Шавкат Мирзиёев: Пандемия пайтида тўплаган катта тажрибамиз асосида муносиб яшаш ва ишлашда давом этишимиз керак
2020-11-18 | Сиёсат
Президент Шавкат Мирзиёев суд қарорлари ижросини таъминлаш масалалари юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказди.
Тадбир аввалида бугун мамлакатимизда коронавирус пандемияси билан боғлиқ вазият таҳлил қилинди.
Жумладан, ўтган 8 ой мобайнида COVID-19га қарши курашишда етарли тажриба тўплангани, тиббиёт ходимлари ҳам зарурий малакага эга бўлганлари таъкидланди.
Маълумки, “касаллик занжири”ни жиддий назорат қилган ҳолда карантин талаблари босқичма-босқич енгиллаштирилди. Аммо дунё мамлакатларидаги, қўшни давлатлардаги ҳолатни инобатга олиб, Ўзбекистонда бу касалликка қарши курашишни бир дақиқага ҳам тўхтатиб бўлмаслиги, чунки хавф-хатар ҳали ўтиб кетмагани айтиб ўтилди.
Бугун юртимизда ушбу вирус билан касалланганлар сони 70 минг нафардан ортгани, тузалганлар сони қарийб 68 минг (96 фоиз), ўлим кўрсаткичи 599 нафарни (0,9 фоиз) ташкил этаётгани қайд этилди.
Ҳокимлар, секторлар раҳбарлари ва соғлиқни сақлаш тизими мутасаддиларига қатор вазифалар юклатилди.
Аввало, коронавирус билан боғлиқ вазият доимий равишда жиддий таҳлил қилиниши, керакли хулосалар чиқарилиши лозим. Хусусан, ҳафтада камида икки кун ҳудуддаги пандемияга оид ҳолат билан алоҳида шуғулланиб, штаб йиғилиши ўтказилиши, мунтазам равишда Республика махсус комиссиясига шахсан ҳисобот берилиши белгиланди.
- Яна бир марта таъкидлайман, бу касаллик бефарқликни асло кечирмайди. Шу билан бирга, биз коронавирус пайтида тўплаган катта тажрибамиз ва олган чуқур хулосаларимиз асосида муносиб яшаш ва ишлашда давом этишимиз керак, - деди давлатимиз раҳбари.
Бугунги кунда Ўзбекистон бўйича 89 та муассасада 17 минг 500 ўрин COVID-19 билан касалланганлар учун ажратилган.
Ҳозирда ушбу ўринларда 6 минг 570 нафар бемор даволанмоқда. Койкалар бандлиги Қорақалпоғистонда 16 фоиз, Хоразмда 10 фоиз, Қашқадарёда 11 фоиз, Наманганда 19 фоизни, республика бўйича эса 38 фоизни ташкил этяпти. Шу боис улкан маблағлар бекорга сарф бўлаётгани қайд этилди.
Шу муносабат билан, мутасаддиларга коронавирусга ихтисослашган шифохоналар фаолиятини чуқур ўрганиб, уларни оптимизация қилиш топшириғи берилди.
Маълумки, таълим-тарбия тизимини тубдан такомиллаштириш ҳамда соғлиқни сақлаш соҳасини ривожлантириш борасида қатор фармон ва қарорлар қабул қилинди, ушбу икки масалада яқинда алоҳида видеоселектор йиғилишлари ўтказилди.
- Мени мазкур фармон ва қарорларнинг жойлардаги ижроси, бу борада ҳокимлар қандай иш ташкил этаётгани ташвишга соляпти. Бугун ҳокимлар замонавий фикрлайдиган ва фидойи, жонкуяр халқ таълими ва соғлиқни сақлаш бошқармалари бошлиқларини ўз ёнига олиб иш кўрмас экан, амалий натижага эриша олмайди, - дея таъкидлади Президент Шавкат Мирзиёев.
Шундан келиб чиқиб, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари мазкур йўналишлардаги ислоҳотларни амалга оширишда қуйи бўғин раҳбарларига шахсий намуна кўрсатиб, ҳафтада икки марта мактаблар ва тиббиёт муассасалари бўйича берилган топшириқлар ижроси билан шуғулланиши кераклиги қайд этилди.

President chairs a meeting on the execution of judicial acts
In particular, it was noted that over the past 8 months, sufficient experience has been accumulated in countering COVID-19, and medical workers have acquired necessary skills for this.
As is known, quarantine requirements were gradually softened while maintaining strict control over the chain of spread of the virus. However, taking into account the situation in the world and neighboring countries, the fight against this disease in Uzbekistan cannot be stopped for a minute, because the threat has not yet passed.
To date, the number of detected cases in Uzbekistan has exceeded 70 thousand, almost 68 thousand people have recovered (96 percent), and the fatal case is 599 (0.9 percent).
Hokims, heads of sectors and responsible persons of the healthcare system are assigned a number of tasks.
First of all, it is necessary to constantly analyze and respond to the situation accordingly. In particular, the assigned managers should be engaged at least two days a week exclusively in countering the coronavirus on their territory, hold meetings of headquarters, and regularly report to the Republican Special Commission.
“I emphasize once again: this disease does not forgive indifference. At the same time, we must continue to live and work with dignity, relying on the vast experience and comprehensive conclusions we have accumulated during the pandemic”,- the Head of the state noted.
Today, 17.5 thousand beds have been allocated for patients with COVID-19 in 89 institutions across Uzbekistan. Currently, 6,570 patients are being treated in these institutions. Bed occupancy is 16 percent in Karakalpakstan, 10 percent in Khorezm, 11 percent in Kashkadarya, 19 percent in Namangan region, and 38 percent in the country as a whole. A bulk of money is spent on maintaining this Fund.
In this regard, responsible persons were instructed to thoroughly study the activities of hospitals designated for coronavirus and optimize them.
As is known, a number of decrees and resolutions have been adopted aimed at radically improving the education system and developing the healthcare sector, and recently separate videoconference sessions were held on these two issues.
“I am concerned about the implementation of these decrees and resolutions, and how hokims organize activities in this direction. Until the hokims involve modern-minded and self-sacrificing heads of departments of public education and healthcare, they will not be able to achieve practical results”, the President stressed.
It was noted that the Chairman of the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, hokims of the regions and the city of Tashkent should set a personal example to lower-level managers in implementing the reforms initiated and twice a week to fulfill instructions regarding school education and medicine.