АҚШ билан кўп қиррали ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 13 ноябрь куни телеконференцалоқа орқали Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаковнинг АҚШ савдо вазири У.Росс билан музокаралари бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон – Америка шерикчилигининг бугунги кун тартибидаги долзарб масалалари кўриб чиқилди ва икки мамлакат ўртасидаги ҳамкорликни ҳар томонлама мустаҳкамлаш борасида кейинги қадамлар келишиб олинди.
Томонлар инвестициялар ва тадбиркорлик соҳасидаги ҳамкорликнинг долзарб йўналишларини муҳокама қилдилар - Ўзбекистонда ҳозирги кунда Америка инвестициялари иштирокида 276та, шу жумладан, юз фоиз Америка капиталига эга бўлган 113та компания фаолият юритаётганлиги қайд этилди. Суҳбат давомида Америка ва Ўзбекистон бизнес ҳамжамиятларини бир-бирига яқинлаштириш бўйича қўшма чора-тадбирларни амалга оширишга тайёрлик билдирилди, шу мақсадда жорий йилнинг ноябрь ойи охирида янги лойиҳа ва ташаббусларни илгари суриш мақсадида АҚШ йирик корпорациялари раҳбарлари иштирокида “давра суҳбати” шаклида видеоконференция ўтказишга келишиб олинди.
Икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилиниб, коронавирус пандемиясига қарамасдан икки томонлама товар айирбошлашни ҳажм ва таркиб жиҳатидан оширишга доир қўшимча чора-тадбирлар кўришга келишиб олинди. Шу нуқтаи назардан, пандемия шароитларида шартномавий-ҳуқуқий асосларни мустаҳкамлаш ва электрон тижоратни ривожлантириш учун биргаликда ҳаракатларни фаоллаштириш ҳамда Марказий Осиё мамлакатларининг ўзаро боғлиқлигини мустаҳкамлашга қаратилган минтақавий аҳамиятга молик қатор лойиҳаларни амалга ошириш зарурлиги таъкидланди.
Жаҳон савдо ташкилотига (ЖСТ) аъзо бўлиш жараёнида АҚШнинг Ўзбекистонга кўрсатаётган ёрдами, хусусан, АҚШ халқаро тараққиёт агентлигининг (USAID) техник кўмаги учун миннатдорлик билдирилди. Шу билан бирга, У.Росс Ўзбекистон томонини АҚШ Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлишига максимал даражада ёрдам кўрсатишда давом этишига ишонтирди.
Товар ва хизматларнинг АҚШ бозорига чиқиш бўйича жорий йилнинг июль ойида бошланган музокараларда ҳам сезиларли ютуқларга эришилганлиги қайд этилди. Томонлар ушбу йўналишда ташкил этилган конструктив мулоқот Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши жараёнига ҳам ижобий таъсир кўрсатишигп ишонч билдирди.
Тўқимачилик соҳасида ҳамкорликни мустаҳкамлаш истиқболлари кўриб чиқилди - Америка брендлари ва ўзбек тўқимачилик корхоналари ўртасидаги ҳамкорликнинг улкан салоҳияти таъкидланди. Бунинг замирида Ўзбекистонда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотланинг юқори сифатини таъминлай оладиган хом ашё ва ишлаб чиқариш объектларининг мавжудлиги ётибди. Томонлар ўзбек ишлаб чиқарувчилари ва АҚШга тўқимачилик маҳсулотлари етказиб беришдан манфаатдор бўлган Америка компаниялари вакиллари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни йўлга қўйиш бўйича кейинги қўшма қадамларни белгилаб олдилар.
Шу ўринда Ўзбекистон томони АҚШ Меҳнат вазирлиги томонидан мажбурий болалар меҳнатидан фойдаланиб ишлаб чиқарилган маҳсулотлар рўйхатидан ўзбек пахтасини чиқариб ташлагани ва уни сотиб олиш тақиқини бекор қилиш масаласини ҳал этишда қўллаб-қувватлагани учун миннатдорлик билдирди. Шунингдек, бошқа ижобий тенденциялар қаторида АҚШ савдо вакили томонидан жорий йилнинг октябрь ойида ишчиларнинг ҳуқуқларини таъминлаш мезони бўйича Ўзбекистонга нисбатан Преференциялар бош тизимининг (ПБТ) қўлланилишини қайта кўриб чиқиш жараёнини бекор қилиш тўғрисида қарор қабул қилинганлиги қайд этилди. Бу – Ўзбекистон ҳукумати томонидан мажбурий меҳнат амалиётини тугатиш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар билан боғлиқ.
АҚШ Халқаро тараққиёт молия корпорацияси (DFC) билан бирга амалга оширилаётган қўшма лойиҳаларнинг бугунги ҳолати муҳокама қилинди. АҚШ савдо вазири бу борадаги ҳамкорликни ривожлантиришда эришилган ютуқлардан мамнун эканини билдириб, минтақада ўзаро боғлиқликни яхшилаш ва Марказий Осиёнинг барқарор ривожланишига қаратилган лойиҳа ва ташаббусларни жадал амалга оширишда Ўзбекистон томонини қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди.
Музокаралар якунида томонлар ўзаро савдо ва инвестициявий шерикликни янада мустаҳкамлашга содиқлигига ишонч билдирдилар ва икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг янги йўналишларини ишлаб чиқиш мақсадида ҳамкорликни янада кенгайтиришга келишиб олдилар.

Обсуждены вопросы многопланового сотрудничества с США
13 ноября текущего года в формате телеконференцсвязи состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром торговли США У.Россом, в ходе которых были рассмотрены актуальные вопросы текущей повестки узбекско-американского партнерства и согласованы дальнейшие шаги по всестороннему укреплению двустороннего сотрудничества.
Стороны обсудили актуальные направления взаимодействия в сфере инвестиций и предпринимательства – отмечено, что в настоящее время в Узбекистане действует 276 предприятий с участием американских инвестиций, в том числе 113 предприятий – со стопроцентным американским капиталом. Была обозначена готовность к реализации совместных мер по сближению американского и узбекского деловых сообществ, для чего было согласовано проведение в конце ноября текущего года видеоконференции в формате «круглого стола» с участием руководителей крупных корпораций США с целью продвижения новых проектов и инициатив.
Обсуждены актуальные вопросы двустороннего торгово-экономического сотрудничества и согласованы дальнейшие меры по увеличению объема и номенклатуры двустороннего товарооборота на фоне пандемии коронавируса. В данном контексте была отмечена необходимость активизации совместных действий по укреплению договорно-правовой базы, развитию электронной коммерции в условиях пандемии, а также реализации ряда проектов регионального значения, ориентированных на повышение взаимосвязанности стран Центральной Азии.
Была выражена признательность за поддержку США, оказываемую Узбекистану в процессе вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО), в частности, за техническое содействие Агентства США по международному развитию (USAID). При этом У.Росс заверил узбекскую сторону, что США продолжат оказывать максимальную поддержку вступлению Узбекистана в ВТО.
Также был отмечен значительный прогресс, достигнутый в переговорах с США по доступу на рынок товаров и услуг, которые начались в июле текущего года. Стороны выразили уверенность, что налаженный конструктивный диалог в данном направлении положительно повлияет на процесс вступления Узбекистана в ВТО.
Были рассмотрены перспективы укрепления сотрудничества в текстильной отрасли – подчеркнут значительный потенциал кооперации американских брендов и узбекских текстильных предприятий, что обусловлено наличием в Узбекистане сырьевой базы и производственных мощностей, способных обеспечить высокое качество выпускаемой продукции. Стороны наметили дальнейшие совместные шаги по налаживанию прямых контактов узбекских производителей с представителями американских компаний, заинтересованных в поставках текстильной продукции в США.
В данном контексте узбекской стороной была выражена благодарность за поддержку в решении вопроса об исключении Министерством труда США узбекского хлопка из перечня продукции, производимой с использованием принудительного или детского труда и снятии запрета на его закупку. Также среди прочих положительных тенденций было отмечено принятое Торговым представителем США в октябре текущего года решение о прекращении процедуры пересмотра применения Генеральной системы преференций (ГСП) в отношении Узбекистана по критерию обеспечения прав трудящихся, что связано с предпринимаемыми правительством Узбекистана мерами по прекращению практики принудительного труда.
Обсуждено текущее состояние совместных проектов, реализуемых с Финансовой корпорацией международного развития США (DFC). Министр торговли США, выразив удовлетворение достигнутым прогрессом в развитии сотрудничества в данном направлении, озвучил готовность поддержать узбекскую сторону в ускоренной реализации согласованных проектов и инициатив, нацеленных на улучшение взаимосвязанности региона и устойчивое развитие Центральной Азии.
По итогам переговоров стороны заверили друг друга в приверженности дальнейшему укреплению торгового и инвестиционного партнерства и договорились активизировать взаимодействие в целях выработки новых направлений многопланового сотрудничества между двумя странами.