“China International Import Expo-2020” 3-чи Халқаро импорт товарлари кўргазмаси доирасида “Doing Business in Uzbekistan” бизнес-форуми бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 5 ноябрь куни Шанхай миллий кўргазма ва конгресс марказида  (CIIE) “China International Import Expo-2020” 3-чи Халқаро импорт товарлари кўргазмаси доирасида видеоконференция шаклида “Doing Business in Uzbekistan” бизнес-форуми бўлиб ўтди.
Ушбу тадбир Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Ўзбекистоннинг ХХРдаги элчихонаси билан биргаликда Хитойнинг ишбилармон доиралари орасида Республиканинг иқтисодий, инвестициявий ва экспорт салоҳиятини кенг ёритиш мақсадида ташкил этилди.
Тадбирда Хитойнинг йирик компаниялари вакиллари, вазирлик ва идоралар раҳбарлари, Ўзбекистон дипломатик корпусининг масъул ходимлари ва оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этдилар.
Форум давомида инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов, Ўзбекистон Республикасининг ХХРдаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Б.Саидов, ИТСВ ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги, Экспортни рағбатлантириш агентлиги раҳбарияти, шунингдек, Ўзбекистоннинг тармоқ вазирликлари ва идоралари раҳбарлари иштирок этдилар.
Форум давомида Ўзбекистоннинг стратегик шерикларидан бири - ХХР билан ўзаро манфаатли икки томонлама ҳамкорликнинг мутлақо янги форматини яратишга имкон берадиган икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида узоқ муддатли шерикликни ўрнатиш асосларини изчил мустаҳкамлашнинг муҳимлиги қайд этилди.
Тадбир давомида хитойлик инвесторларга Республикадаги инвестиция муҳитининг сўнгги тенденциялари, ишбилармонлик билан шуғулланиш учун шароитларни яхшилаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар, халқаро молия институтлари, жумладан, Осиё тараққиёт банки ва Осиё инфратузилма инвестициялари банки билан ҳамкорликнинг динамик ривожланаётганлиги тўғрисида батафсил маълумот берилди. Амалга оширилган чора-тадбирлар туфайли ўтган йилнинг ўзида Ўзбекистонда янги ташкил этилган хорижий корхоналар сони уч бараварга кўпайгани ва Хитой капитали иштирокидаги корхоналар сони 531 тага кўпайиб 1757 тани ташкил этгани қайд этилди.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг инвестициявий ва савдо ҳамкори сифатидаги афзалликлари – қулай географик ўрни, ишбилармонлик билан шуғулланиш учун қулай шароитлари, улкан саноат салоҳияти ва ривожланган инфратузилмаси алоҳида таъкидланди.
Ўзбекистоннинг иқтисодий ривожланиш драйверлари бўлган тўқимачилик ва кимё саноатига алоҳида эътибор қаратилди - тегишли тармоқ бирлашмалари раҳбарлари пандемия шароитларида ушбу тармоқларни қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлари тўғрисида тақдимот ўтказдилар.
Хусусан, жорий йилнинг ўтган 10 ойи давомида Ўзбекистон тўқимачилик корхоналари ўз тўқимачилик маҳсулотлар экспортини 1,5 миллиард долларга етказишга муваффақ бўлгани, шу жумладан Хитойга амалга оширилган экспорт 257 млн долларга етказилгани алоҳида таъкидланди. Бу кўрсаткичларга, бошқа чоралар қаторида, тайёр маҳсулотлар экспортини диверсификация қилиш ва тиббий ниқоблар, ҳимоя комбинезонлар, джинси матолари ва уй учун тўқимачилик маҳсулотларини етказиб беришни йўлга қўйиш орқали эришилди.
Шунингдек, кимё саноати соҳасида хусусийлаштириш бўйича олиб борилган ишлар ҳисобига унинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш жараёнида эришилган муваффақиятлар қайд этилди – айни пайтда “Ўзкимёсаноат” АЖ акцияларининг 51 фоизи хусусий инвесторларга сотишга тайёрланмоқда, инвесторларнинг жалб этилиши соҳада корпоратив бошқарув тизимини такомиллаштириш ва ишлаб чиқаришга замонавий сув - энергия тежовчи технологияларни жорий этиш имконини беради.
Форум якунлари бўйича иштирокчилар ҳамкорликни янада кучайтириш истиқболлари юзасидан фикр алмашдилар ва икки мамлакат ишбилармон доиралар вакиллари ўртасида шерикликни йўлга қўйиш бўйича амалий ҳамкорликнинг устувор йўналишларини белгилаб олдилар.

В рамках 3-й Международной выставки импортных товаров «China International Import Expo-2020» состоялся бизнес-форум «Doing Business in Uzbekistan»
5 ноября текущего года в Шанхайском национальном выставочном и конгресс-центре в рамках 3-й Международной выставки импортных товаров «China International Import Expo-2020» (CIIE) в формате видеоконференции состоялся бизнес-форум «Doing Business in Uzbekistan».
Мероприятие было организовано Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с посольством Республики Узбекистан в КНР в целях широкого освещения экономического, инвестиционного и экспортного потенциалов Республики в китайском деловом сообществе.
В мероприятии приняли участие представители крупных китайских компаний, руководители министерств и ведомств, ответственные сотрудники дипломатического корпуса Узбекистана и представители средств массовой информации.
В ходе форума выступили первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли А.Воитов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в КНР Б.Саидов, руководство Агентства по привлечению иностранных инвестиций при МИВТ, Агентства продвижения экспорта при МИВТ, а также руководители отраслевых министерств и ведомств Узбекистана.
В ходе форума была отмечена важность последовательного укрепления основы для налаживания долгосрочного партнерства деловых кругов двух стран, что позволит выстроить принципиально новый формат взаимовыгодного двустороннего сотрудничества с КНР, как с одним из стратегических партнеров Узбекистана.
В ходе мероприятия китайские инвесторы были подробно проинформированы о последних тенденциях инвестиционного климата в Республике, реализуемых мерах по улучшению условий для бизнеса, динамично развивающемся ходе сотрудничества с международными финансовыми институтами, включая Азиатский банк развития и Азиатский банк инфраструктурных инвестиций. Отмечено, что благодаря предпринимаемым мерам количество вновь созданных в Узбекистане иностранных предприятий только за прошлый год увеличилось в три раза, а количество предприятий с участием китайского капитала составило 1757, увеличившись на 531 единицу.
Также были подчеркнуты преимущества Узбекистана в качестве инвестиционного и торгового партнера – выгодное географическое расположение, благоприятные условия для ведения бизнеса, значительный промышленный потенциал и развитая инфраструктура.
Особое внимание было уделено текстильной и химической отраслям, являющимся драйверами экономического развития Узбекистана – руководители соответствующих отраслевых объединений в формате презентаций рассказали о реализуемых мерах по поддержке данных секторов в условиях пандемии.
В частности, было подчеркнуто, что за последние 10 месяцев текущего года текстильным предприятиям Узбекистана удалось нарастить экспорт текстильной продукции до отметки в 1,5 млрд долларов, при этом экспорт в КНР составил 257 млн долларов. Данные показатели были достигнуты, в том числе за счет диверсификации экспорта готовой продукции и запуска поставок медицинских масок, защитных комбинезонов, джинсовых тканей и домашнего текстиля.
Также были отмечены успехи в процессе повышения инвестиционной привлекательности химической отрасли, достигнутые за счет проводимой работы по приватизации данного сектора – в настоящее время 51% акций АО “Узкимёсаноат” готовятся к продаже частным инвесторам, привлечение которых позволит усовершенствовать систему корпоративного управления в отрасли и внедрить в производство современные водо- и энергосберегающие технологии.
По итогам форума участники обменялись мнениями о перспективах дальнейшего сотрудничества и определили приоритеты практического взаимодействия по налаживанию делового партнерства между представителями бизнеса двух стран.