизим бўлади, – деди Шавкат Мирзиёев. – Шаҳар ёшлари форуми ўтказилади. Тошкент ёшлари карвонбоши бўлиши керак.
Пойтахт туманларида «лойиҳалар фабрикаси» ташкил этиб, ёшларнинг бизнес ташаббусларини амалга оширишга кўмаклашиш зарурлиги қайд этилди.
– Ўзбекистоннинг эртанги кунини пешона теримиз билан яратамиз. Ким бу ишларни қилади? Ватанни севган, фидойи инсонлар! Йўлимиз битта: одамларга ҳалол хизмат қилиш, халқимизнинг розилигига эришиш, – деди давлат раҳбари йиғилиш якунида.

Meeting with Chilanzar district representatives
President Shavkat Mirziyoyev has held a meeting on socio-economic development of Tashkent’s Chilanzar district.
President Shavkat Mirziyoyev has held a meeting on socio-economic development of Tashkent’s Chilanzar district with participation of mahalla chairpersons, youth and responsible officials.
“Today we need to identify the growth points in Chilanzar district and determine the tasks of comprehensive development of its economy, improving the standard of people’s living”, the Head of the state noted.
There are 51 mahallas in the district. Nine percent of the economically active population is unemployed. The volume of industrial production per capita is twice lower than the average in Tashkent.
In this regard, reserves in mahallas were studied and a two-year program for integrated development of Chilanzar was developed. It covers seven main areas.
The program provides for the implementation of 298 investment projects in food, textile, chemical, construction, pharmaceutical and jewelry industries in the amount of 10 trillion 238 billion UZS.
In addition, current tasks for development of entrepreneurship, reducing poverty, repairing roads and engineering networks, implementing reforms in medicine and education, and reducing crime were identified.
“If we organize the work in each mahalla, people will feel fairness”, the President said.
The Head of the state listened to young peoples’ opinions, supported their proposals and gave relevant instructions to responsible persons.
“A new system of work with young people will be created in Tashkent. The city youth forum will be held. The capital's youth should be leading”, Shavkat Mirziyoyev emphasized.
It was noted that it is necessary to create a project factory in the districts of Tashkent and assist young people in implementing their business initiatives.
“We will build future Uzbekistan with our own labor. Who can handle it? Selfless people who love their Homeland! We have one way: to serve people honestly, to make people happy with our work”, the President concluded.