Хоразм вилоятининг жадал ривожланишини таъминлаш бўйича вазифалар қайта кўриб чиқилди
Жорий йилнинг 17 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида экспорт ва инвестицияларни ривожлантириш бўйича Ҳукумат комиссияси аъзолари тегишли вазирлик, идора, тармоқ бирлашмалари ва тижорат банклари раҳбарларини жалб этган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан жорий йилнинг март ойида Хоразм вилоятига амалга оширилган ташрифи давомида ҳудудни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни рағбатлантириш бўйича берилган топшириқлар ижросининг мониторингини олиб бориш ҳамда вилоятда инвестиция, саноат ва иқтисодий фаолликни рағбатлантириш бўйича қўшимча захираларни аниқлаш мақсадида Хоразм вилоятига жўнаб кетди.
Жойларга чиққан ҳолда ҳудудда иш олиб бориш доирасида саноат, қишлоқ хўжалиги, инвестициялар, экспорт, тадбиркорлик, уй-жой ва инфратузилмавий қурилиш, сайёҳлик, ахборот-коммуникация тармоғи, ижтимоий ривожланиш ва аҳоли бандлигини таъминлаш каби турли тармоқлардаги ривожланишнинг бугунги ҳолатини ўрганиш мақсадида 12 ишчи гуруҳи ташкил этилди. Шунингдек, устувор йўналишлар сифатида тадбиркорлар, экспортчилар, ижтимоий соҳа ишчилари ва ёшлар вакиллари билан алоҳида корхоналар, муассасалар ва маҳаллалар даражасида манзилли иш олиб бориш, юзага келаётган муаммоли масалаларни аниқлаш ва фойдаланилмаган заҳиралар ва имкониятларни ишга солиб, уларни тезкор ҳал этиш бўйича чора-тадбирларни ишлаб чиқиш вазифалари белгиланди.
Йиғилишда вилоят саноатини ривожлантиришга қўшимча туртки бериш вазифаси қўйилди ва шу мақсадда масъул раҳбарларга вилоятдаги барча саноат объектлар ҳолатини ўрганиш, мавжуд муаммоларни аниқлаш ва самарали қўллаб-қувватлаш чораларини кўриш юзасидан топшириқлар берилди. Шунингдек, саноат ўсиши учун қўшимча захираларни, “ўсиш нуқталари”ни аниқлаш ва уларни амалга ошириш жараёнининг ҳар бир босқичини белгилаган ҳолда янги инвестициявий лойиҳаларини ишлаб чиқиш мақсадида вилоятнинг ҳар бир туман ва шаҳрининг инвестиция ва саноат салоҳиятини атрофлича ўрганиш бўйича алоҳида кўрсатмалар берилди. Хусусан, тижорат банклари раҳбарларига вилоятда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини сезиларли даражада кўпайтириш, экспорт салоҳиятини ошириш, янги иш ўринлари яратиш ва саноат кооперацияси орқали тегишли тармоқларни ривожлантириш учун шарт-шароитлар яратиш имконини берадиган йирик корхоналарни ташкил этиш имкониятларини ўрганиш топширилди.
Урганч шаҳрини комплекс ривожлантириш чора-тадбирларига алоҳида эътибор қаратилди - тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига Тошкент шаҳри туманлари ва Қарши шаҳрини ривожлантиришни рағбатлантириш юзасидан тўпланган тажриба асосида Урганч шаҳри бўйича ҳам масъул ижрочилар ва амалга ошириш муддатлари кўрсатилган ҳолда аниқ тадбирлар рўйхатини қамраб олувчи алоҳида “Йўл харитаси”ни тузиш топширилди. “Йўл харитаси”да, бошқа тадбирлар қаторида, Урганч шаҳрида лойиҳаларни амалга ошириш ва йирик саноат компанияларининг филиалларини ташкил этиш учун турли ҳудудлардан йирик тадбиркорлар ва ишлаб чиқарувчиларни жалб қилиш механизмлари белгиланади. Бунинг учун тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари томонидан ер участкалари, бўш бино ва иншоотларни ажратиш, муҳандислик инфратузилмасига уланиш, кредит ресурслари билан таъминлашда зарур ёрдам кўрсатилади.
Пандемиядан кейинги даврда шаклланган янги иқтисодий муносабатлар шароитида Хоразм вилояти ёшларини ҳудуднинг ишлаб чиқариш, инновация ва экспорт салоҳиятини ошириш бўйича ишларга жалб қилиш масалалари алоҳида тартибда муҳокама қилинди. Йиғилишда жаҳон иқтисодиётида рақамлаштиришни ривожлантириш ва инновацион технологик ечимларни кенг жорий этиш томонига ўзгаришлар тенденцияси кузатилаётганлиги қайд этилди. Шу нуқтаи назардан, ёшлар учун ҳосил қилинган кўникмаларни аниқ корхоналар ва саноат объектларида амалий қўллаш имкониятини назарда тутадиган дастурлаш курсларини ташкил этиш зарурлиги таъкидланди. Бунинг учун Инновациялар вазирлиги, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ва “Ўзэлтехсаноат” Уюшмасининг раҳбариятига қамраб олинадиган маҳаллий ёшларнинг сони, курслар ташкил этиладиган аниқ ўқув юртлари ҳамда малакасини оширган ёш мутахассислар амалий машғулотлардан ўтадиган саноат корхоналари белгиланган ҳолда дастурчилар тайёрлашни ташкил этиш бўйича лойиҳалар ишлаб чиқиш топширилди.
Хоразм вилоятидаги ишчи гуруҳларнинг иши ҳафта давомида амалга оширилади. Шундан сўнг, гуруҳлар фаолиятида эришилган амалий натижаларининг таҳлили асосида ҳудудни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича манзилли дастур ишлаб чиқилади.

Пересмотрены задачи по обеспечению ускоренного развития Хорезмской области
17 ноября текущего года члены Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций с привлечением руководителей профильных министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова выехали в Хорезмскую область для осуществления мониторинга исполнения поручений по стимулированию социально-экономического развития региона, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в регион в марте текущего года, а также в целях выявления дополнительных резервов для стимулирования инвестиционной, промышленной и экономической активности в области.
В рамках выездной работы в регионе было создано 12 рабочих групп для изучения текущего состояния развития в различных секторах промышленности, сельского хозяйства, инвестиций, экспорта, предпринимательства, жилищного и инфраструктурного строительства, туризма, информационно-коммуникационной отрасли, социального развития и обеспечения занятости населения. В качестве приоритетных задач были также обозначены: адресная работа с предпринимателями, экспортерами, работниками социальной сферы и представителями молодежи на уровне отдельных предприятий, учреждений и махаллей; выявление имеющихся проблемных вопросов и выработка мер по их оперативному решению путем задействования неиспользуемых ресурсов и возможностей.
Поставлена задача придать дополнительный импульс промышленному развитию области, для чего ответственным руководителям было поручено изучить состояние всех промышленных объектов в регионе, определить актуальные проблемы и принять эффективные меры поддержки. Также были даны отдельные поручения по глубокому изучению инвестиционного и промышленного потенциалов каждого района и города области для выявления дополнительных резервов промышленного роста, определения «точек роста» и разработки новых инвестиционных проектов с пошаговой детализацией процесса их реализации. В частности, руководителям коммерческих банков поручено изучить возможности для создания в регионе градообразующих предприятий, что позволит существенно повысить объемы промышленного производства, нарастить экспортный потенциал, создать новые рабочие места и сформировать условия для развития смежных отраслей путем промышленной кооперации.
Отдельное внимание было уделено мерам по комплексному развитию г.Ургенча – руководителям соответствующих министерств и ведомств поручено на базе наработанного опыта по стимулированию развития районов г.Ташкента, а также г.Карши сформировать отдельную «Дорожную карту» по г.Ургенчу, включающую перечень конкретных мероприятий с указанием ответственных исполнителей и сроков реализации. В «Дорожной карте», помимо прочего, будут определены механизмы привлечения крупных предпринимателей и производителей из других регионов к реализации проектов и созданию филиалов крупных промышленных компаний в г.Ургенче, для чего со стороны коммерческих банков и органов местной власти будет оказано необходимое содействие в части выделения земельных участков, пустующих зданий и сооружений, подключения к инженерной инфраструктуре и предоставления кредитных ресурсов.
В отдельном порядке были обсуждены вопросы привлечения молодёжи Хорезмской области к работе по повышению производственного, инновационного и экспортного потенциалов региона в условиях новых экономических отношений, сформированных в постпандемический период. Отмечена тенденция к трансформации мировой экономики в сторону развития цифровизации и повсеместному внедрению инновационных технологических решений. В данном ключе была подчёркнута необходимость организации курсов программирования для молодежи, предусматривающих возможность практического применения полученных навыков на конкретных предприятиях и промышленных объектах. В этих целях руководству Министерства инноваций, Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций и Ассоциации «Узэлтехсаноат» было поручено выработать проекты по организации подготовки программистов с расчетом охвата местной молодежи, указанием конкретных учебных заведений, где будут организованы курсы, а также промышленных предприятий, где получившие квалификацию молодые специалисты будут проходить производственную практику.
Работа рабочих групп в Хорезмской области будет вестись в течение недели. После этого, на базе анализа практических результатов их деятельности будет разработана адресная программа по комплексному социально-экономическому развитию региона.