Шавкат Мирзиёев: Саноатда замонавий миллий кадрларнинг янги авлоди етишиб чиқяпти
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бугун Тошкент шаҳридаги бунёдкорлик ишлари, саноат корхоналари фаолияти билан танишди.
Биринчи объект Яшнобод туманидаги Технопарк бўлди. Давлат раҳбарининг 2019 йил 1 майдаги “Саноат кооперациясини янада ривожлантириш ва талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори асосида ушбу инновация технопарки ташкил этилган эди. Ўтган қисқа вақтда бу ерда замонавий индустрия йўлга қўйилди.
Масалан, Тошкент авиация заводи ишлаб турган 2010 йилда 50 миллион долларлик маҳсулот ишлаб чиқарилиб, 30 миллион долларлик экспорт қилинган бўлса, Технопаркдаги барча лойиҳалар натижасида 2021 йилда 520 миллион долларлик маҳсулот тайёрланади ва 105 миллион долларлик экспорт қилинади.
Шунингдек, илгари 3 мингдан зиёд иш жойлари бўлган, Технопаркда 6 минг 700 га яқин бўлади. Яъни, маҳсулот ишлаб чиқариш 10 баробар, экспорт 3,5 баробар, иш жойлари 1,7 баробар кўпаяди.
Технопарк 7 та блокдан иборат. Бу ерда умумий қиймати 365 миллион долларлик 17 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Жорий йил февралда электрон газ ҳисоблагичлар корхонаси, августда маиший совутгичлар заводи ишга туширилган эди. Бошқа лойиҳалар ҳам бирин-кетин фойдаланишга топширилмоқда.
Президент шундай янги қувватлар – лифт ва эскалаторлар, форма ва қолиплар, сув насослари, саноат кондиционерлари ва совитиш тармоқлари корхоналарида ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечирди.
Лифт корхонасида давлатимиз раҳбари маҳсулотларнинг локализация даражаси билан қизиқди. Ҳозирда бу кўрсаткич 32 фоиз.
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент ва бошқа шаҳарлардаги кўп қаватли уйларда энг катта муаммо лифтлар билан боғлиқлигини айтиб, маҳаллийлаштириш даражасини ошириш эвазига таннархни тушириш, эски лифтларни алмаштириб, янгиларига сифатли хизмат кўрсатиш бўйича кўрсатмалар берди. Замонавий лифтларни эксплуатация қилиш бўйича кадрлар тайёрлаш кераклиги қайд этилди.
Давлатимиз раҳбари форма ва қолиплар корхонасида ёш ходимлар ишини кузатди.
– Бундай корхоналар бир эмас, бир нечта жуда муҳим иқтисодий-ижтимоий масалаларни ҳал қилади. Одамларни, айниқса, ёшларни иш билан таъминлайди. Энг асосийси, бугунги ютуғимиз – саноатда юқори технологияларни амалда ишлата оладиган замонавий миллий кадрларнинг янги авлоди етишиб чиқяпти, – деди Президент.
Шавкат Мирзиёев маҳсулотлар сифатини илғор мутахассислар таъминлашини, шу боис ёшларни бундай корхоналарда ишлашга тайёрлаш учун ўқув маркази ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Келгуси йили Технопаркда совитувчи витриналар, иситиш радиаторлари, ошхона техникалари, фурнитура ва аксессуарлар, мис қувурлар, изоляция материаллари каби бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарувчи 9 та корхона ишга туширилади.

Шавкат Мирзиёев: В промышленности подрастает новое поколение современных национальных кадров
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев сегодня ознакомился с проводимой созидательной работой и деятельностью промышленных предприятий в городе Ташкенте.
Первым объектом посещения стал Технопарк в Яшнабадском районе. В созданном в соответствии с Указом Президента «О мерах по дальнейшему развитию промышленной кооперации и расширению производства востребованной продукции» от 1 мая 2019 года инновационном парке за короткое время развернуты высокотехнологичные мощности.
В 2010 году, когда действовал Ташкентский авиационный завод, здесь было произведено продукции на 50 миллионов долларов и экспортировано на 30 миллионов долларов. А вслед за запуском всех проектов в Технопарке ожидается, что в 2021 году будет произведено продукции на 520 миллионов долларов, экспорт составит 105 миллионов долларов.
Кроме того, прежде здесь было 3 тысячи рабочих мест, а в Технопарке эта цифра составит около 6,7 тысячи. Таким образом, объем производства увеличится в 10 раз, экспорт – в 3,5 раза, а число рабочих мест – в 1,7 раза.
Технопарк состоит из 7 блоков. Здесь реализуются 17 проектов на сумму 365 миллионов долларов.
В феврале этого года был введен в строй завод электронных газовых счетчиков, в августе – завод по выпуску бытовых холодильников. Один за другим сдаются и другие проекты.
Президент осмотрел новые мощности по производству лифтов и эскалаторов, водяных насосов, промышленных кондиционеров и систем охлаждения, пресс-форм.
На предприятии по сборке лифтов глава государства поинтересовался уровнем локализации продукции. В настоящее время этот показатель составляет 32 процента.
Шавкат Мирзиёев отметил, что одной из главных проблем в многоэтажных домах в Ташкенте и других городах является изношенность лифтового оборудования, в связи с чем дал указания по снижению себестоимости за счет расширения локализации, замене старых и качественному обслуживанию новых лифтов. Подчеркнута важность подготовки специалистов по эксплуатации современных лифтов.
Глава государства понаблюдал за работой молодых специалистов предприятия по производству пресс-форм.
- Такие предприятия решают целый ряд важных социально-экономических вопросов. Обеспечивают работой население, особенно молодежь. Сегодня самое главное наше достижение - в промышленности подрастает новое поколение национальных кадров, способных применять высокие технологии на практике, - подчеркнул Президент.
Шавкат Мирзиёев отметил, что именно передовые специалисты обеспечивают качество продукции и дал указание организовать учебный центр для подготовки молодежи к работе на промышленных предприятиях.
В следующем году в Технопарке будут запущены 9 предприятий по производству такой востребованной продукции, как холодильные витрины, радиаторы отопления, кухонная техника, фурнитура и аксессуары, медные трубы, изоляционные материалы.